Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Čínská armáda má dobře zorientované běžce

Denní menu: Výběr textů ze světových médií

Wu-chan: Čínští vojáci na zahájení Military World Games • Autor: REUTERS
Wu-chan: Čínští vojáci na zahájení Military World Games • Autor: REUTERS

Na právě skončených Armádních světových hrách v čínském Wu-chanu se stala nemilá věc: vojáci pořádající země ztratili při soutěži v orientačním běhu morální kompas. Když se na to kvůli stížnostem šťouravých cizinců přišlo, museli vrátit medaile a byli diskvalifikováni. Státní čínská média ovšem ve zpravodajství z her opomněla o téhle patálii svých borců referovat.

Orientační běh je disciplína, při které sportovci dokazují schopnost vyznat se při rychlém pohybu v neznámé krajině jen s pomocí busoly a mapy. Vojáci a vojačky čínské lidové armády si ale úspěch na letošních Armádních světových hrách raději pojistili dalšími pomůckami. Jednak využili domácího prostředí a dopředu si - jak říká zpráva Mezinárodní federace orientačního běhu (IOF) -  na trati označili „nenápadnými, jenom jim známými značkami“ výhodné zkratky. A pro ty členy týmu, kteří by náhodou tyto značky přehlédli, byli na klíčových místech rozestaveni „diváci“, aby borce správně navigovali. Díky této přípravě získal tým Čínské lidové republiky zlatou a stříbrnou medaili v orientačním běhu pro ženy a stříbrnou pro muže. Na věc se ale přišlo a po společném protestu řady soupeřících delegací se porota rozhodla celou čínskou orientační skupinu diskvalifikovat.

Pro Čínu bylo prozrazení o to nepříjemnější, že Světové armádní hry hostila poprvé a dala si záležet na velkorysém rozmachu. Hry se konaly pod heslem „Vojenská sláva, světový mír“ - pro zhruba deset tisíc armádních sportovců z celého světa vybudovali organizátoři zbrusu novou „atletickou vesničku“ a účastníky přišel osobně pozdravit čínský prezident Si Ťin-pching.

Světové armádní hry pořádá Mezinárodní rada vojenského sportu, ale orientační běh na nich podléhá pravidlům zmíněné federace IOF, která řídí civilní sport. A ta už vydala prohlášení, že podvod bude pečlivě vyšetřen i s ohledem na fakt, že Čína v návaznosti na vojenské hry hostila i Světový pohár v orientačním běhu.

Spoluorganizátoři her - čínské ministerstvo obrany a Státní agentura pro sport – odmítly zahraničním agenturám zodpovědět k podvodu domácích borců jakékoli dotazy. A čínská média ve svém jinak rozsáhlém zpravodajství z her o záležitosti neztratila asi slovo.  Nezmínila se o ní dokonce ani oficiální webová stránka armádních her a jména diskvalifikovaných závodníků jen tiše bez vysvětlení zmizela ze závěrečného shrnutí. Ukázkově se s wu-chanskými hrami vypořádal čínský rozhlas pro zahraničí.

„Letošních Mezinárodních sportovních her se zúčastnilo 9300 vojáků ze 109 zemí světa,“ stojí na jeho českých stránkách. „Organizační výbor 7. Mezinárodních sportovních her vojáků podporoval koncept zelené, sdílené, otevřené a čisté soutěže a realizoval vynikající úroveň organizace a vynikající výsledky soutěže. Čína je zapsána do dějin Mezinárodních sportovních her vojáků. Sportovní tým Čínské lidové osvobozenecké armády zvítězil a získal 133 zlatých medailí, 64 stříbrných medailí a 42 bronzových medailí a umístil se na prvním místě v medailovém žebříčku.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].