Rozhovor•10. 3. 2009•18 minut
S Petrem Pelikánem o Súdánu
Na téma obvinění súdánského prezidenta u Mezinárodního trestního tribunálu kvůli Dárfúru, otroctví v Súdánu, konfliktu mezi súdánským severem a jihem, ale i Národním muzeem plánovaných archeologických vykopávek, jste mohli diskutovat s Petrem Pelikánem, honorárním konzulem Súdánu v ČR.
Petr Pelikán
Petr Pelikán (*1964) absolvoval orientalistiku na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Během prezenční vojenské služby působil jako styčný důstojník československé jednotky ve válce v Perském zálivu. Živí se jako překladatel, tlumočník, konzultant a průvodce v kontaktech se zeměmi Středního Východu. Zabývá se problematikou islámu. Studoval jazyky na univerzitách v Tunisku a v Afghánistánu a islám v Egyptě, Libanonu, Súdánu a Íránu. V posledních patnácti letech pobývá obvykle dva až tři měsíce v Súdánu. Je honorárním konzulem Súdánu v ČR.
(On-line rozhovor je hodinový, je tedy časově ohraničen, proto výběr dotazů a také rozsah odpovědí je na odpovídajícím. Rozhovory podléhají pravidlům diskusního fóra uvedeným v obchodních podmínkách.)
:11Jirka JustDobrý den, před necelým týdnem byl Mezinárodním trestním soudem vydán zatykač na prezidenta Súdánu Omara Bašíra. Jaký vliv může mít podle Vašeho názoru toto rozhodnutí na regulaci dárfúrské krize? Nepřinese tento krok opačný výsledek, než je očekáván převážnou částí mezinárodního společenství? Místo soudu nad Bašírem dojde k posílení vztahů mezi Súdánem a „pragmatickými státy“ (Čína, Indie, Rusko) a vznikne další rozpor mezi arabským světem a Západem?Děkuji za odpovědi.14:01Petr PelikánDobrý den. Myslím, že je to skutečně tak, jak říkáte. Neřekl bych jen, že postoj těch zemí, které se za zatykač stavějí, je motivován čistě snahou o spravedlnost, a ne pragmatickými zájmy. Obávám se ale, že narozdíl od Číny a dalších, které jmenujete, nemají státy prosazující zatykač úplně zmapováno, co jim v konečném důsledku tento tah přinese. V každém případě to totiž posílí anarchii vládnoucí v Dárfúru a za tohoto stavu si těžebních koncesí neužije už vůbec nikdo.:12Anna HejzlarováJe v Súdánu lépe přijímáno původními obyvateli křestanství nebo islám?14:03Petr PelikánV Súdánu, jako ostatně veskrze všude na Východě, hlavně není přijímán ateismus, a to jak muslimy, tak i křesťany.
Křesťanství bylo v Súdánu dlouho před islámem a vždycky s ním bez větších problémů koexistovalo. Je ovšem třeba si uvědomit, že původní křesťanství v oblasti je koptské pravoslaví, stejné jako třeba v Etiopii, a to nemělo s islámem problémy od samého jeho vzniku. V Súdánu byl navíc vždy tradičně nejrozšířenější súfistický islám. Ten je tolerantní a pružný a sám absorboval dost místních prvků. Muslimové a koptové mají v Súdánu i shodný životní styl – nejedí vepřové, obřezávají se atd. Místy je na první pohled i těžko rozlišit jejich obřady.
Náboženské třenice začaly až s příchodem katolicismu a protestanství, které přinášely evropské misie spolu s odlišnou kulturou, a na druhé straně v posledních letech s rozšiřováním netolerantního wahhábismu ze Saúdské Arábie.:34Marek LoubDobrý den.Vážený pane Pelikáne, jaké je vaše stanovisko k aktuální obžalobě prezidenta bašíra?Bude souzen oprávněně? Bude souzen spravedlivě? Jaké jsou již nyní zřejmé dopady zveřejněného obvinění? Kdo má zájem na jeho odsouzení, komu by se to vůbec nehodilo?
