Ostrava01_jaros
Voláme odvážné introverty. (Lávka nad Bazaly) • Autor: Milan Jaroš

Běžné životní tempo v ulicích Ostravy je po většinu roku trochu ospalé, ale v létě ho pokaždé na pár dnů naruší a prudce zrychlí velké hudební festivaly. Především multižánrové Colours of Ostrava, ale i elektronická „diskotéka“ Beats for Love zasazené do industriální romantiky bývalých oceláren působí jako obří turistické magnety, které přitahují desetitisíce lidí a na několik dní úplně promění atmosféru v celém městě. Ulice v červenci zaplní baťůžkáři z celé Evropy, hospody i hotely jsou přeplněné, všude kolem nepřetržitě krouží taxíky, město pulzuje životem. Letos v létě se však nic z výše uvedeného nekoná, všechny masové akce byly zrušeny.

Pro hodně lidí to nejspíš znamená, že se do třetího největšího města v Česku v tomto roce vůbec nepodívají, protože pro ně spolu s festivalem plným zvučných jmen odpadl jediný důvod do Ostravy přijet. Pro část místních obyvatel představují zrušené festivaly ztrátu výdělku, jiným se naopak bez hlučných davů uleví. Absence obřích hudebních akcí zároveň umožňuje podívat se na industriální město ležící na pomezí Moravy a Slezska z trochu jiného úhlu. A položit si otázku, co může člověk se zájmem o kulturu, který se letos v létě do Ostravy vydá, vlastně zažít. Bližší pohled ukazuje, že na zdejší scéně se dějí inspirující věci, jež sice nejsou vždycky tak univerzálně přístupné jako Colours, ale o to může být jejich objevování a prožívání zajímavější. Společné mají to, že každá po svém využívají zdejší specifický genius loci. Město samo…

Respekt_special_leto_ve_meste
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt_special_leto_ve_meste
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 673

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte