Cesta_po_Cesku00_foto Marek Švehla

Rozložte si před sebou mapu České republiky. Co vidíte? Vnímáte ten proměnlivě hnědý pruh v místech, kde je státní hranice? Umíte si představit, jak tam vedou i desítky kilometrů dlouhé, málo obydlené zelené koridory, kde nejezdí auta a kde během všedního dne mimo turistickou sezonu projde jen pár lidí nebo taky nikdo? Kde jsou přitom dobře značené pěší cesty, v lese či na loukách se dá snadno přespat, všude je bezpečno, vodu lze brát ve studánkách a do krámu nebo do hospody pro jídlo je i z těch nejodlehlejších koutů nanejvýš pár hodin chůze? Vidíte ten prostor přírodních krás, výhledů do dálky, zdravého vzduchu, klidu a prázdnoty, kudy se dá dokola obejít celé Česko?

Pokud ano, tak vás možná bude zajímat, že tenhle nevšední, zábavný, poučný a po mnoha stránkách obohacující výlet, na který se v poslední době vydává čím dál víc lidí, měří zhruba dva tisíce kilometrů a trvá při průměrně rychlé chůzi dva měsíce. Pro případ, že by se chtěl někdo na tuhle či jinou hodně dlouhou túru vydat, poradíme, co si vzít s sebou.

Do sedmi kil, nebo víc?

S velkým dvacetikilovým batohem, s nímž se často vyráží do přírody, se dá jet do hor na týden, na dvouměsíční cestu je ale potřeba váhu zavazadla výrazně stlačit. Dálkoví ultralight chodci na to mají dokonce cosi jako normu – batoh na dlouhou cestu má podle nich vážit méně než sedm kil. I když ale budeme „předpis“ ignorovat, vyplatí se obsah zavazadla dobře promyslet a balit co nejlehčí věci.

1. Batoh. Jako…

1_obalka_jak na to
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_jak na to
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2424

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte