0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Tiskové zprávy12. 9. 20064 minuty

Blogy, které mají Respekt - blog.respekt.cz

Týdeník Respekt začal na adrese blog.respekt.cz jako první české "tradiční" médium nabízet internetové zápisníky (blogy) pro své čtenáře. Kdokoli si může požádat o založení blogu a psát své názory či články. Kvalitní zápisky budou odkázány z homepage respekt.cz, tři nejlepší zápisky týdne budou finančně odměněny a obzvláště zajímavé texty se mohou dostat do tištěného Respektu.

Týdeník Respekt začal na adrese blog.respekt.cz jako první české „tradiční“ médium nabízet internetové zápisníky (blogy) pro své čtenáře. Kdokoli si může požádat o založení blogu a psát své názory či články. Kvalitní zápisky budou odkázány z homepage respekt.cz, tři nejlepší zápisky týdne budou finančně odměněny a obzvláště zajímavé texty se mohou dostat do tištěného Respektu.

Mezi více než dvaceti startovními bloggery je řada zajímavých osobností. Blogovat bude například

Reklama

Týdeník Respekt se tak zařadil mezi média, která přehodnocují vztah žurnalistiky ke čtenářům. „Dříve byli čtenáři odsouzeni k pasivitě. Mohli napsat dopis redakci, ale to bylo tak všechno. Díky internetu se vztah čtenářů a médií srovnává. Čtenáře už není možné přehlížet. Psaní už není výhradní doménou novinářů,“ říká Adam Javůrek, vedoucí internetových projektů týdeníku Respekt.

Budou to právě čtenáři, kteří budou spoluvytvářet projekt blog.respekt.cz. Vybraní autoři budou moci vybírat články do rubriky Respekt doporučuje, navrhovat autory na Článek týdne a i jinak se podílet na chodu blogů. Zkušení autoři se mohou stát přímo správci projektu a rozhodovat o většině věcí. „Na blog.respekt.cz je v hlavní roli čtenář. Týdeník Respekt je známý svou kultivovanou čtenářskou obcí a je škoda nepodpořit jejich potenciál,“ říká Adam Javůrek. Mezi bloggery Respektu je například doktorand z Tokyo University (David Mervart) nebo výzkumník pracující v Tanzánii (Jan Šinglovič). Dokonce i grafické prvky na blog.respekt.cz vytvořil jeden z bloggerů (Jiří Suchomel). Vzhled blogů a homepage blog.respekt.cz vytvořila firma NETservis, stabilní partner webu respekt.cz.

Týdeník Respekt nebude zasahovat do textů autorů, ale aby byl obsah lákavý i pro nebloggery, obsah titulní stránky bude filtrovaný. Ke čtenářům by se tak mělo dostat zajímavé čtení. „Pokud se blog.respekt.cz dobře rozjede, vyhradíme od nového roku blogům samostatnou stránku v tištěném Respektu,“ plánuje Miloš Čermák, ředitel strategie týdeníku Respekt.

Týdeník Respekt se inspiroval slovenským deníkem SME, od nějž přejal i publikační systém. „Deník SME odvádí výtečnou práci ve vztahu ke čtenářům a byl nám velkou inspirací. Jejich služba blog.sme.sk byla dokonce jednou z prvních takových služeb na celém světě,“ upozorňuje Adam Javůrek. Čtenářské blogy jsou u zahraničních médií žhavým trendem. Nabízí je například francouzský Le Monde, podobně koncipovanou službu má i Guardian s projektem Comment Is Free.

Respekt v srpnu jako první české tištěné médium spustil podcasting. I u něj mají možnost přispívat čtenáři. „Snažíme se hledat cesty, jak inovovat žurnalistiku a jak udělat z Respektu médium 21. století,“ tvrdí Adam Javůrek.

Další informace:

Adam Javůrek

e-mail: [email protected]

mobil: 732.961.234

icq: 238.178.697

skype: javurek

Týdeník Respekt si od svého vzniku v roce 1990 udržuje pozici vlivného názorového týdeníku. Na svých stránkách shrnuje a analyzuje nejdůležitější politické, ekonomické a kulturní zprávy z České republiky a ze zahraničí. Dobré jméno Respekt získal zejména díky investigativní a reportážní žurnalistice. Týdeník vychází v nákladu 25 tisíc kusů a každý týden ho čte přibližně 105 tisíc čtenářů.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].