Od benzinu k receptům
Birminghamská nemocnice zavedla po vzoru automobilky novátorskou péči o pacienty
V nemocnici královny Alžběty v Birminghamu je k vidění celý lidský život a častokrát tu visí na vlásku. Na rozsáhlé jednotce intenzivní péče se zde starají o lidské trosky vzešlé z dopravních nehod, oběti zločinů s bodnými a střelnými ranami či mladé muže, kteří přišli o končetiny v Afghánistánu a Iráku. Mnohá z těchto zranění důvěrně znala už Florence Nightingalová, ovšem systém organizace a monitorování léčby je zcela průkopnický.
Před několika lety ředitel pro medicínské otázky David Rosser a generální ředitelka Julie Moorová, oba z trustu Birminghamských fakultních nemocnic, který provozuje i Nemocnici královny Alžběty, navštívili místní montovnu motorů BMW. Tam zjistili, že v závodě se bezchybně plní celých 99,9 % úkolů. Po zbývající jedné desetině procenta vad se automobilky pídí a pátrají po špatně nasazených šroubcích. Taková důkladnost na Moorovou udělala velký dojem. Podle jejích slov velké zdravotnické systémy běžně tolerují mnohem větší míru pochybení. „Pokud někdo nezemře, nikdo se nevzrušuje a nic se neudělá,“ přiznává.
Výsledkem exkurze je na míru sestavený počítačový systém, který má za úkol zavést na nemocničních odděleních německý režim kontroly jakosti. PICS, což je zkratka pro „Preskripční, informační a komunikační systém“, vypadá jako složitá palubní deska…
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.
Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.
Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:
Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].