„Není pravda, že lidé nakupují kvůli vzrušení z nových věcí. Nakupují tak často, že už žádné skutečné vzrušení necítí.“
 
orsona_point
ORSOLA DE CASTRO

Co jiní viděli jako odpad, byl v jejích očích nevyužitý materiál. A na tomto principu postavila před čtyřiadvaceti lety svou úspěšnou módní značku Somewhere. Ne nadarmo se jí přezdívá královna upcyclingu – tedy metody, kdy se materiál jen nepoužije znovu, ale přeměnou v novou věc se „povýší“. A návrhářka Orsola de Castro (55) kvituje, že si ji osvojuje čím dál více mladých designérů. „Už bychom nemuseli vyrábět žádné další oblečení a nové by mohlo vznikat z již existujících materiálů,“ říká spoluzakladatelka britského hnutí Fashion Revolution, jež patří k nejvýznamnějším hlasům zasazujícím se o „zpomalení“ neustále se zrychlujícího byznysu, který zatěžuje planetu a dotýká se každého z nás. V éře fast fashion a vyhazování je podle ní nejvýznamnějším krokem ponechat si oblečení a starat se o ně, aby nám vydrželo co nejdéle. Proč a jak by to měl člověk dělat a jak se změnami začít, popisuje i ve své nové knize Loved Clothes Last: How the Joy of Rewearing and Repairing Your Clothes Can Be a Revolutionary Act (Milované oblečení vydrží: Jak se radost z opakovaného nošení a opravování oblečení může stát revolučním aktem).

Některé značky loni rušily objednávky u svých dodavatelských továren ve třetím světě, tudíž přivedly do neřešitelné situace tamní zaměstnance, kteří už tak mnohdy pracují za nuznou mzdu. Deníku The Guardian jste řekla, že vám uplynulý rok připomněl dobu před osmi lety, kdy se zbortila bangladéšská textilní továrna Rana Plaza. Nejtragičtější událost v…

Obalka_special_pocovidu_1
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Obalka_special_pocovidu_1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Klára Zajíčková

redaktorka

zajickova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte