Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Když nedáte souhlas, do mobilu vám nikdo neuvidí. Ale byla by to škoda

S patronem aplikace eRouška Petrem Bartošem o trasování koronaviru a chytré karanténě

Ilustrační foto • Autor: Thinkstock
Ilustrační foto • Autor: Thinkstock

Nová aplikace pro vyhledávání nakažených už je hotova a k jejímu rozšíření chybí dvě věci. Tou první, snazší, je dotáhnout byrokracii u Applu, což by podle tvůrců měla být záležitost už jen na pár dnů. Tou druhou je přesvědčit Čechy, aby aplikaci eRouška přijali stejně jako normální roušku, tedy jako nástroj kolektivní ochrany proti dalšímu šíření infekce. „Teď po rozvolnění zákazů může přijít další vlna a na tu je třeba se připravit,“ říká IT podnikatel Petr Bartoš z firmy Cogvio, jinak nedostudovaný medik, spoluzakladatel Slevomatu a nyní hlavní koordinátor týmu, který z vlastní iniciativy pro stát eRoušku vyrobil. Chce pro ni získat dva miliony lidí – mimo jiné slibem, že jejich data se nikdy nedostanou nikam, kam nemají.

Kdo nemá iPhone, může si eRoušku už stáhnout?

Ano, pro telefony s Androidem už je dostupná tři týdny. Sto padesát tisíc lidí už ji má.

Na čem vázne verze pro iPhony?

Na tom, až Apple zfinalizuje schvalovací proces a pustí ji do svého App Storu. Poslední informace od zaměstnanců Apple je do konce týdne, ale u Apple bohužel nikdy nevíte. Vše je hotovo, už to jen protahují. Chtějí podruhé potvrzení, že jde skutečně o aplikaci ministerstva zdravotnictví. Čili optimistický scénář je neděle, realistický příští týden, pesimistický nevíme.

Chytrá karanténa už se má rozbíhat a eRouška má být její součástí. Platí, že po dokončení procesu u Applu přijde vysvětlující kampaň, aby všichni pochopili, o co jde, a začali si eRoušku stahovat?

Přesně tak. Nemá cenu spouštět velkou osvětu, dokud je třetina potenciálních uživatelů mimo hru a nemůže si na svůj telefon aplikaci nainstalovat. Předpokládáme, že skutečně půjde začít už velmi brzy.

Petr Bartoš • Autor: Archiv PB
Petr Bartoš • Autor: Archiv PB

Říkali jste, že chcete mít pět milionů uživatelů?

Pět milionů je téměř celá produktivní populace. Úspěch budou dva miliony.

Shrňte tedy, o co jde.

Jde o jeden z prvků chytré karantény, aby stát – v našem případě hygiena – měl k dispozici další nástroj pro dohledávání rizikových kontaktů při trasování nákazy. Když máte v mobilu eRoušku, váš mobil přes Bluetooth vidí jiné mobily s eRouškou. Pamatuje si, jaké další mobily kdy potkal.

Jak s takovou informací bude hygiena pracovat?

Na začátku je vždy někdo, kdo koronavirus měl a má pozitivní test. Hygiena u něj spouští svoji klasickou mravenčí detektivní práci. Zjišťuje, s kým se kde potkal, ptá se na jejich telefony, obvolává rizikové kontakty. Když používá technologii chytré karantény, má k tomu víc nástrojů a dostane se k více lidem, kteří mohou být nákazou ohroženi nebo jí šířit dál. Hlavně vzpomínkové mapy vycházející z dat mobilních operátorů, aby si nakažený lépe vzpomněl, kde všude byl a s kým. Další možnost je nechat zapnout si trasování v aplikaci Mapy.cz. A další možností je právě eRouška. Když jste nakažený, hygiena se zeptá, jestli ji v mobilu máte nainstalovanou a jestli souhlasíte s nasdílením dat, které eRouška nasbírala. Většinu kontaktů jim řeknete tak jako tak, protože je znáte. Ale o cizích lidech vědět nebudete a právě ty pomůže hygieně najít eRouška.

Jak to přesně funguje?

Mobily si vyměňují anonymně přes Bluetooth tokeny, řady čísel, které se v čase kvůli ochraně soukromí mění. Jen zabezpečená centrální infrastruktura za tím vším je schopna anonymní tokeny přeložit na telefonní čísla, na která je pak třeba zavolat a informovat je o riziku nákazy a dalším postupu. Váš mobil sám ta čísla nerozluští. A naopak informace o tom, koho jste potkal, zůstává jen uvnitř zařízení a nikam se nesdílí, dokud vás hygiena nevyzve a dokud k tomu nedáte souhlas. Pokud souhlas dáte, algoritmus vyhodnotí, s kým jste byl jak dlouho v kontaktu, a koho vyhodnotí jako v riziku nákazy, toho předá hygieně k nakontaktování. Je to podobné jako s telemetrickými daty od operátorů – oni podle připojení mobilů na jednotlivé vysílače vědí, kde se kdo pohybuje. Ale nesmějí to používat, leda nyní – pokud k tomu dá nakažený uživatel souhlas, tak mohou jeho data vyskladnit do chytré karantény, a tím zpřesnit trasování a pomoc tak se zpomalením šíření nákazy.

Souběžně Apple a Google oznamují, že kvůli ochraně soukromí v době potřeby trasovat koronavirus upravují své mobilní operační systémy. Mění se tím něco?

Ano. Protože takových aplikací vzniká po světě víc, firmy Apple a Google paralelně upravily svoje protokoly, aby data mohla zůstávat komplet u uživatele. Už se nedostanou ani k hygienikům– naopak vy dostanete výzvu, že podle kritérií, která si tam hygienici nastavili, vás systém vyhodnotil rizikově a že se máte sami ozvat. Můžeme zůstat u toho, co máme, nebo přejít na nový protokol. To bychom za nás – tedy za iniciativu COVID19CZ – doporučovali. Umožní to fungování napříč EU a v ostatních státech, které protokol také ve svých aplikacích použijí. Finální rozhodnutí pro eRoušku ale bude záležet na dohodě s krizovým štábem a hygienou.

Hlavním kritériem je být s někým aspoň čtvrt hodiny na vzdálenost do dvou metrů?

Ano.

Teď na vašem webu popisujete dva hlavní módy, k čemu je eRouška dobrá. Za prvé, dostanu avízo, když jsem byl s někým cizím, kdo se pak ukázal jako nakažený. A za druhé, když se sám nakazím, hygiena bude moct dát vědět všem, které jsem ohrozil. Na tom chcete stavět osvětovou kampaň? Že jde o mě a mojí zodpovědnost směrem k ostatním, jako u normální roušky?

Přesně tak…

Klíčem asi bude přesvědčit lidi, že nejde o jejich sledování nebo že jejich data nikde neuniknou. Na webu píšete, že z aplikace se nikdo nedozví, že jsem nakažen. Jak to chcete zaručit?

I to je na webu vysvětleno. eRouška nesbírá data o poloze, jen anonymně archivuje kódy o tom, s kým se kdo dostal do bližšího kontaktu. Vaše číslo uvidí jen hygienická stanice.

A v novém protokolu ani ona. Já dostanu výzvu, že se mám ozvat, a bude záležet na mě?

Je to tak. Vývojáři z Apple a Google navrhli tento protokol tak, aby fungoval decentralizovaně a na bázi self-reportingu. Tím se přiklonili k variantě, která je nejohleduplnější k soukromí uživatelů, ale je plně závislá na proaktivitě uživatelů.

Jak chcete získat důvěru lidí, když stát se v řešení koronaviru v mnoha ohledech – navzdory úspěchu ohledně nízkých čísel nákazy – choval hodně nedůvěryhodně. Aneb jak říká kolega: v Německu bych si to stáhnul, u nás si to budu hodně rozmýšlet…

Informace, které se k lidem někdy v posledních týdnech dostávaly, byly často zkreslené a zmatečné a mohly vzbuzovat nedůvěru. Úplně souhlasím s tím, že pravdivé a kvalitní informace jsou nejdůležitější základ, na kterém se dá spolupráce společnosti a krizového štábu v boji proti epidemii budovat. Za naši občanskou iniciativu COVID19CZ nedokážeme ovlivnit komunikaci krizového štábu a vlády. Děláme ale maximum pro to, aby od nás všechny strany dostaly kvalitní podklady pro vysvětlování fungování a pro veřejnou kontrolu toho, že s daty uživatelů nakládá eRouška přesně tak, jak deklarujeme. Je třeba si uvědomit, že jsme v tom všichni společně. Jediná alternativa k cílené selektivní karanténě, umožněné tvrdou prací hygieniků s podporou armády, jsou plošná omezení, tak jak platila dosud.

