Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Rozhovory

Interrupce v Maďarsku: Nařízení předvádět životní funkce plodu je politický tah

Se socioložkou Évou Fodor o novém pravidle ohledně přerušení těhotenství

Předvolební plakát Orbánovy strany Fidesz • Autor: Profimedia
Předvolební plakát Orbánovy strany Fidesz • Autor: Profimedia

V Maďarsku ve čtvrtek začalo platit nové pravidlo týkající se interrupcí: lékaři nově musí těhotným ženám uvažujícím o umělém potratu “předvést” životní funkce plodu (všeobecně se má za to, že půjde o tlukot srdce). Vláda Viktora Orbána novinku s nikým nekonzultovala, nešla s ní ani do parlamentu a oficiálně nevysvětlila důvody, které ji k tomu vedly. “Není to první ani poslední situace, kdy vláda používá ženy a jejich těla k získání politických bodů. Tady si pojišťují, aby voliči, kteří by jinak volili extrémní pravici, raději volili Fidesz,” říká Éva Fodor, socioložka působící na Středoevropské univerzitě (CEU), kde je také prorektorkou.

Je poměrně nejasné, co bylo vlastně schváleno: těhotná žena bude nově potřebovat od lékaře zprávu dokládající, že byla informována o “životních funkcích” plodu. Co přesně to znamená a co bude vyžadováno?

Dobrá otázka. Je to totiž formulováno velmi vágně. Když je řeč o životních funkcích plodu, které má lékař ženě jaksi “demonstrovat”, existuje víceméně jediná cesta, jak to udělat. A to pustit nebo ukázat ženě tlukot srdce plodu.

Takže je široká shoda na tom, že to konkrétně znamená tlukot srdce?

Nemůže to znamenat nic jiného. Znamená to, že lékař musí ženě jasně předvést, že plod je naživu. A znovu jí jakoby připomenout, co se chystá provést, když uvažuje o interrupci. A vystavit tedy dalšímu stresu ženy, které jsou už tak traumatizovány tím, že otěhotněly, i když to neplánovaly, že musejí na povinné konzultace a prohlídky, které se často odehrávají v nepřátelsky naladěném prostředí. Ženy ale samozřejmě vědí, co dělají; vědí, co se děje, a vědí, že z toho plodu by potenciálně mohlo být dítě.

Když byly podobné zákony přijímány ve Spojených státech, upozorňovali lékaři, že věc je sporná i medicínsky, protože mimo jiné záleží na tom, o jaké fázi těhotenství se bavíme, aby bylo možné mluvit o srdci, a měli i další připomínky. Jaká byla reakce maďarských lékařů?

Maďarská lékařská komora prohlásila, že jde pouze o technickou změnu. Což není pravda a oni to moc dobře vědí. Nejde sice o vládní organizaci, ale i tak si musí dávat pozor, co říkají, a v tomto kontextu také jejich prohlášení chápu. Jsem si ale jistá, že řada lékařů bude postupovat citlivě a tak, aby nezvyšovali stres žen, které jdou na interrupci. Zkrátka jim rychle a formálně něco ukážou, a tím to bude vyřízené.

V jakém kontextu se tato změna děje?

V Maďarsku dlouhodobě platí velmi liberální zákony týkající se interrupcí, k nimž se sice časem přidávala omezení, ale v praxi mají ženy stále přístup k legální interrupci a tato možnost je také většinově podporována maďarskou společností. Což je také důvod, proč si nemyslím, že reálně hrozí úplný zákaz interrupcí. S nástupem Orbánovy vlády ale bylo patrné, že to téma budou řešit, protože záhy po nástupu k moci doplnili do preambule Ústavy konstatování, že Maďarsko chrání život od okamžiku početí. Což připravilo půdu pro zpřísňování potratových zákonů a feministické organizace se toho velmi obávaly.

A co se stalo?

Nakonec se nic moc nestalo, zatím. Nejvýraznější změnu přineslo pravidlo, které požaduje, aby těhotná žena opakovaně konzultovala svůj postup s lékaři a se sociálními pracovníky. Ale i tady jde často o formální úkon, kdy někdo jen dá razítko na papír. Aktuální změna tedy zásadně neomezuje přístup k interrupcím nebo možnost interrupce provádět. Vláda by sice přísnější omezení mohla protlačit parlamentem, ale vyvolalo by to velký odpor, protože - jak jsem zmínila - právo na potrat je maďarskou veřejností široce podporováno.

Proto byla nová povinnost vyhlášena jen jako dodatek k zákonu, který neprošel parlamentním kolečkem?

Je to výsledek pozoruhodné situace, který aktuálně ve vládě panuje. Pod ministra vnitra Sándora Pinéra byla po posledních volbách, které se konaly letos na jaře, přesunuta jak agenda vzdělávání, tak zdravotnictví. Ministr nyní vydal doplnění k zákonu o interrupci, zjevně aniž věděl, co prožívají ženy, které se pro interrupci rozhodly. Nicméně jde o legální krok, ministři tuto možnost podle maďarského práva mají.

Předcházela kroku veřejná debata - nebo rozhodnutí padlo bez předchozího ohlášení?

To je další věc - nepředcházela tomu naprosto žádná debata. Ale fakt, že otázky související se zdravotní péči byly přesunuty na ministerstvo vnitra, naznačovaly, co asi tak můžeme čekat. Zároveň jde o dlouhodobý požadavek extrémní pravice, třeba hnutí Naše vlast.

Lze tento krok tedy chápat také tak, že se Viktor Orbán snaží oslovit voliče Naší vlasti? Jinými slovy - že ani tak nejde specificky o interrupce, ale o domácí politiku?

Není to první ani poslední situace, kdy vláda používá ženy a jejich těla k získání politických bodů. Tady si skutečně pojišťují, aby voliči, kteří by jinak volili extrémní pravici, raději volili Fidesz. A je dobré si uvědomit, že Fidesz vládne v koalici s křesťanskými demokraty, takže potřebuje uspokojit také jejich voliče, kteří obvykle nějaké podobné kroky požadují. A konečně je to cesta, jak si naklonit církev, která sice v Maďarsku nemá takový vliv a moc jako v Polsku, ale pro vládu je to cenný spojenec, a tímto se vztahy ještě upevní.

Myslíte tedy, že tato změna bude mít reálný dopad na rozhodování žen, jestli na interrupci jít?

Počet interrupcí během posledních dvacet let setrvale klesá. Na zákrok chodí zejména méně vzdělané ženy, které nemají dobrý přístup k antikoncepci nebo sexuální výchově, kterou mimochodem Orbánova vláda radikálně na školách omezila. Podobně u zmiňovaných povinných návštěv a konzultací se sociálními pracovníky: když žijete ve větším městě, máte vzdělání a podporu okolí, asi to celkově snášíte lépe. Ale nemyslím si, že to bude mít zásadní dopady. A je na místě znovu připomenout, že existují mnohem lepší a efektivnější cesty, jak snížit počet potratů. Takže to nemá ani reálný smysl, jde o rozhodnutí motivované čistě politicky.

Zmiňovala jste, že současná pravidla pro interrupce jsou velmi liberální, ale v zákoně jsou vyjmenovány čtyři situace, za kterých je možné ji provést: pokud je těhotenství následkem trestného činu, pokud je ohrožen život matky, plod je nebo může být vážně postižen a pokud je žena v blíže nespecifikované “krizi”. Znamená to, že i ženy, které neodpovídají zmíněným podmínkám, mohou jít v Maďarsku na potrat?

Žena, která je neplánovaně těhotná, je v krizi. Ale máte pravdu. Šlo o omezení reprodukčních práv, které nicméně nebylo bráno příliš vážně - protože právě poslední ustanovení otevírá dveře k interrupci pro víceméně kohokoliv. Podobně jako u aktuální změny šlo o politický tah, který neměl zásadnější dopady v reálném životě.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].