Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Úterý 20. 4. 2010

  • Autor: Milan Jaroš
• Autor: Milan Jaroš

08:08
Pražská ODS vyměnila polovinu vedení, Jančík skončilVedení občanských demokratů v Praze na včerejším večerním zasedání odvolalo svého místopředsedu, kontroverzního starostu Prahy 5 Milana Jančíka. Spolu s ním odcházejí i radní Jiří Janeček a starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa. Všichni patřili k nejkritizovanějším tvářím ODS a "klice" Pavla Béma; on sám si post uhájil.Kdo viděl včerejší kabaretní vystoupení Jančíka ve večerních zprávách na ČT1, zřejmě bude souhlasit s refrénem slavného songu, který posíláme na úvod dne a jdeme na to!PS: Dost šílené bylo poslouchat v inkriminovaném pořadu i Davida Vodrážku. Erik Tabery, šéfredaktor Respektu, o tom napsal blog. Pro zájemce, tady je.      

09:01
Metro bude jezdit až do jedné v noci Dopravní podnik hlavního města Prahy schválil prodloužení provozu metra v pátek a v sobotu až do jedné hodiny po půlnoci. Změna má začít platit od léta. DPP takto rozhodl na svém včerejším zasedání. Ještě před několika měsíci přitom hrozil opak – zkrácení provozu metra o poslední noční a první ranní spoje.Nový šéf představenstva DPP a místopředseda ODS David Vodrážka si zjevně uvědomil, že omezení dopravy pražské voliče ke straně nepřitáhne. Je to sice do očí bijící předvolební tah, ale i tak dobře, rozšíření provozu metra město potřebuje. 

10:01
Nebe nad Evropou se zase zatahujeSituace vzdušného prostoru nad Evropou se začala opět komplikovat. Britové hlásí, že se nad jejich hlavy opět blíží nová dávka sopečného prachu z Islandu. Koncentrace je prý natolik silná, že je zase třeba vážně uvažovat o novém zákazu létání. Sami Britové pak také zastavili letecký provoz na svých některých vnitrostátních linkách a linkách na kontinent. V nejbližších hodinách se tedy odehraje válka nervů, kdy odpovědné osoby budou muset rozhodnout, zda navzdory stoupající nervozitě leteckých firem a cestujících opět vzdušný prostor začít uzavírat. 

10:08
Dvě miliardy do školek Chronická nouze o místa v mateřských školek se sice jen tak nezmění, ministerstvo školství ale přesto jednu změnu chystá. Po včerejšku začíná shánět dvě miliardy korun, aby bylo možné začít přijímat do školek už děti od věku dvou let. Dosud se do školek začínalo chodit obvykle od tří let. Tento nápad včera schválila vláda, stát ale musí k jeho naplnění přijmout víc učitelek a lépe je vyškolit. Ministryně školství Miroslava Kopicová ale přiznává, že zatím neví, kde peníze vzít. 

10:56
Aerolinky: Chaos po chaosu?Vzhledem k nové dávce sopečného prachu, který míří nad Evropu, se letečtí experti obávají - jak to nazývá článek na webu spiegel.de - chaosu po chaosu. Po víkendové odstávce letů se letecké firmy jen pomalu dostávají do normálního provozu. Letový řád obnovují jen postupně, navíc se snaží přednostně  vyřídit cestující, kteří měli letět v minulých dnech.  Pokud teď přijde další přerušení letů, situace bude dvojnásob komplikovaná a neodbavené lety se budou dál hromadit. Situaci komplikuje i fakt, že oficiálně zůstává německý letecký prostor i teď uzavřený a letecké firmy dostaly jen dočasný souhlas k provozu. Německý úřad pro leteckou bezpečnost  má ve dvě hodiny odpoledne rozhodnout, nakolik je situace k létání bezpečná. 

11:25
Rozpočet v roce 2011: nový balíček na obzoruPřijme Česko euro do roku 2015? Ministr financí bere tento úkol jako jedno z hlavních zadání, s nimiž teď začíná sestavovat státní rozpočet na rok 2011. Chce přitom snížit schodek rozpočtu pod 4,8% HDP, což je hodnota, kterou Česku nedávno předepsalo administrativní vedení Evropské unie. Jak uvádí server iHned.cz, pro české veřejné finance to znamená ušetřit oproti letošku minimálně dvacet miliard korun. A další možná dvě desítky miliard se budou muset škrtat jako protihodnota důchodů a růstu úroků ze státního dluhu, s jejich zvýšením se příští rok počítá. Janota po včerejším zasedání vlády řekl, že k splnění tohoto cíle bude zapotřebí schválit škrty podobné těm z letošní zimy, kolem nichž přitom udělala levice veliký rozruch. Bez ohledu na to ministerstvo již začíná pracovat na návrhu úspor, podstatné ale bude, kdo po letošních volbách celou tuto nepopulární agendu převezme. Jen připomeňme, jaké jsou plány politických stran: ODS nebo TOP 09 jsou zřejmě připraveny škrtat. Lidovci lavírují mezi úsporami a utrácením. Pozice ČSSD, pravděpodobného vítěze voleb, je velmi nejasná. Jednak slibují přijmout euro do roku 2015 (kvůli tomu by měli Janotu za jeho snahu pochválit), v protikladu k tomu ale slibují rozdat víc na sociálních dávkách. Tím by se deficit rozpočtu naopak zvýšil. 

