Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Středa 8. 12. 2010

Tento rok jednoznačně patří evropským odborářům a stávkám. • Autor: Filip Singer
Tento rok jednoznačně patří evropským odborářům a stávkám. • Autor: Filip Singer

07:46
Dobré ránoPokud se chystáte opustit svůj byt, tak venku vás čeká pokračování oblevy. To znamená několik stupňů nad nulou, dost možná mrholení nebo slabý déšť. Od čtvrtka se ale mají teploty zase dostat pod nulu a sněžit.

07:53
Česko ve stávce?Obleva pokračuje, stávka začíná – dokonce prý největší od listopadu 1989. Odbory slibují, že se jí zúčastní až sto tisíc zaměstnanců veřejného sektoru, to je asi šestina lidí, kteří ve veřejném sektoru pracují. Zavřeno budou mít některé úřady, školy, provoz omezí nemocnice. Všichni budou protestovat proti chystanému, vládou už schválenému snížení platů o 10 procent. Učitelům se sice plat snižovat nebude, podle svých odborových předáků jim ale vadí nízké platy neučitelských zaměstnanců škol.DJ, jak vidno, nakonec stávkovat nebude. Do ulic ale aspoň posílá pěknou písničku na povzbuzení.

08:02
Assange nechce být vydán do ŠvédskaZakladatel portálu WikiLeaks Julian Assange zatím zůstane v přechodném vězení v Anglii. Poté, co se sám vzdal britské policii, soudce odmítl propuštění na kauci a bude zvažovat, co dál. Assangeho právník v Londýně prohlásil, že jeho klient nechce být vydán do Švédska, kde je na něj vydán zatykač kvůli údajnému znásilnění dvou žen. Assange se podle všeho bojí, že by jej Švédové mohli vydat do USA, kde někteří exponenti konzervativců mluví o potřebě velmi přísného potrestání kvůli útoku na bezpečnost Spojených států. To ale zřejmě hned tak nehrozí. Assangeho příznivci považují švédskou žalobu za vykonstruovanou a politicky motivovanou. Švédský právník obou žen ale v rozhovoru pro BBC prohlásil, že nic takového nepřipadá v úvahu a že  pouze hájí zájem žen bez ohledu na rozruch kolem zveřejňování desítek tisíců tajných diplomatických depeší.Váš dnešní DJ by si přál, aby se celá věc vysvětlila a Assange nebyl odsouzen do vězení. Byť i DJ sdílí o posledních aktivitách WikiLeaks velké pochybnosti, jde o fenomén, který tu s námi bude bez ohledu na to, kdo jej zrovna povede. A celé věci rozhodně neprospěje, když tu budou vznikat nějací falešní mučedníci.

08:23
Koaliční poslanci se dožadují urychlení reforemVčera večer reagovali koaliční poslanci na stávku - ovšem jinak, než by si asi odboráři představovali. Vyplývá to ze zjistění Hospodářských novin. Koaliční poslanci zastoupení šéfy klubů ODS, TOP 09 a VV vyzývají vládu, aby urychlila práci na reformách. Koaličním poslancům vadí, že ani po půl roce nemá vláda jasno, kdy přesně jaké reformy chce schvalovat a dožadují se, aby balík nejdůležitějších - včetně penzí, daní, zdravotnictví - byl parlamentu předložen nejpozději na přelomu února a března.

08:35
Stávka - nestávka, vláda chce změnit systém platůBez ohledu na hrozbu dalších stávek schválila včera vláda změnu systému odměňování zaměstnanců ve veřejném sektoru. Místo dnešních rigidních platových tříd by měla platit pásma, v jejichž rámci se každý šéf bude moci rozhodnout o vyplácení svých podřízených s menším ohledem na jejich věk a odpracované roky. U lidí ve 13. platové třídě a výše bude možné dojednat smluvní plat.

08:47
Sníh bych odklidil, fakt Podle nejnovější ankety nejčtenějšího zpravodajského portálu iDnes se zdá, že Češi jsou velmi zodpovědnými uklízeči sněhu na chodníku před vlastním domem. Na otázku „Uklidili byste si sníh před vlastním domem, i když to po vás nechce zákon?“, odpovědělo zatím kladně 10 a půl tisíce respondentů. Naproti tomu jen necelých 1200 lidí kroutí hlavami.Problém ale je, že odklízet skutečný sníh je evidentně těžší než o tom klikat myší. Jak jsme se totiž mohli přesvědčit v minulých dnech, brodění se vrstvou vysokého sněhu se stalo běžnou součástí života ve velkých městech.

09:13
Assange se dočkal zastání z australské vládyVčera zatčeného Juliana Assangeho se dnes ráno zastal australský ministr zahraničí Kevin Rudd. Ten prohlásil, že za únik dvou stovek tisíc diplomatických depeší z počítačového systému americké vlády není zodpovědný Assange, ale především americká vláda. Podle Rudda bychom se proto měli hlavně ptát,  nakolik jsou Američané v tomto směru schopni zajistit vlastní bezpečnost. Sám Rudd, do léta australský premiér, byl v depeších kritizován taky – například jako člověk náchylný dělat chyby, rozhodující bez konzultace se svými kolegy uvnitř vlády nebo se zahraničními partnery.  

09:40
Afghánka z obálky TIME se zatím nechce vrátitJeden z viníků znetvoření dívky Bibi Aisha byl zatčen policií. Pokud vám to jméno nic neříká: jde o případ afghánského děvčete, které letos v srpnu proslavil týdeník Time. Aisha byla jako dítě provdaná za Tálibánce na zastrčený afghánský venkov.Kvůli špatnému zacházení vloni od manžela utekla zpět k rodičům, ti ji ale z obavy z ostudy a pomsty vydali zpět manželovi a jeho rodině. Aishin manžel, tchán a švagři pak ale vzápětí za trest uřízli dívce uši a nos. Tak jí tam našli reportéři z Time, vyfotili ji na obálku a připsali titulek: Co se stane, když odejdeme?Aisha pak díky této mediální pozornosti a pomoci jedné americké nadace odletěla do Kalifornie, kde se podrobila plastické operaci. Nyní žije v Brooklynu a přes naléhání svého otce zatím neplánuje návrat. Souběžně s tím nevládní organizace tlačily na afghánskou vládu, aby viníky hrůzného činu zatkla. Policie ale namítala, že jde o velmi odlehlé území, kde vládne Tálibán. Nicméně nedávno si policie počíhala na bazaru, kam se sjíždí lidé z dané oblasti, a Aishin tchán uvízl v její síti.

12:12
Svět vzpomíná na Lennona, britská ITV ignoruje jeho vrahaNa den přesně před třiceti lety zemřel násilnou smrtí světoznámý hudebník, básník a mírový aktivista John Lennon. Britská ITV dnes o Lennonovi odvysílá nový dokument. Vzala si zajímavé předsevzetí - jeho vraha v něm jedinkrát nejmenují. „Lennonovou smrtí ten bezcennej parazit dosáhl svého - jeho jméno je navždy spojeno s Lennonovým,“ tvrdí tvůrci.Jednou z motivací onoho parazita bylo právě zviditelnit se. I my budeme dneska vyšinutého násilníka ignorovat a raději si pustíme jednu pěknou písničku.

12:34
Stávka: začalo se poměrně mírněBývalý odborový předák Falbr ve svém krátkém projevu na demonstraci v Praze přirovnal vládu ke „gejzíru stupidity“. Premiér Nečas si to vysloužil svým včerejším výrokem, že odbory destabilizují situaci ve státě.Jinak se na náměstích českých a moravských měst shromažďují stovky lidí. Situace je zatím nepřehledná, odboráři se ale tváří, že jsou spokojeni. Stávka ovšem zatím nabrala spíš takovou jemnou českou podobu. V řadě nemocnic a poliklinik se nestávkuje vůbec nebo jen manifestačně, kdy se demonstrací účastní jen lidé, kteří zrovna nemají službu. Různé instituce sepisují jen prohlášení, že se stávkou souhlasí. Lidé v nich pracující ale přišli do práce.

14:08
Mohou za špatné výsledky víceletá gymnázia?Proč čeští školáci zaznamenali tak špatné výsledky ve srovnávacích testech PISA 2009? Petr  Holub z Aktuálně.cz přináší jedno z možných vysvětlení. Podle něj je na vině systém víceletých gymnázií. Ta před lety vznikala jako pouhý doplněk k systému základních škol. Postupem času se ale velmi rozšířila tak, že do nich po páté třídě odchází velká část chytrých dětí.Výsledkem je pak ten, že v základních školách zůstávají méně motivované a méně schopné děti. Úroveň základních škol a tím i vzdělanost dětí pak rychle klesá. Český školský systém tak dělá to, před čímž experti ve světě varují: vychovává úzkou vrstvu dětí s nadprůměrnými výsledky, zatímco většina výrazně zaostává.Ostatně každý učitel ze základní školy Vám potvrdí, že se ve třídě značně změní atmosféra, když z ní odejde několik chytrých, inspirativních dětí na víceletá gymnázia.

15:03
Šumavskou divočinu chce řídit 23 lidíDo výběrového řízení na místo ředitele Národního parku Šumava se přihlásilo 23 zájemců. Zveřejnilo to dnes Ministerstvo životního prostředí na svém webu. Mezi nimi bude vybírat komise, v níž jsou dva náměstci ministra, ekologičtí experti jako Bedřich Moldan nebo František Pelc a také lobisté ze sdružení šumavských obcí. Ředitel by měl být podle představ ministerstva vybrán do Vánoc, aby mohl od 1. ledna 2011 nastoupit.                                              

17:26
Bilance stávky - jak kdo potřebuje„Největší polistopadová stávka“ nakonec dopadla poněkud paradoxně: její výsledek si může člověk vysvětlovat tak, jak se mu to bude hodit. Pro odboráře jsou zavřené některé školy, úřady, muzea, knihovny či divadla důkazem, že lidé nesouhlasí s vládními škrty. Koaliční politici si naopak mohou gratulovat: viditelných účastníků stávky, tedy lidí, kteří přišli na mítinky svolané ve dvaceti městech, byly jen tisícovky a zůstaly daleko za očekáváním samotných odborářů.

17:57
Janeček chce potrestat své kritikyNenápadný střet o povahu české demokracie pokračuje. Ředitel České televize přešel do útoku a umělcům kritizujícím jeho neprůhledný styl řízení veřejnoprávní instituce vzkázal, že když otevřenost, tak se vším všudy. Podle Janečka to obnáší především zveřejnit výši honorářů, a to zejména u umělců, kteří protijanečkovskou petici podepsali. Problém je, že konkrétní částky honorářů jsou chráněné smlouvami, o ně samozřejmě ani tak nejde. Signatářům vadí uplatňování politického klíče při volbě do Rady ČT, neprůhledná výběrová řízení nebo „nekompetentní“ lidi, jimiž se Janeček podle signatářů obklopuje.

18:38
Německo proti ostatním, aneb spor o euro trváSpor o záchranu zadlužených zemí eurozóny a eura jako takového pokračuje. Lucemburský premiér Jean-Claude Juncker poskytl rozhovor týdeníku Die Zeit, v němž kritizuje německou vládu a speciálně Angelu Merkelovou z příliš „jednoduchého uvažování“. Junckerovi vadí, že Německo odmítá jeho plán na zavedení evropských cenných papírů, jejichž prodej by mohl být součástí záchranného plánu eura. Podle Junckera si německá vláda návrh ani pořádně neprostudovala. To ale Merkelová odmítá. Evropské obligace by umožnily Řekům, Irům a dalším půjčovat si za lepších podmínek, než mohou nyní. Na druhou stranu Němci se bojí, že naopak úroky jejich vládních obligací, dnes nejcennějších v Evropě, si pohorší.

19:02
Hackeři brání šéfa WikiLeaksNa obranu zatčeného Juliana Assangeho se zformovala skupina víc než tisícovky hackerů, kteří se snaží zakladateleWikiLeaks „pomstít“.  Po diskusi na svých webových fórech napadly například portál mastercard.com za to, že blokuje posílání finanční podpory Assangemu. Dále amazon.com za to, že na nátlak americké vlády přestal WikiLeaks poskytovat prostor na síti. Útok údajně směřuje také proti švédskému advokátovi, který hájí dívky, které měl Assange znásilnit.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].