Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Fischer: Nemohl jsem rok objíždět zemi, pracoval jsem pro Ukrajinu

Rozhovor se senátorem a neúspěšným kandidátem na prezidenta

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Váš letošní výsledek 6,75 procenta je méně než deset procent v roce 2018. Proč jste tentokrát dopadl hůř?

Hrozně nerad bych hodnotil výsledky, ještě jsem je neviděl. Potřeboval bych se podívat na to, kolik jsem dostal v jednotlivých krajích, městech, obcích; to jsou pro mě důležité zprávy. Řadu míst jsem osobně navštívil, najezdil desetitisíce kilometrů za občany - a teď ve světle tohoto angažmá neumím říct, jestli je to úspěch, nebo ne. Ale nemůžeme to srovnávat s volbami před pěti lety, tehdy nebyli takoví kandidáti jako dnes.

Bez ohledu na rozdělení do obcí a krajů - jak hodnotíte ten celkový výsledek?

Počkám si, až bude všechno sečtené, ještě nemám finální čísla.

Šel jste do kandidatury s tím, že chcete vyhrát?

Když kandidujete, tak pro mě platí, že musíte dát dohromady program. Ten je na internetu ke stažení a neměnil bych na něm ani čárku. Zároveň kandidujete proto, abyste vyhrál, protože jinak nemůžete program uplatnit. Takže ano, šel jsem do toho, abych vyhrál, abych se dostal do druhého kola. A třeba v případě Andreje Babiše vím, že vzhledem k tomu, že mám dlouhodobou politickou zkušenost, dokázal bych ho asi lépe konfrontovat s tím, co v minulosti dělal - na to ostatní nebyli připraveni, jak jsem měl ten dojem.

Máte pocit, že jste udělal všechno pro to, abyste mohl vyhrát? Kandidaturu jste oficiálně oznámil až 18. října, méně než dva měsíce před prvním kolem.

Zahájil jsem kampaň ve chvíli, kdy jsem pro ni měl předpoklad, tedy podporu ze Senátu, a když jsem věděl, že mám všechno pohromadě. Nechtěl bych to srovnávat, ale když se podíváte na paní Nerudovou nebo na pana Pavla, oni jeli kampaň také proto, že je nikdo nezná. V mém případě máte člověka, který je členem Senátu, předsedou významného výboru, a navíc přišel s podporou z obou komor. To znamená, že z hlediska síly politické podpory jsem patřil k těm nejzajímavějším a nejsilnějším. Nikdo jiný nepřinesl podporu jak od poslanců, tak od senátorů - a voliči to dobře četli. Nemůžeme srovnávat délku kampaně, podívejme se nato, kdo do ní přichází. A pokud přichází paní, která potřeboval PR kampaň, aby ji lidé začali poznávat, tak to nelze srovnávat s někým, kdo už je ústavním činitelem. Já bych to viděl jako srovnávání nesrovnatelného a tím nechci říct, že jeden je lepší, nebo horší, ale že každý máme jiné výchozí podmínky. Jako člen Senátu vím, že je mám jednodušší, protože v Senátu navíc patřím k nejaktivnějším, to znamená, že mě lidé znají.

Není ale možné, že kdybyste kampani věnoval víc času, mohl jste oslovit a potkat se s více lidmi?

Máte před sebou někoho, kdo se zapojil do řešení války na Ukrajině. A to je velmi vážné téma, voliči by se divili, kdybych nechal svůj pracovní stůl prázdný a rok objížděl republiku. Tohle nebyl můj program, já jsem se rozhodl, že budu poctivě pracovat a že to bude ta nejlepší vizitka pro to, aby voliči věděli, kde mě mohou najít. A že když mi dají hlasy, mohou se spolehnout na to, že se budu věcmi zabývat poctivě.

Nepřemýšlel jste nad tím, že tedy možná nejde dělat poctivě práci senátora a zároveň poctivě prezidentskou kampaň? Nezvažoval jste, že byste možná měl opustit pozici senátora, pokud se chcete věnovat kandidatuře, nebo naopak nekandidovat jako aktivní senátor?

Kladete mi otázky, které jsou pro mě až příliš spekulativní. Vrátím se k tomu důležitému. Byl jsem zvolen jako senátor - a dřív, než jsem tehdy šel do senátních voleb, tak jsem deklaroval, že budu v roce 2023 kandidovat na prezidenta. Řekl jsem to v roce 2018: máte před sebou člověka, který dopředu řekl, co bude dělat. Nerad bych srovnával, který mandát je důležitější. Jezdím po světě a vím, že kandidují lidé, kteří jsou členy parlamentu a že je to výhoda. Nechtěl bych spekulovat, jestli má člověk složit mandát, to podle mě není na stole.

Podpořil jste do druhého Petra Pavla, ke kterému jste měl také výhrady. Jak chcete voliče nyní přesvědčovat, aby ho volili?

Ke každému z protikandidátů jsem měl výhrady a nebudu se k nim teď vracet. Když se v druhém kole má rozhodovat mezi kterýmkoli mým protikandidátem a Andrejem Babišem, tak podporuji protikandidáta; takhle jednoduché to je. A jakým způsobem to budu dělat a co nabídnu, to nechte na naše setkání s panem Pavlem, ještě jsme se neviděli.

Je to pro vás tedy hlavně o tom, že Petr Pavel není Andrej Babiš? Nebo ho považujete za kvalitního kandidáta?

Andrej Babiš si zprivatizoval Českou republiku, neumí odlišovat soukromé zájmy, zadlužil nás způsobem, že to budou splácet ještě naše děti. A ke své odpovědnosti se nebyl schopný přihlásit, to bylo vidět i v té jediné debatě, kterou jsme mohli vidět. Tento kandidát je nebezpečný, protože v jeho podání slouží Česká republika jenom k vydělávání peněz. A to je věc, kterou je potřeba pojmenovat politicky. Tohle umím, tohle budu dělat - a rád bych pomohl každému, kdo bude v druhém kole proti němu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].