Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Sousedé

Scheisse Deutsch

Ghana vyhraje! Ghana do toho! Držíme palce! Podobné skandování českých fanoušků se minulý týden ozývalo během fotbalového zápasu mezi Ghanou a Německem v jedné z hospod v pražských Dejvicích. Že by intenzivní přátelství mezi Českem a západoafrickou republikou? Omyl, Češi často fandí prostě PROTI Německu, ať už je jeho soupeř kdokoliv. I o víkendu se před osmifinálovým zápasem Německo-Anglie mimochodem objevovaly v Česku hlasy, že stejně vyhrají Angličané, protože německý tým je složen z Poláků a Turků a „Anglie prostě vyhraje a tak to je“. Na rozdíl od toho se i v britském tisku ozývaly pochybnosti o kvalitách vlastního týmu a předpovědi německé výhry. Ale zpět do dejvické hospůdky.

O tradičně antiněmeckých českých fanoušcích se přesvědčil i jeden můj německý kamarád, který se rozhodl zápas sledovat ve zmíněné hospůdce v Praze 6. Před několika lety už musel po jednom zápase, kdy Němci vyhráli, z hospody utéct a zachránil se tak před rozlícenými českými fanoušky. Proto se tentokrát snažil chovat co nenápadněji. Téměř se mu to - i díky jeho naprosto perfektní češtině – podařilo, jenže emoce jsou emoce… Při jedné neproměněné šanci německého týmu se intuitivně chytl za hlavu a německy zaklel.

Od této chvíle se za jeho zády v pravidelných intervalech ozývala zvolání „scheisse Deutsch“ a podobně. V očekávání, že bude muset už podruhé utíkat, už ze sebe nevydal ani hlásku a bál se projevit radost nad gólem svého mužstva. Po zápase mu ale spadl kámen ze srdce a mohl se radovat nejen z postupu Němců, ale také z toho, že se nakonec asi třetina přihlížejících v sále radovala s ním. Vypadá to tedy, že zdejší Němci budou brzy moci chodit na fotbal bez maskování.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].