Děkuji za odpovědi.14:05Petr PelikánNeřekl bych, že Bašír nakonec vůbec bude souzen. Můžeme se zamýšlet nad tím, jestli byl spravedlivě obviněn. I když si o něm nemyslím, že je to nějaký lumen, já osobně bych řekl, že ne. V létě jsem se pohádal se ženou mého otce, která je soudkyní Evropského soudu (nikoliv Mezinárodního trestního tribunálu, který Bašíra obvinil). Ona samozřejmě tvrdila, že MTT je nezávislý ve svém rozhodování, což jsem ještě celkem připustil, ale v žádném případě nesouhlasím s tím, že by soud spravedlivým, objektivním a hlavně kvalifikovaným způsobem shromažďoval podklady, na jejichž základě obvinění vypracoval. Soud pracuje ve slonovinové věži a to, s čím pracuje, se k němu dostává účelovým způsobem.
K těm okamžitým dopadům obvinění: Okamžitě poté, co byl vyhlášen, zrušilo Hnutí za spravedlnost a rovnost, což je největší dárfúrská odbojová organizace, dohody, které uzavřelo s vládou před měsícem v Kataru. To je myslím, trend, který teď situace nabere. Místo jednání a uklidnění se opoziční skupiny budou spoléhat na podporu ze zahraničí od těch států, které Bašíra staví mimo zákon.:20miraDobrý den, nejsem si jist jak je to s vnitrozemských turistickým ruchem v Sudánu, ale zajímalo by mne, zda cizincům ( respektive bělochům ) hrozí nějaké bezprostřední nebezpečí i v civilizovanějších částech státu po rozhodnutí pohnat sudánského prezidenta k soudu. Vím že pobřežní vody jsou perfektní pro potápěče, proto by mne zajímalo jak moc je domácí obyvatelstvo zvyklé na cizince.14:06Petr PelikánDobrý den. Vnitrozemský turistický ruch je v Súdánu spíše než v plenkách, zatím v prenatálním stádiu. Skoro neexistují příslušné služby. Je to škoda, protože Súdán má například spousty starověkých památek, mimo jiné největší počet pyramid na světě. Mimochodem, před měsícem Súdán navštívila delegace Národního muzea a měli by tam v krátké době otevřít svou archeologickou lokalitu.
Vás asi zajímá potápění v Rudém moři. Pokud vím, podařilo se tam rozjet fungující resort, potápěči tam jezdí a prý je tam nádherné potápění v nedotčených lokalitách.
Co se týče bezpečnosti, nikdy jsem nezažil ani neslyšel, že by byl „bílý sahib“, v súdánském dialektu „chawádža“ ohrožen násilím. Můžete být ošizen, když si nedáte na věci pozor, i okraden, určitě budete přiveden do varu místní laxností a byrokracií, ale ne napaden.
Jestli budete chtít nějaké konkrétnější informace k případné cestě, ozvěte se mi na mail
[email protected]:01miraDokázal byste vysvětlit proč je na Sudán upředena taková pozornost mezinárosního společenství na tamní konflikt? Myslím, že srovnání podobných hrůz snesou i jiné části černého kontinetu např. Uganda, Kongo, Sierra Leone atd. Je to tím ve prospěch Sudánu se angažují známé osobnosti a tudíž je jaksi ta mediální pozornost rozhodující nebo je situace v Sudánu pro světové společentsví důležité z nějakého strategického hlediska, nebo je to tím, že počet těch obětí je zkrátka největší při srovnání s ostatními konflikty?14:07Petr PelikánNedokázal bych to vysvětlit. Já nemám představu, jak vypadá situace v těch státech, které zmiňujete, ale po zkušenostech, jak přesné jsou informace v médiích o Súdánu, bych vám doporučil, abyste bral i zprávy o Ugandě, Kongu a dalších místech se značnou rezervou. Známé osobnosti se ale obvykle neangažují dřív, než se k něčemu rozjede mediální kampaň, tady spíš vidím že následek a příčina jsou v opačném vztahu.