12:39
Křesťanští politici by měli kritizovat „hlouposti“ VatikánuMyslí si to alespoň vlivný skotský biskup Peter Moran. V rozhovoru pro server EUobserver řekl, že mnohaleté tutlání sexuálních skandálů kněží bylo úspěšné i kvůli "přehnané obraně" církve ze strany politků v Evropě. "Křesťanští lídři by měli mít odvahu říct ´nesouhlasím s vámi, nemáte pravdu, bylo hloupé, co jste řekl´," sdělil Moran v narážce na nedávný výrok kardinála Bertoneho, že obtěžování dětí kněžími nezapříčiňuje celibát, ale homosexualita.Zajímavý názor od biskupa. Moran ale sám ví, že kritika Vatikánu by měla na prvním místě vycházet od samotných kněží, pokud má být skutečně pádná a něco změnit.

13:50
Firmy hrozí, že odejdouPokud Jiří Paroubek vyhraje volby, nebude pro něho až tak úplně snadné zvyšovat daně, jak teď slibuje. Jednak tím může výrazně zbrzdit ztuha se probouzející ekonomický růst. Teď se ale začala rýsovat další komplikace: jak dnes uveřejnil web lidovky.cz, překvapivě vysoké procento českých firem uvažuje v případě zvýšení daní o odchodu do některého z daňových rájů. Tvrdí to Česká kapitálová informační agentura s poukazem na svůj nedávný průzkum. Z něho vyplývá, že o odchodu uvažuje téměř 30% českých firem.Od "uvažování" do skutečného rozhodnutí je samozřejmě velmi daleko, i mnohem menší číslo by ale mělo výrazný vliv na výběr daně v Česku a přeneseně také na možnosti ČSSD plnit své předvolební sliby a zvyšovat sociální dávky.  

15:15
Věci veřejné jdou do bojeRadek John a jeho Věci veřejné dnes v centru Prahy na louce na Klárově oficiálně zahájili svoji předvolební kampaň. Vystřelili z miniděla a na jeden z nedalekých činžáků pověsili transparent s přeškrtnutým dinosaurem. Právě "konec politických dinosaurů", přesněji řečeno jejich vyhnání z politiky je heslo, které by si lidé podle představ Johna a jeho kolegů měli zapamatovat. John přitom vysvětloval, koho tím vlastně myslí: prý každého, kdo dělá politiku "nikoliv pro blaho země, ale pro sebe". Jmenovitě pak John uvedl Jiřího Paroubka. Radek John také prozradil volební cíl: prý chce získat dvacet poslanců (to by mohlo odpovídat zisku nějakých 11–12 % hlasů). O svých dalších plánech ale Věci veřejné  nadále spíš mlčí. Nevíme tedy, zda by jim byla bližší koalice s ODS nebo ČSSD a zda vůbec chtějí do nějaké vlády vstoupit. Obecně pouze mluví o tom, že pokud nějakou vládu podpoří, pak jedině "protikorupční". 

16:16
Bízková rozpustila sekci pro klimaNová ministryně životního prostředí Rut Bízková, nedávno ještě členka ODS, začala plnit chmurné obavy svých kritiků. Rozpustila totiž tzv. sekci pro klima, kterou v roce 2007 založil tehdejší ministr Martin Bursík a přisoudil jí jednu z klíčových rolí na svém úřadě - agendu kolem omezování emisí skleníkových plynů. Bízková rovněž vyměnila náměstky a představila své priority. Chce například přesunout čtyři miliardy z programu Zelená úsporám na zateplení škol a dalších veřejných budov (to jí ale musí dovolit země, které Česku poslaly peníze použité v programu, především Japonsko). Bízková se také podle různých indícií chystá schválit přestavbu uhelné elektrárny Prunéřov za použití méně ekologických technologií, jak vládě nadiktoval ČEZ. Další prioritou Bízkové je podle jejích slov také zlepšení ovzduší na Ostravsku. 

16:29
Víc lávy, méně prachuExperti na sopky pozorující chování islandského vulkánu Eyjaflallajokull tvrdí, že tato sopka vstupuje do další fáze své erupce, kdy začala produkovat více lávy a méně popela. To by měla být dobrá práva pro všechny, jejichž osud nějak závisí na hladkém leteckém provozu. Nicméně i dnes na nebi zdaleka  se vše vypadalo tak, jak by mělo. Podle odhadů vzlétla jen asi polovina linek, kdy například některá významná letiště (třeba v Londýně) zůstávají uzavřená. Odpovědné bruselské úřady evidují, že dnes vzlétne zhruba 14 tisíc letadel  z celkem 27500, které v běžný den vzlétnou nad Evropou. Provoz letiště v pražské Ruzyni je asi na 60 procentech. Experti na létání odhadují, že situace by se měla zcela srovnat během "několika dní". 

17:15
Teplo se blíží V nejbližších dech až do víkendu se má sice ochladit, v noci dokonce na nulu. Ovšem podle dlouhodobé předpovědi počasí čeká Česko teplý konec dubna a spíš deštivá první dekáda května. Poslední dubnový týden má přinést teploty nad dvacet stupňů. Prvních deset dní má být také víceméně teplo, zpestřené ovšem častými přeháňkami a bouřkami.   

18:12
Český carom má asociaciTohleto víme fakt první: V Praze byla založená první česká asociace hry známé pod názvem carom. Jde o stolní hru podobnou kulečníku, místo úderů tága se ale cvrnká. Hra je oblíbená především v Indii, i Evropané už ale mají své mistrovství. Do Česka přivezl hru před nějakými deseti lety z jednoho ze svých mnoha indických pobytů Milan Sviták, který se také stal prvním čestným předsedou asociace. Mezi nejlepší české hráče zatím patří Filip Smoljak, Zdeněk Sviták a Ondřej Chmelař. 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].