Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Středa 28. 4. 2010

O mafii nebudu mlčet / Foto Globe Media / Reuters • Autor: Globe Media /  Reuters
O mafii nebudu mlčet / Foto Globe Media / Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
S Řeckem i eurem to vypadá stále hůřMezinárodní měnový fond přihodí ještě dalších 10 miliard euro navíc k plánovaných 45 miliardám na pomoc Řecku. Finanční trhy totiž propadají panice a nevěří, že tato země unikne bankrotu. Podle názoru investorů totiž bude Řecko potřebovat půjčku aspoň 100 miliard, ale takové peníze dnes nikdo nechce dát. Tento týden je přitom klíčový, protože do pátku se má Řecko dohodnout s EU a MMF na scénáři svých reforem. Pokud nebudou trhy s tímto scénářem spokojené, panika se bude šířit dál a mezi další ohrožené země patří zejména Portugalsko a Španělsko.

08:28
Zeman a Dzurinda vydali společnou knihuBývalí premiéři Česka a Slovenska Miloš Zeman a Mikuláš Dzurinda vydali knihu svých společných rozhovorů, píše slovenský deník SME. Politici vzpomínají na své slavné časy, kritizují současnou politiku i novináře (Dzurinda prý už osm let nečte noviny).

09:38
Strana Věci veřejné má problém – podle dokumentů brala peníze od sponzorů na rukuHospodářské noviny zveřejnily informaci, že strana Věci veřejné dostala dary od sponzorů řádově v milionech způsobem, který je zakázán – tedy z ručky do ručky. Vyplývá to z darovacích smluv, v nichž se píše o „daru v hotovosti“. To se však podle zákona nesmí (aby se tímto způsobem nemohly prát špinavé peníze). Podle výpisu z účtů strany VV ale peníze od sponzorů přišly bankovním převodem, takže jde možná jen o administrativní chybu a špatně sepsané darovací smlouvy.

10:09
Slovenští medvědi se už probudili ze zimního spánku a hryžouLesního dělníka, který sbíral dříví, napadl včera ve Vysokých Tatrách v nepřístupné divočině na hranicích s Polskem medvěd a zakousl se do něj. Jeho kamarádům se podařilo medvěda odehnat, ale muž se bude ze zranění léčit měsíc. Měl štěstí, že medvědí zuby a drápy minuly tepny. Medvěd prý potom napadl ještě na polské straně farmáře i s jeho koněm. Takovéto případy se stávají každý rok, ale já si myslím, že medvědi jsou v právu: ta divočina jim patří a my, co do ní lezeme, si máme dávat pozor. Na Slovensku se naštěstí veřejnost staví na stranu medvědů.

11:12
Rusko-ukrajinské spojenectví je pro NATO novou výzvouDohoda Ruska a Ukrajiny o prodloužení pobytu ruské flotily na Krymu (výměnou za levnější plyn pro Ukrajinu), kterou včera po bouřlivém jednání včetně pěstního souboje poslanců schválil ukrajinský parlament, není dobrou zprávou pro USA a NATO. Černé moře, které Američané chtěli využít pro své lodě v rámci budování protiraketového štítu, zůstává nadlouho pod ruským vlivem. Deník The Washington Post cituje rumunského analytika (Rumunsko je jedním ze tří členů NATO, které má v Černém moři své lodě): „Bude teď mnohem těžší změnit Černé moře z ruského jezera na moře NATO.“

11:48
Rusko zveřejnilo tajné dokumenty o KatyniRuský prezident Dmitrij Medveděv vydal příkaz zveřejnit v elektronické podobě pro širokou veřejnost dokumenty, které se týkají masakru 22 tisíc polských důstojníků v Katyni v roce 1940. Dokumenty se už objevily na internetu.

12:35
Dienstbier nespolupracoval s tajnou službouČeský rozhlas, který v pondělí uveřejnil zprávu, že komunistická vojenská rozvědka si v 60. letech vyhlédla Jiřího Dienstbiera jako případného spolupracovníka, včera přinesl informaci, že se našel Dienstbierův spis, podle kterého o spolupráci nešlo a tajná služba Dienstbiera posléze vyřadila z evidence jako nevhodného kandidáta.

13:17
Američané uvažují, že zapálí ropnou skvrnu na mořiTisíce barelů ropy se valí do moře v oblasti Mexického zálivu nedaleko amerického pobřeží po výbuchu ropní těžební plošiny. Pokud se nepodaří ucpat na mořském dně proudění ropy, může jít podle odborníků o největší ekologickou katastrofu tohoto typu v dějinách. Američané nejnověji uvažují o tom, že by obrovskou ropnou skvrnu zapálili a zmírnili tak nebezpečí. V roce 1993 se takto podařilo zachránit část pobřeží Newfoundlandu.

13:58
Paroubek obvinil církev, že chce ovlivňovat voliče kvůli restitucímDopis biskupa Václava Malého věřícím, v němž je nepřímo vybízel k tomu, aby volili menší strany, protože ty velké (nebyly vyjmenovány, ale z kontextu dopisu je zřejmé, že jde o ČSSD a ODS) nejsou dost důvěryhodné a nebudou mít dost vůle snížit státní dluh, rozzlobil předsedu ČSSD Jiřího Paroubka. Na tiskové konferenci obvinil církev, že zasahuje do volební kampaně s cílem prosadit církevní restituce. Předseda ODS Petr Nečas v tiskovém prohlášení navrhl, aby se s ním biskup Malý sešel a on mohl vysvětlit, že program ODS je vůči veřejným financím zodpovědný.

15:16
Polským politikům po tragédii v Smolensku prudce stoupla popularitaPrůzkum agentury CBOS, který proběhl v Polsku v polovině dubna – tedy těsně po letecké tragédii, při které zahynula část polské politické elity - ukázal prudký nárůst popularity těch politiků, kteří zůstali naživu. Předseda parlamentu a zastupující prezident Bronislaw Komorowski se těší důvěře 65 procent Poláků (o 8 procent větší než v březnu), což je vůbec nejvyšší číslo pro politika za poslední roky. Vzrostla i popularita Jaroslawa Kaczynského, bratra prezidenta Lecha, který zahynul v letadle. Jaroslaw Kaczynski, který před několika dny ohlásil, že bude kandidovat na prezidenta, má důvěru 42 procent Poláků (o 13 procent vyšší než v březnu).

16:01
Nákaza se šíří, je to jako ebola, řekl o ŘeckuObava finančních trhů, že Řecko padne, přes den sílila a sílily také aktivity a výroky politiků. Šéf OECD Ángel Gurría řekl, že je třeba jednat „velmi rychle“, protože tato nákaza je jako ebola a „pokud chcete přežít, musíte si nakaženou končetinu odseknout“ (z kontextu nebylo jasné, zda má na mysli odseknutí Řecka). Prezident Evropské rady Herman Van Rompuy až z Japonska všem odkazoval, že EU Řecku pomůže a to co nejdřív. Mezitím si trhy myslely své a svou špatnou náladou nakazily i dluhopisy Portugalska a Španělska, jejichž riziková přirážka vzrostla.

17:02
Saviano píše Berlusconimu: O mafii nebudu mlčetRoberto Saviano, slavný autor knih o italské mafii, napsal otevřený dopis italskému premiérovi Silvio Berlusconimu (tady ve slovenském překladu), který ho na jedné tiskovce obvinil, že jeho kniha o mafii je „podporou propagace mafiánských skupin“. Saviano píše, že zemi může dodat důstojnost jedině pravda a ptá se: Kdo vládne mafiánskou mocí: ten, co o zločinech mluví, anebo ten, kdo zločiny páchá? „Chtěl bych, aby jste se omluvil – ne mně, já už si zvykl na všelicos, ale rodinám všech obětí, které zemřeli za to, že promluvili.“

17:12
Česko-slovenská fotbalová liga na obzoruSlovenští fotbaloví funkcionáři navrhli počátkem roku českým kolegům vytvoření společné fotbalové ligy (12 českých a 6 slovenských týmů) a s jejich souhlasem se tak začalo jednání s Evropskou fotbalovou unií UEFA. Ta je prý myšlence o česko-slovenské lize nakloněna.

17:33
V Británii objevili nového živočicha – můruMalinká můra sotva tři milimetry dlouhá s rozpětím křídel 6 milimetrů byla prohlášena za nového živočicha, který dosud nebyl popsán. Žije jen v Británii, objevil ji amatér Bob Heckford a dostala oficiální jméno Ectoedemia heckfordi. „Slýcháme tolik o tom, jak z přírody mizí živočišné druhy, ale málo mluvíme o nových přírůstcích. Proto je tento objev tak důležitý,“ řekl pro BBC biolog Matthew Oates.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].