Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost, Zkumavka

UFO (zatím) existuje

Americké ministerstvo obrany potvrdilo existenci létajících jevů, které se vzpírají vysvětlení

Záběr z videa Gimbal  • Autor: youtube
Záběr z videa Gimbal • Autor: youtube

„Nevím, co jsem viděl. Nemělo to žádné trysky, křídla ani rotory - a létalo to rychleji než ef osmnáctky. Nepocházelo to z tohoto světa,“ vzpomínal nedávno americký vojenský pilot David Fravor na záhadný létající objekt, který v roce 2004 se svou letkou pronásledoval nad Pacifikem u kalifornských břehů. Americké námořnictvo nyní potvrdilo, že palubní video, které tuto událost zachycuje, a spolu s ním dvě další podobná pozorování jsou autentická. Zároveň se ukázalo, že zveřejněna byla omylem.

Bělavý letoun a vroucí oceán

Příběh tří videí zachycujících záhadné létající objekty, které se bez křídel, trysek i jiné známky pohonu řítí nadzvukovou rychlostí povětřím, se dostal na veřejnost loni a předloni. Záběry natočené z paluby stíhaček v letech 2004 a 2015 zveřejnil list The New York Times.

„Moře bylo toho dne klidné, vlny se ale lámaly nad něčím, co spočívalo těsně pod hladinou. Ať to bylo cokoliv, bylo to dost velké na to, aby to rozčeřilo oceán. A patnáct metrů nad mořem se vznášel jakýsi bělavý letoun, asi 12 metrů dlouhý, oválného tvaru. Pohyboval se chaoticky sem a tam. … Vypadalo to, jako by se voda pod ním vařila,“ citoval vzpomínky pilotů na jednu z těchto událostí.

Setkali se piloti s vyspělou technologií cizí velmoci, matoucím vzdušným jevem nebo dokonce výsadkem mimozemšťanů? Nevíme -  a jak se teď ukázalo, netuší to ani americké ministerstvo obrany.
U.S. Navy Confirms Videos Depict ‘Unidentified Aerial Phenomena’; Not Cleared For Public Release
zaslaném serveru The Black Vault, který přináší informace ze světa tajných služeb, oznámil Joseph Gradisher, mluvčí oddělení pro informační válku, že námořnictvo pokládá záhadné objekty na záběrech za „neidentifikované vzdušné jevy“.

Termín sice představuje odklon od vžité zkratky UFO (neidentifikovaný létající objekt), ale zároveň Gradisherovo prohlášení potvrzuje, že videa jsou autentická, nejde o podvrh. Rovněž z něj vyplývá, že se podivné entity nepodařilo přiřadit žádnému známému letounu a že v americkém vzdušném prostoru neměly co dělat.

Svůdnost ukvapenosti

Se záběry se také podle Gradishera neměla seznámit veřejnost. Videa FLIR1,Gimbal GoFast zveřejnil zřejmě omylem dnes již bývalý zaměstnanec Pentagonu, který zpracovával databázi bezpilotních letounů a připravoval ji pro různé složky americké administrativy. Od svých nadřízených získal povolení sdílet videa v rámci těchto složek státní správy, ovšem s nikým jiným. „Videa nikdy nebyla ministerstvem obrany oficiálně uvolněna pro veřejnost,“ řekla The Black Vault už před časem mluvčí Pentagonu Susan Gough.

Nejde ale zřejmě o snahu utajit videa jako taková; každý podobný materiál musejí před zveřejněním prozkoumat experti, zda neobsahuje citlivé informace, a to se v tomto případě nestalo. Pentagonu tedy nemusí jít o záhadné objekty na záběrech - důvodem utajení mohou být schopnosti stíhaček či způsob komunikace pilotů.

Na závěr zbývá připojit obvyklý komentář: nic na záběrech nedokazuje, že šlo o návštěvníky z vesmíru. „V zemské atmosféře se odehrává hodně podivných jevů, které zasluhují bližší zkoumání. Tvrdit, že to, co vidíme, je technicky vyspělá mimozemská loď, by bylo opravdu ukvapené,“ řekl BBC loni v prosinci Caleb Scharf, ředitel Astrobiologického centra Kolumbijské univerzity v New Yorku. Mnohé z nás ovšem podobné příběhy nikdy nepřestanou k ukvapenosti svádět. Co kdyby to přece jen byli…

Dnes už bývalý pilot David Fravor  • Autor: youtube
Dnes už bývalý pilot David Fravor • Autor: youtube

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].