S tím počtem obětí je to právě problém mediálních informací. Všude se teď dočtete, že konflikt v Dárfúru si vyžádal na 300 000 obětí a až 3 milióny lidí muselo opustit své domovy. Nevím, kde se tyhle počty vzaly, ale můžu vám zodpovědně říct, že jakékoliv číslo v Súdánu je vymyšlené. Může to být desetkrát víc nebo stokrát míň, to neví nikdo. Súdán nemá přehled, kolik má obyvatel, jakého se dožívají věku, ani cokoliv dalšího, co se dočtete ve statistikách na internetu.
Několik let jezdím do Súdánu jako tlumočník s českými lékaři. Pracujeme v těch nejcivilizovanějších oblastech a je úplně normální, že nám tam při anamnéze někdo tvrdí, že mu je 140 let, nebo že se nedokáže spočítat, kolik jich bydlí doma. Otázky musíme pokládat tak, aby nám na ně nemohli přitakat, protože odpovědět záporně je nezdvořilé. A jestli si někdo myslí, že aspoň v uprchlickém táboře přece musejí spočítat, kolik lidí mají uvnitř, tak si neumí představit, jak takový tábor vypadá. Jeden československý podnikatel, který před pár lety v Súdánu vedl velkou textilku, nebyl schopen dát dohromady, kolik lidí mu chodí do fabriky. Věřte mi, že v Súdánu nikdo žádné počty nedá dohromady.
Mezinárodní a nevládní organizace, které tam působí, naopak z povahy své práce musejí neustále posílat reporty, výkazy a na jejich základě dostávají granty. Typněte si, jak to v takových podmínkách musejí dělat, a jaká čísla pak uvádějí.:40HudecJaká je současná pozice Súdánu? Spolupracujete s nimi ze své pozice a funkce? Zatykač na prezidenta prý uškodí hlavně snahám o humanitární pomoc.14:02Petr PelikánJako honorární konzul samozřejmě súdánskou vládu u nás reprezentuji. Na druhé straně honorární konzul je až na konci potravního řetězce vymezeného Vídeňskou úmluvou o konzulárních stycích a tím, že nejsem zaměstnancem súdánské vlády, si můžu celkem říkat, a dělat, co uznám za správné. Asi před dvěma měsíci jsem třeba hovořil asi tři hodiny se stínovým ministrem zahraničí Hnutí za spravedlnost a rovnost, to je největší dárfúrská opoziční organizace, takže se snažím získávat informace ze všech stran. Víte, podle mne v súdánských vnitřních konfliktech – a asi nejen v nich – si nesmíme myslet, že jedna strana je ta naprosto správná a druhá ta naprosto špatná. Už jenom proto, že jenom těch nejdůležitějších stran se v nich účastní řádově desítky. Vláda (a kromě súdánské je to v Dárfúru přímo třeba i čadská) je jen jednou z nich. Pak je nutné si uvědomit, že jejich motivace pro nás často nejsou vůbec pochopitelné, protože třeba vědomí kmenové příslušnosti je něco, co u nás mělo váhu za dob Slavníkovců, Vršovců, Doudlebů a Lučanů, ale dnes už je to jen prázdný pojem.
Vytváření státu, což je teď už nevyhnutelný proces, s sebou nese úplnou změnu hodnotových žebříčků a způsobu života i myšlení. Nikdy a nikde se to bohužel neobejde bez bolestných průvodních jevů.
S tou snahou o poskytování humanitární pomoci si myslím, že to je víc virtuální realita. Málokteré humanitární organizace působí zcela bezpodmínečně a súdánská vláda s nimi tahanice „povolit – nepovolit“ vede neustále. Teď se jen účelově medializují. Některé humanitární organizace jsou skutečně ty dobročinné, ale hodně z nich má významné vedlejší zájmy. Když se podíváte na jejich rozpočty, uvidíte, že jsou sice formálně nevládní, ale jejich rozpočet pochází z vládních grantů. Teď mám na mysli nejen humanitární organizace zahraniční, z jejichž reportů se pak třeba čerpají podklady pro uvalení sankcí nebo právě pro vydání obvinění, ale i organizace domácí nebo islámské. Těm už mimochodem musela súdánská vláda také někdy ukončit nebo omezit činnost.:08Dan ŘedkvičkaCo si myslíte o angažmá Geroge Clooneyho, Mii Farrow a dalších hollywoodských celebrit v Darfúru?14:02Petr PelikánPřiznám se, že to moc nesleduji. Má vlastní angažovanost v Súdánu je taková, že při poslední návštěvě jsem tlumočil českým doktorům, delegaci Národního muzea a vlastnoručně jsme tam ještě s těmi lékaři jedné rodině eritrejských uprchlíků vykopali a postavili trochu hygienickou latrínu. To mi připadá jako něco, co má v rámci možností smysl.
Vůbec pojem celebrita mi moc nesedí. Třeba to myslí upřímně a třeba o té věci i něco vědí. Ale jak známo, cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly.:01Leona LehkáJste honorární konzul země, které vládne autokrat a která se v Darfúru i dříve na jihu Súdánu dopouštěla zločinů proti lidskosti. Jak jste se k této činnosti dostal? Nepřipadá vám tato práce někdy - třeba při sledování dokumentů z Darfúru - to nemorální?14:06Petr PelikánK téhle činnosti jsem se dostal asi podobně, jako když se stal Jaroslav Hašek velitelem města Bugulmy. Tedy dozajista díky své píli, serióznosti a zodpovědnému přístupu k životu. Na dokumenty z Dárfúru moc nekoukám. Dvakrát jsem v Súdánu doprovázel filmaře a celkem slušně si pamatuji, jak se vytváří virtuální realita. Už jsem si říkal, že by někdy stálo za to, vyvézt v Súdánu televizní štáb na úplně opačný konec země, nechat je tam filmovat otřesné životní podmínky, tvrdit jim, že jsou v Dárfúru a pak to někde rozmáznout. Ale asi by to nefungovalo. Ostatně, pokud Súdán znáte a díváte se na ilustrační záběry k různým zprávám a debatám, tak to tak bohužel funguje.
Ty zločiny proti lidskosti jdou v Súdánu na vrub všem zúčastněným, tam si bohužel nevyberete. A našim morálním přístupem odvozeným z úplně jiných historických zkušeností někdy uděláme víc škody než užitku.
Schválně si dovolím zkopírovat jeden mail, do jakých absurdit se pak dostáváme. Jména a firmu vymažu, asi by to mohla být nedovolená reklama, viďte, pane administrátore. Mohl byste to, prosím, graficky trochu upravit? Dík.Vazena pani …bohuzel jsme nuceni zrusit Vase predplatne casopisu Tydenik Kvety do Sudanu, jelikoz na tuto zemi je dle sdeleni celniho uradu uvaleno embargo a z tohoto duvodu nelze tisk do teto zeme zasilat jako do ostatnich vybranych sankcionovanych zemi.
V dohledne dobe se zatim nepredpoklada, ze se tisk do teto zeme bude zasilat.
Zadame Vas o sdeleni cisla uctu, na ktere bychom Vam prislusnou castku za cele vyfakturovane predplatne vratili.Dekujeme za pochopeniS pozdravem:06MagdalénaKdo tedy má na soudu s bašírem největší zájem?14:18Petr PelikánNevím. Nejsem příznivcem teorií spiknutí, tedy že někde někdo všechno naplánuje v zákulisí a řídí to. To obvinění je podle mne souhrnem mnoha vlivů a zájmů. Celkem se dá vyrozumět, kdo má na soudu zájem, podle toho, kdo po něm nejvíce volá. Fakt nicméně je, že tak, jak k němu došlo, spíš přispěje k rozjitření už tak špatné situace.
Neumím si hlavně představit mechanismus, jakým by se měl Bašír teoreticky vydat do Haagu, protože je nevinný a nemá se tedy čeho bát. Měl by to udělat hned, sbalit si kartáček na zuby, pyžamo, sednout na nejbližší letadlo a nechat Súdán bez prezidenta? Nebo napřed podat demisi, odstoupit z věřejného života, než rozhodne soud? Nebo nekandidovat v příštích volbách? To už jsou právě věci, zavánějící hodně přímým zasahováním do reálné politiky.:26Ida SchönfelderováJe pro vás jako konzula tříměsíční pobyt v Súdánu dostatečný?
Co je nápní vaší profese zde v ČR a co pak při vašem pobytu v Súdánu?Děkuji za odpovědi.14:30Petr PelikánNezastupuji ČR v Súdánu, ale Súdán v ČR. Takže bych spíš naopak měl sedět co nejvíce v Praze. Ale jen tak na okraj: ČR má vyslanectví pro Súdán dva tisíce kilometrů daleko v Káhiře a všichni čeští diplomati dohromady určitě za rok nestráví v Súdánu tolik času, co já - takže si nedělejte iluze o úrovni vzájemných styků.
Honorárním konzulem jsem mimochodem oficiálně asi dva měsíce. Měl bych se starat o všestranný rozvoj vztahů mezi Súdánem a ČR, o což se už právě snažím mnoho let. Funkce honorárního konzula je takovým potvrzením a ulehčením těchto snah.:13MagdalénaJak se tedy obyvatelé staví k ateistům? Je to pro ně pouze nepochopitelné a nebo s ateismem mají podstatný problém?14:43Petr PelikánVšeobecně všude v Orientě, kde jsem se pohyboval, je ateista vnímán jako někdo, kdo vědomě snižuje svou lidskou důstojnost. Je to podobné - ale berte toto přirovnání, prosím, s rezervou - jako by u nás někdo veřejně vykládal, že provozuje incest. Taky to nikomu neublíží, ale překračuje to daná sociální tabu a společnost se na něj podle toho dívá.:40Jaromír RybákKolik jazyků (třeba i nářečí) musíte pro zvládnutí své funkce ovládat?14:36Petr PelikánVyučil jsem se původně na Filosofické fakultě UK orientalistou. V Súdánu komunikuji arabsky a za léta, co tam jezdím, jsem do jisté míry pochytil tamní arabský dialekt. Arabština je v Súdánu ligua franca, všeobecně rozšířený dorozumívací jazyk. Dá se tam domluvit s lidmi, pro které není arabština mateřský jazyk, i anglicky, ale mnohem méně. Arabština je nejrozšířenější. Jinak v Súdánu existuje skoro šest set jazyků. Většina je nezmapovaná a dá se očekávat, že zaniknou, než se tak stane.
Ale honorární konzul by se asi obešel i bez znalosti jazyků - drzé čelo je jak známo někdy lepší než poplužní dvůr.:33Lukáš JansaJak vypadají současné česko-súdánské vztahy? Politické, obchodní, oficiální, neoficiální…?
Jsme politikou EU tlačeni do jiného přístupu než třeba před naším vstupem do Unie?14:46Petr PelikánJsou chabé. Už třeba jen proto, že Súdánci musejí žádat o české vízum v Káhiře, tedy v jiném státě, a hlavně asi 2000 km daleko. Musejí se dostavit osobně, odevzdat kromě různých papírů a dokladů své otisky prstů a pak čekt dost dlouho na výsledek. Pro toho, kdo nemá možnost získat šengenské vízum to znamená úplné odříznutí od cesty do ČR. To je třeba pro české podniky, které chtějí uzavřít větší kontrakty do Súdánu, limitující faktor. Každý seriózní partner se chce přesvědčit na místě, jak vypadá výrobce, pak potřebují vyškolit techniky atd.
