Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pondělí 9. 5. 2011

USA chtějí vědět, jak se stalo, že vůdce Al Káidy žil v tomto domě v klidu a nerušeně. • Autor: Globe Media /  Reuters
USA chtějí vědět, jak se stalo, že vůdce Al Káidy žil v tomto domě v klidu a nerušeně. • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Dobré slunečné ráno!Začal devátý květnový den, 129. v roce (pokud chcete mít tento rok za sebou, vězte, že nám ještě 236 dní zbývá). Svátek slaví Ctibor. Dnešní DJka přeje šťastné vykročení do nového týdne.Po šílených teplotních zvratech minulého týdne se zdá, že bude opět jarně - slunečno, v Čechách až dvacet stupňů, na Moravě a ve Slezsku kolem patnácti.Výročí dnes máme celou řadu. Devátý květen se léta po válce ve Východním bloku slavil díky komunistické propagandě jako den vítězství nad nacismem, přestože zbytek světa slavil konec druhé světové války v Evropě už v den předchozí, kdy začala platit kapitulace nacistického Německa.V roce 1974 začala fungovat jedna z nejpříjemnějších vymožeností české metropole - metro. O sto let před tím se v Kladně narodil Antonín Čermák, který hned následujícího roku emigroval s rodiči do Spojených států a coby Anton Cermak starostoval Chicagu, než ho v roce 1933 zastřelil atentátník.

09:20
Co dnes bude - vláda představí občanský zákoníkDo finiše vybíhá jedna z nejzásadnějších norem, kterou má Nečasova vláda v plánu - občanský zákoník. Premiér jej dnes spolu s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem a právníkem Karlem Eliášem představí, ve středu o něm bude jednat vláda jako celek. Zákoník přináší dlouhý seznam zásadních změn.Občanský zákoník je jedna z klíčových zkoušek koalice. Česko je totiž poslední z postkomunistických zemí, které ještě kodex nereformovalo,udělalo to dokonce i Rumunsko, na něž máme tendence shlížet jako na zemi výrazně méně civilizovanou. Naproti tomu tuzemské občanské právo pochází ze šedesátých let.

09:45
Obama chce vyšetřování v PákistánuAmerický prezident požádal pákistánskou vládu, aby vyšetřila okolnosti dlouholetého pobytu Usámy bin Ládina v zemi. A zejména fakt, jak se stalo, že tam vůdce Al Káidy v klidu a nerušeně žil. Barack Obama to řekl v rozhovoru pro americkou televizi CBS. Američané Pákistánce - zvláště jejich tajné služby - dlouhodobě podezřívají, že sympatizují a kryjí teroristy či afghánské hnutí Talibán. V interview hlava USA nevyloučila, že na vině by mohl být i někdo z pákistánské vlády.Obama taky řekl, že sledování zásahu bylo "nejdelších čtyřicet minut jeho života, snad jen s výjimkou okamžiku, kdy Sasha (dcera) onemocněla zápalem mozkových blan". Hlavou mu totiž létaly všechny podobné akce, které nevyšly: třeba „Black Hawk Down“, čili masakr amerických vojáků v Somálsku v polovině devadesátých let. Není divu, že byl nervózní: zásahová jednotka nebyla na sto procent přesvědčna, že bin Ládina najdou.Jestli máte volnou půlhodinu, na rozhovor je možné se podívat zde.

10:20
Queens of the Stone Age nepřjedouKoncem května (29.) měla do Prahy dorazit americká rocková kapela Queens of the Stone Age. Agentura D Smack U Promotion nicméně oznámila, že hudebníci část aktuálního turné „z rodinných důvodů“ zrušili a ve zrušené části je i Česko.DJka přiznává, že jí to mírně zkazilo den, protože tzv. QOTSA patří mezi její oblíbené. Tak alespoň nabízí výběr: Go with the Flow z desky Song for the Deaf, Little Sister z Lullabies to Paralyze a konečně z alba Era Vulgaris je 3´s & 7´s.

11:25
Odbory se chtějí vrátit k jednacímu stolu, demonstrace proti reformám ale budeOdboráři se dnes radí, jak budou dál postupovat ve vztahu k vládě. Z posledního, dubnového jednání tzv. tripartity (kde jsou kromě vlády a odborů zastoupeni i zaměstnavatelé) totiž zástupci Českomoravské konfederace odborových svazů demonstrativně odešli, prý na protest tomu, že ministři ignorují jejich připomínky k reformám. Šéf ČMKOS Jaroslav Zavadil naznačil, že by se rádi vrátili k jednání.Nicméně ani obnovená jednání nebudou znamenat, že odboráři přeruší přípravy na masivní demonstraci, která se bude příští sobotu konat na pražském Václavském náměstí.