Je zjevné, že systém bude fungovat jen při zapojení dostatečného počtu lidí. Máte od státu jasný příslib, že se chce na kampani podílet? Zaplatí třeba reklamu v televizi?

Příslib podpory máme, řešíme to s PR týmem ministerstva zdravotnictví a s krizovým štábem. Ale jak to celé proběhne, to se teprve dohaduje. Ministerstvo zdravotnictví nikdy žádnou takovou aplikaci nemělo a ani ji nepromovalo, logicky jim to bude trvat déle, takže teprve uvidíme, k čemu nakonec dojde.

Ptám se proto, aby bylo jasno, jak velký zájem a závazek ze strany státu vidíte. Lidé z vaší iniciativy několikrát veřejně mluvili o tom, že na některé technologické inovace se lidé ze státní správy nejdříve dívali hodně podezíravě. I od některých hygieniků je slyšet, že jejich konvenční postupy fungují a nestojí všechno jen na novotách, které se zavádějí až nyní…

Ten zájem a závazek vnímám na různých úrovních státní správy rozdílně. V krizovém štábu máme jasnou podporu. U hygieny jde o to, že jim našimi digitálními nástroji zasahujeme do jejich běžných postupů a školení - a učení se nové technologie v době krize jim může připadat náročné a zbytečné. Nyní mají málo případů, všechna ta dosavadní plošná omezení zabrala, zvládají to. Někteří mají pocit, že mají vyhráno, a nevidí důvod, proč by naše technologie používali.

Co jim na to říkáte?

Za mě je to krátkozraké. Teď po rozvolnění zákazů mohou přijít další vlny a my tvrdíme, že je třeba se na ně připravit - nejen technologicky. Krizový štáb to vidí podobně. Někdo jiný může mít pocit, že ke zvládnutí situace mu budou stačit zavedené postupy. Ale je třeba mít na paměti kontext, kdy jsme skoro osm týdnů zavření, ven nosíme roušky a držíme si odstup od ostatních. Takto nelze žít až do doby, než bude vakcína. V březnu před zavedením plošných opatření některé hygieny situaci prokazatelně nezvládaly.  A já se ptám, co budeme dělat, až ta další vlna přijde? Druhý motiv může být ego a obecná nechuť kohokoli sdílet informace, aby jim někdo jiný viděl pod ruce a výsledek práce byl měřitelný. Proto se někteří možná tolik brání digitalizaci. Ale mám pocit, že jde spíše o výjimky – jsou kraje, kde nás neberou jen jako „kluky od počítačů“, co přišli poučovat, ale jako partnery a jako šanci k zlepšení.

Všechna tahle dohledávací infrastruktura státu a hygieně zůstane k dispozici i po koronaviru?

Ano, za mě je chytrá karanténa něco, co bychom jako společnost měli mít připravené na podobné situace. Tedy být schopni v době epidemie žít normální život s minimem omezení a zároveň mít opatření, kdy jsme schopni opravdu rychle reagovat - a pokud bojujeme s exponenciálním růstem nakažených, tak ho umět rychle zarazit.

Nepřepadnou vás někdy pochyby, jestli je správné takové hračky státu do rukou dávat?

Všechna technologická řešení, která státu poskytujeme, jsme navrhli s úctou k právu na soukromí a s maximálním zabezpečením. Spolupracujeme s Úřadem pro ochranu osobních údajů a parlamentní komisí pro kontrolu odposlechů, aby celý systém podléhal veřejné kontrole a mohl být pro společnost co nejdůvěryhodnější. Stát a hygienici takové nástroje nutně potřebují pro chvíli, kdy rozvolníme plošná opatření a zvýší se opět šance na exponenciální nárůst počtu nakažených. Zneužití ze strany státu se nebojím. Tím, že dáváme státu do ruky tyto transparentní digitální nástroje pro boj s epidemií, snižujeme riziko, že použije nástroje jiné, méně transparentní a méně ohleduplné k soukromí nás všech. Podobný přístup mají i v dalších státech EU i mimo ni.

Platí, že o vaše řešení je zájem i v jiných zemích? Kde jste jak daleko?

O vzpomínkové mapy nebo o eRoušku mají zájem na Slovensku, v Holandsku, ve Francii, ve Skotsku, v Maďarsku, v některých státech USA a v dalších zemích. Ne všichni naše řešení nakonec budou používat, ale těší mě, že jsme mezi prvními, kdo s podobnými koncepty přišli a že je o ně v zahraničí zájem.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].