vlajka EU Pověstných patnáct minut slávy pro Česko. Mohli jsme jich mít i víc, v polovině předsednictví ale padla vláda. (Metronom v Letenských sadech v Praze) • Autor: Milan Jaroš

Tak často jako 24. března 2009 telefony na některých českých ministerstvech nebo velvyslanectvích snad ještě nezvonily. A lidé se chodili ptát i osobně. „Musela jsem kolegům vysvětlovat, že jsme nezbankrotovali jako stát nebo že nenastal státní převrat,“ vzpomíná jedna česká diplomatka na nevěřícné dotazy svých protějšků z ostatních zemí Evropské unie.

Toho dne, tedy téměř přesně před 10 lety, padla uprostřed českého předsednictví EU vláda Mirka Topolánka. Ostatní státy Unie nejdřív vůbec nerozuměly tomu, co se děje. Prostě nedokázaly pochopit, že v Česku neexistuje něco jako shoda na základním státním zájmu.

Tento příběh je pro patnáctileté české členství v EU příznačný. Občas jsme se dokázali vzchopit k docela dobrým výkonům, abychom je záhy poslali do zapomnění svými vlastními chybami. Blamáž během českého předsednictví je tím nejznámějším příkladem.

Vůbec nejde o to, jestli někomu byla Topolánkova vláda sympatická, nebo ne. Podstata je jinde: to, aby Topolánek a spol. tehdy (uprostřed nejhlubší hospodářské krize od druhé světové války!) zvládli před celou Evropou demonstrovat, že Češi jsou schopni předsedat všem ostatním členským státům, bylo v zájmu celé země. Česká politika ale prokázala svou malost. „Po pádu vlády nás ostatní státy obcházely obloukem a už chodily rovnou za Švédy, kteří nás měli v předsednictví za pár měsíců vystřídat. Už jsme nikoho nezajímali,“ říká zmiňovaná diplomatka.

Evropě to osladíme, chacha

Práce na tom, aby Česko v rámci…

Respekt special EU obalka
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt special EU obalka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte