Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Společnost, Vzdělávání

Spor o logaritmickou rovnici a právní povědomí ministryně Valachové

Mohou u maturity zkoušet z toho, co se neprobíralo?

Tak zprávu, nebo popis? • Autor: Matěj Stránský
Tak zprávu, nebo popis? • Autor: Matěj Stránský

Letošní debata o tom, zda státní maturita přestoupila zákon, přinesla zajímavý problém. Je možné, aby se v maturitním testu zkoušelo i to, co škola, na kterou chodíte, nemá přikázáno učit?

Maturitní test dělají všichni, tedy by měl obsahovat pouze to, co se učí na všech středních školách. Na ověření toho, co se učí jen někde, máme takzvanou profilovou – školní část maturity. Přesto se v letošním testu z matematiky objevila logaritmická rovnice. Najdeme ji v Rámcovém vzdělávacím programu (něco jako osnovy) pro gymnázia, ale není v RVP pro ostatní střední školy. Znamená to tedy, že ti negymnazisté, kteří na úloze ztratili tři body, protože ve škole logaritmickou rovnici nikdy neřešili, byli protiprávně poškozeni?

Pokud někomu tři body připadají jako detail, je dobré vědět, že právě maturanti ze středních odborných škol bojují o výsledek často na hranici úspěšnosti, takže tři body mohou zásadně změnit jejich život. Minimálně na několik měsíců, ale často i na několik let nebo celoživotně. Navíc v testu z češtiny existuje podezření, že takové „nezákonné“ úlohy představovaly celou pětinu bodového hodnocení testu. A kdo jiný by měl důsledně dodržovat pravidla a zákon než státní organizace a ministryně školství.

Ve školském zákoně se v § 3 kromě jiného praví: Rámcové vzdělávací programy vymezují povinný obsah, rozsah a podmínky vzdělávání; jsou závazné pro tvorbu školních vzdělávacích programů, hodnocení výsledků vzdělávání dětí a žáků, tvorbu a posuzování učebnic a učebních textů a ….

S ohledem na to skupina sedmi odborníků zpracovala analýzu letošních maturit a konstatovala, že porušily zákon. A žádala po Cermatu, který testy připravuje, aby doložil, na jaké pasáži z RVP přítomnost takové úlohy staví. To Cermat neudělal, ale hájil se tím, že logaritmické rovnice jsou v maturitním katalogu. Tedy v soupisu toho, co lze u maturity zkoušet.

Eduin

Jenže to je fakticky další porušení zákona. Katalog nemůže předepisovat ke zkoušení to, co školám nebylo nařízeno učit. Proto se EDUin (autor textu je součástí této neziskové organizace) obrátil přímo na ministryni školství s dotazem, zda takové porušování zákona schvaluje. Odpověď je pozoruhodná.

Nereagovala přímo ministryně a neexistuje tedy její oficiální stanovisko k problému, ale na identický dotaz ČTK ministerstvo odpovědělo a výsledkem je vyjádření, kde se říká: rámcové vzdělávací programy nejsou zpracovány do největších podrobností. V katalogu se tak mohou objevit nejen témata, která vzdělávací programy obsahují, ale také ta, která z něj lze logicky vyvodit. Tedy školy si měly zjistit, že v katalogu logaritmické rovnice už dva roky jsou a podle toho upravit výuku.

Jde o zcela absurdní tvrzení. Ministerstvo, které má hlídat dodržování zákona, chce po školách, aby bez ohledu na závazné RVP do výuky doplnily to, co si „logicky vyvodily“. Že si každý v takové situaci může logicky vyvodit trochu něco jiného, je asi jasné. A mají tak činit každý rok podle toho, co si Cermat aktuálně vymyslí? Takže to, co se na školách má učit, se ode dneška řídí jen úvahou jeho ředitele pana Zíky?

A když to škola „logicky nevyvodí“, co se stane? Je právně odpovědná, když tím žáka poškodila? Nejspíš ne. Tedy logicky vyvozeno si to asi mají hlídat žáci sami a chtít, aby je škola naučila logaritmickou rovnici (a cokoli dalšího, co Cermat usoudí). To někdo myslí zcela vážně? Jestli se ministerstvo a jeho odborné složky domnívají, že logaritmické rovnice se mají učit na všech školách, co jim pak brání dát je do všech RVP a pak je zkoušet u maturity? To by byl pochopitelný postup. Ale takhle?

A co si po téhle zkušenosti máme myslet o právním povědomí ministryně a právničky Kateřiny Valachové? No zatím raději nic. Třeba se probere a uvede tenhle logický guláš do pořádku. Pokud ne, navrhuji si názor na její ministerské kvality „logicky vyvodit“.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].