Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Projekt Solaris

První elektrárnu v kosmu by Evropa mohla mít do roku 2040

S šéfem evropského vývoje kosmických elektráren o proměně sluneční energie na mikrovlny a obřích přijímacích stanicích na Zemi

Vizualizace projektu Solaris  • Autor: ESA
Vizualizace projektu Solaris • Autor: ESA

Představte si kružnici kopírující zemský rovník ve vzdálenosti 36 tisíc kilometrů od Země. Je to takzvaná geostacionární oběžná dráha; satelit, který na ní obíhá Zemi, zdánlivě nehybně „visí“ nad jedním bodem rovníku. Jelikož je poměrně daleko, „vidí“ Zemi již jako kouli v prostoru, celou jednu polokouli má jako na dlani. A právě na geostacionární dráhu by šel umístit speciální druh solárních elektráren o rozměrech kilometrů čtverečních, které by sluneční záření přeměňovaly na mikrovlny a ty vysílaly do pozemních přijímacích stanic. Už to není sci-fi: do poloviny století by Evropa mohla mít ve vesmíru 50 takových stanic, říká Sanjay Vijendran, šéf tříletého výzkumného projektu Solaris z Evropské kosmické agentury. Projektu, v jehož rámci vědci zjišťují, jak přesně a zda vůbec lze tyto vesmírné elektrárny budovat.

Solární elektrárna na oběžné dráze by přeměnila sluneční záření na elektřinu, jako to běžně dělají fotovoltaické panely na zemském povrchu. Elektřina by se pak převedla na mikrovlny a jejich svazek se odvysílal na Zemi. Byl by mikrovlnný paprsek z vesmíru bezpečný pro lidi, zvířata, letadla?

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].