Co se politických a jiných styků týče, Súdán má zájem je rozvíjet. V Súdánu je Československo pořád pojem. Vystudovala u nás podstatná část elity v generaci šedesátých až osmdesátých let, do Súdánu šla celá řada českých výrobků. Pro ČR ale není Súdán prioritní zemí. To se projevuje třeba i v poskytování stipendií, grantů a humanitární pomoci.
Snad se to časem zlepší.:16Miro KrásaPíšete o časté dezinterpretaci sdělovacích prostředků - jak funguje toto odvětví - média (rozhlas, tisk, TV stanice) - v samotném Súdánu?14:54Petr PelikánTaky nic moc. Větší část médií je kontrolovaná vládou, anebo zase naopak přímo opozicí a jednotlivými stranami. Neřekl bych, že je tam moc nezávislých sdělovacích prostředků. Měl jsem velmi blízkou přítelkynim která je novinářka, takže jsem se v Súdánu mezi novináři dost pohyboval a bylo to zajímavé prostředí, úplně jiné než u nás. Jednou jsem tam dokonce jel jako dopisovatel jakési obskurní, dnes již zaniklé agentury. Vcelku ilustrativní příhodou asi je, že na vyhlašování výsledku prezidentských voleb jsem byl jenom já sám. Jako všechno v Súdánu se vyhlášení o pár dní opozdilo, nastaly svátky a všichni novináři si volali navzájem, aby nemuseli z domu.:12Lenky JeřábkováJste-li konzulem Súdánu v ČR jste tedy v pracovním vztahu s temější vládou anebo s tou naší?15:01Petr PelikánAni s jednou. Honorární konzul je čestná, tedy neplacená funkce. Může si nechávat poplatky za některé konzulární úkony - víza, potvrzení a podobně - a občas mu vláda, kterou zastupuje, může finančně pomoci při realizaci některé konkrétní akce. Ale hodně se to liší země od země. V každém případě neznám honorárního konzula, který by byl v zaměstnaneckém poměru k vládě, kterou zastupuje.:51Šimon R.Existuje v Súdánu české podnikatelské prostředí? Máte informace, že by tam někdo z Čechů podnikal? Jsou v této zemi pro šikovného Čecha příležitosti?15:05Petr PelikánAno, některé české firmy v Súdánu podnikají, ba i úspěšně. Myslím, že v Súdánu jsou příležitosti k podnikání, protože Súdán potřebuje vybudovat prakticky veškerou infrastrukturu a je tam hlad i po spotřebním zboží.
Ale raději mne, prosím, kontaktujte na mailu [email protected]
Nejsem si jist, že toto téma je zvládnutalné v časově omezeném chatu.:57Ivana AubrechtováChystá se (dle anotace rozhovoru) tedy nějaký zajímavý archeologický projekt spolu s Národním muzeem?15:08Petr PelikánAno. V Súdánu existovaly civilizace časově odpovídající staroegyptským, se kterými se stýkaly a vzájemně ovlivňovaly. Národní muzeum dojednává se súdánskou Správou památek možnosti mnohostranné spolupráce včetně otevření archeologické lokality. Před měsícem byl podepsán příslušný dokument, který to umožní, asi v červnu přijede súdánská delegace do Prahy, a když všechno půjde dobře, snad by se už v zimě - což je v Súdánu vhodné období - mohlo začít kopat. Já osobně si moc přeju, aby Národní muzeum kopalo pyramidy v Kuru. Jsou menší než egyptské, ale mají kouzlo, a hlavně jsou to pořád málo prozkoumané lokality. Určitě nikde jinde na světě dnes nemůžete být u pyramid úplně sami.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].