Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Stalo se

Zázrak na burze – medvídek Knut

Kdo spekuluje na burze, má raději býky než medvědy. Býci totiž znamenají stoupající ceny, medvědi reprezentují naopak ztráty. Jediné místo na světě, kde toto pravidlo v těchto dnech přestalo platit, je Berlín. Tam se totiž akcionáři zoologické zahrady mohou těšit z tučných zisků. A příčina růstu jejich akcií v posledních týdnech? Polární medvídek Knut.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: autor: everyone's idle. Fotografie poskytnuta pod licencí http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/ • Autor: Respekt
Fotografie: autor: everyone's idle. Fotografie poskytnuta pod licencí http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/ • Autor: Respekt

Kdo spekuluje na burze, má raději býky než medvědy. Býci totiž znamenají stoupající ceny, medvědi reprezentují naopak ztráty. Jediné místo na světě, kde toto pravidlo v těchto dnech přestalo platit, je Berlín. Tam se totiž akcionáři zoologické zahrady mohou těšit z tučných zisků. A příčina růstu jejich akcií v posledních týdnech? Polární medvídek Knut.

Knut se narodil v prosinci a první dny jeho života vlastně nedávaly naději na velkou kariéru. Jeho maminka Tosca ho společně se sourozencem hned po porodu odmítla. Medvídkův bratr brzy zahynul a sám Knut si musel zvykat na péči lidského tatínka Thomase Dörfleina. Od té doby ale, co se Knut koncem března poprvé ukázal veřejnosti, osud malého chlupáče nabral obrat, který připomíná slavný americký sen: Z politováníhodného sirotka se stala nejen mezinárodní mediální hvězda, ale také ekonomický faktor.

Den co den se minulý týden před branami zoo tvořily dlouhé fronty návštěvníků. Všichni chtěli vidět, jak se Knut koupe, jak se pere, jak udělá kotrmelec – a byli ochotni za toto představení platit vysoké vstupné 11 eur. Brzo po svém prvním vystoupení zaplavil Kunt trhy v různých podobách: od bílých hraček až po zvonky na mobil, cédéčka a gumové medvídky – zdá se, že neexistuje nic, co by se nedalo prodat, pokud to jen trochu souvisí s roztomilým Knutem.

Není tedy divu, že se horečka kolem malého medvídka nyní projevuje také na burze. Od patnáctého ledna se cena jedné akcie zoologické zahrady vyšplhala z 1800 na 3010 eur, tedy o 67 procent. Za stejnou dobu vzrostl německý akciový index DAX jen o slabá čtyři procenta. O tom, že „Knutovy akcie“ budou i nadále posilovat, nikdo nepochybuje. Počet akcií, které zoologická zahrada vydává, totiž nepřekračuje limit 4000 kusů. Jejich majitelé se v těchto dnech tedy mohou těšit nejen z rozmnožování svých peněz, ale po zaplacení 500 eur mají jako bonus celoživotní volný vstup do zoo. Jak se praví v reklamě jednoho poskytovatele kreditních karet – některé věci jsou prostě k nezaplacení.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].