Jaderná elektrárna Dukovany Dukovany • Autor: Matěj Stránský

Elektrárna v Dukovanech má dvě strojovny a v každé z nich čtyři turbíny. Tak si jich tu považují, že mají i svá jména. Zdeňka, Marie, Irena, Alena, Dáša, Marta, Gerda a Lenka.

Nápisy nejde přehlédnout, v technicistním a těžkotonážním provozu plném trubek a strojů jde o milý lidský prvek, který praští do očí. Velká černá tiskací písmena jsou vyražená rovnou na béžovém kovovém bednění, pod nímž každá z turbín skrytě pracuje. Jedna z legend praví, že stejně se jmenovaly milenky prvních zdejších strojníků. Podle jiné bylo cílem vzdát hold ženám, které na stavbě pracovaly. Možná platí obojí. Anebo – jak to bývá, když stroje dostávají lidská jména – šlo jen o to zdůraznit, že se nejedná o úplně běžná zařízení.

Jaderná elektrárna Dukovany
Příprava dostavby dalších bloků v Dukovanech sice ještě pár let poběží, po letošku ale vypadá jako jeden z hlavních cílů Babišovy vlády. (Elektrárna Dukovany) • Autor: Matěj Stránský

Natlakovaná pára, ohřátá teplem z reaktoru v sousední budově, každou turbínu roztáčí rychlostí padesáti otáček za vteřinu. Je-li reaktor srdcem elektrárny, turbíny jsou její svaly. Právě ony plní hlavní poslání, kvůli kterému celá stavba stojí – vyrábět elektřinu.

V součtu za obě strojovny loni Dukovany poslaly do sítě skoro 15 terrawatthodin. To je pro představu stejně, jako spotřeba celé Prahy za dva a půl roku. Výkonnější elektrárna je už jen ta v Temelíně, ale jen o málo. Obě dohromady loni vyrobily 30,2 TWh elektřiny, třetinu veškeré zdejší produkce.

Jádrem proti…

obal_klima_special
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal_klima_special
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1021

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte