Rozhovor•29. 9. 2021•3 minuty
Čím déle je ve vězení, tím si je jistější, že se rozhodla správně
Rozhovor: Běloruská opoziční aktivista Maryja Kalesnikavová převzala v zastoupení své sestry Cenu Václava Havla
Jedna z hlavních tváří běloruské opozice Maryja Kalesnikavová v Praze ve středu dostala Cenu Václava Havla za rok 2021 udělovanou Radou Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Po zmanipulovaných prezidentských volbách v srpnu 2020, v nichž podle všeho zvítězila na diktátorem Aljaksandarem Lukašenkou kandidátka Svjatlana Cichanouská, byla Kalesnikovová unesena na ulici v Minsku a odvezena na hranici Ukrajiny. Aby však nemohla být deportována, roztrhala svůj pas. Následně tak byla převezena zpět do Minsku a uvězněna. Nedávno pak byla odsouzena za opoziční aktivity na jedenáct let. Cenu Václava Havla za ni tak přebrala její sestra Taccjana Chomič.
Kdy jste naposledy mluvila se svojí sestrou?
Je to už dlouho, to den před jejím zadržením v Bělorusku. Volaly jsme si, já už byla v zahraničí. Bylo to po jedné z masových demonstrací proti Lukašenkovi. Mluvili jsme krátce o tom, jestli je v pořádku. Měla dobrou náladu, ale byla trochu unavená, měla za sebou velmi intenzivní týdny opoziční práce.
Máte šanci se s ní vy nebo její blízcí vidět ve vězení?
Bělorusko jsem opustila před rokem, nemůžu se tam vrátit. Náš otec je v Minsku a 7. září ho za ní konečně pustili. Bylo to poté, co nad ní byl vynesen rozsudek ve výši jedenácti let ve vězení. A bylo to zároveň poprvé, kdy mu bylo dovoleno se s ní setkat. Během toho roku, co je zadržená, žádal otec o návštěvu více než patnáctkrát; vždy to bylo zamítnuto.
Z jakých důvodů?
Nepotřebují nic odůvodňovat a také to nedělali.
Jste v kontaktu aspoň písemně?
To je také velmi obtížné. Nedostala jsem od ní dopis už tři měsíce. A když jsem ho obdržela před tím, bylo to s velkým zpožděním od jeho napsání. Jediná možnost, jak s ní být v kontaktu, je přes právníky. Ti za ní mohou dvakrát týdně, aby viděli, v jaké je zdravotní kondici a co potřebuje. Setkávají se s ní v malé místnosti pro ty nejnebezpečnější kriminálníky.
Jak sestra reagovala, když se dozvěděla, že dostala Cenu Václava Havla?
V úterý byl za ní právník a udělala jsem maximum, aby se to dozvěděla. Řekl jí to - byla překvapená a cítí se velmi poctěná. Požádala o více informací o ceně, nicméně Václava Havla samozřejmě zná, ví, co udělal pro tento národ a pro lidská práva po celém světě.
Jaký je tedy aktuálně její zdravotní stav?
Je v pořádku a snaží se tu složitou situaci zvládnout co nejlépe. Udržuje si fyzickou aktivitu, ale je v tom značně limitovaná, je v malé cele, kterou může opustit na dvě hodiny chození po dozorem. Pracuje i na psychice, čte knihy, jakkoliv ve vězení není nijak velká knihovna. Vždy se snaží vybrat alespoň něco trochu zajímavého, čte o psychologii, ekonomii, politické věci. Tu a tam kouká na televizi, ale jde o státní kanály, což komentuje slovy, že všechna ta propagandy a lži jsou docela sranda.
Má možnost jakkoliv se účastnit opoziční práce?
Ke svým sociálním účtům a internetu nemá přístup, její Twitter spravuji já. Když od ní nepravidelně dostaneme nějaký vzkaz a nějakou zprávu skrze dopisy, sdílíme to veřejně. To, co říká, může podpořit a inspirovat další lidi. když vidí, že zůstává kurážná, pozitivní a silná, protože ví, že pravda je na její straně.
Takže nelituje svého rozhodnutí zůstat, i když mohla odejít?
Rozhodně nelituje. Čím déle je ve vězení, tím si je jistější, že se rozhodla správně.
@TatsianaKhomich, sestra @by_kalesnikava, letošní laureátky Ceny VH za lidská práva, hovoří o situaci v Bělorusku. Sledujte konferenci živě na https://t.co/Bqs3rNvJYy pic.twitter.com/wBlYd04P5G
— KnihovnaVáclavaHavla (@KnihovnaVH) September 29, 2021
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].