12:10
Nejcennější značku má Apple, možná i díky přísnému šéfoviČasopis Fortune přináší v nejnovějším čísle pohled do zákulisí gigantu Apple, který podle žebříčku agentury Millward Brown předběhl dosavadního držitele nejcennější značky planety Google. Hodnota firmy Steva Jobse prý za posledních pět let narostla o 859 procent, dnes má hodnotu 153 miliard dolarů. Zmíněný text ve Fortune pak naznačuje, čím je také způsoben úspěch Applu a jeho produktů - Steve Jobs vyžaduje (sobě vlastní) perfekcionismus od všech svých zaměstnanců a každý neúspěch prý velmi těžce nese a dá jej zodpovědným kolegům pořádně pocítit. Tento „korporátní diktátor“ se nerozpakuje kolegům sprostě nadávat. A odlišuje prý „výmluvy“ a „příčiny“: zatímco lidé na nižších příčkách si ještě mohou dovolit neúspěchy vysvětlovat, lidé se zodpovědností - zejména prý viceprezidenti společnosti - tento luxus podle Jobse nemají. U nich Jobse zajímají jen výsledky, a pokud nejsou uspokojivé, jakékoliv vysvětlení je jen „výmluva“.

13:20
Usámova závěť - legrácka ze Saturday Night LiveTelevizní show Saturday Night Live se o víkendu nemohla vyhnout komediálnímu komentáři klíčové události posledního týdne, smrti Usámy bin Ládina, a taky se nevyhnula. Výsledkem je Ládinova poslední vůle, k vidění zde, v níž důrazně a opakovaně žádá, aby nebyl pohřben do moře, protože „má smrtelnou obavu ze sežrání rybami“,  a vykonavateli vůle jmenuje „své drahé přátele“ z pákistánských tajných služeb.
V Americe se teď samozřejmě vede debata, nakolik je vhodné si z podobné události dělat legraci. DJka se domnívá, že takový Petr Čtvrtníček by v dobách největší česko-sodní slávy přišel se skečem tak ostrým, že by se z toho v SNL všem protáčely panenky.

14:15
Finance pozastavily Sazce loterijní licenciČeská televize právě informovala, že ministerstvo financí stoplo loterijní licenci společnosti Sazka, a to prý pro porušení licenčních podmínek. Zatím na třicet dní, během nichž se může firma v potížích proti rozhodnutí odvolat. Lidé tedy mohou dál sázet, nicméně moc jich to poslední měsíce už nedělá, byť jde stále jen o odhady. Mezi věřiteli, kterých je dnes kolem dvou tisíc a celkem po Sazce požadují zhruba 41 miliard korun, jsou ovšem také sázkaři, kteří nedostali svoje výhry.

15:25
Respekt na iPadu - těšíme se na vaše reakcePočínaje dneškem se Respekt přidal k stále se rozšiřující rodině médií a je možné si jej číst i na iPadu. Návod, jak s aplikací zacházet, s Ivou Pazderkovou v hlavní roli naleznete hned vedle tady na webu Respektu, na YouTube či na Vimeo.Výhody zmiňuje v editorialu Erik Tabery - třeba fakt, že verzi pro iPad je možné si pořídit už v neděli. První tři měsíce budou zadarmo a navíc si lze stáhnout pět starších čísel.Příjemné digitální čtení.

16:55
Češi věří Unii nejméně od vstupuAgentura STEM zveřejnila výsledky nejnovějšího průzkumu o Evropské unii. Vyplývá z něj, že důvěra v EU ještě nebyla od vstupu, od něhož uplynulo před devíti dny sedm let, nikdy tak nízká jako nyní. Tři čtvrtiny dotázaných si nemyslí, že se sedmadvacítka rozhoduje „rozmyšleně, pružně a hospodárně“. Téměř polovina lidí si dál myslí, že EU nefunguje na „základě demokratických principů“.Co na to říci a neopakovat se? Pro komentář by byla rovněž nutná podrobnější znalost motivací dotazovaných. Nicméně by bylo pěkné položit třeba tuto doplňující otázku: máte nehospodárností na mysli 700 miliard korun, které Česko od EU dostane v evropských fondech, jen aby jejich jistá část skončila v bazenéch a hummerech kmotrů?

17:20
Erykah Badu pro (ne)lenivý podvečerDJka se omlouvá fanouškům tuzemské hudby, ale druhá dnešní ochutnávka je opět zpoza Atlantiku. Jenže pozdní vysluněné odpoledne DJce silně evokuje náladu písně Window Seat od americké zpěvačky Erykah Badu. Byť text, ale zejména video nijak pohodové není a odkazuje na zavraždnění JFK v Dallasu. Právě v místech, kde byl Kennedy zastřelen, natočila Badu video, v němž se postupně svléká do naha, což vzbudilo patřičnou pozornost. A to takovou, že zpěvačka dokonce dostala pokutu 500 dolarů.Nijak kontroverzní není naopak klip k Honey, zato je to skvělá přehlídka „vintage style“ obalů alb a videí.

17:55
Další podezřelé hemžení v PrazeV posledních dnech se objevilo několik zpráv, které by měly být sledovány s největší ostražitostí. Dozvěděli jsme se, že magistrát chce za tři miliardy zrekonstruovat Průmyslový palác, což opozice i experti označují za přehnané. Knihovnu na Letné sice zařízli, místo ní budou mít Pražané nejspíš něco, co opravdu, ale opravdu potřebují - nové další nákupní centrum. A komplikuje se také vysoce podezřelý tendr - třeba tím, že magistrát za běhu přepracovává jeho pravidla - na novou čističku odpadních vod.Navzdory tomu všemu si DJka přeje více knihoven a méně obchodních center - a pěkný večer!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].