Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pondělí 26. 4. 2010

Ženy v bílém chtějí svobodu pro své muže a syny / Foto Milan Jaroš • Autor: Milan Jaroš
Ženy v bílém chtějí svobodu pro své muže a syny / Foto Milan Jaroš • Autor: Milan Jaroš

08:00
Jak dnes budeMilé čtenářky a čtenáři, dnes vás čeká polojasné počasí, které se bude postupně víc a víc zatahovat, takže asi k večeru neunikneme jarním kapkám. Naštěstí bude celkem teplo (20 stupňů). Komu by ale i přesto chybělo modré nebe, nechť klikne sem.

08:30
Výběr z ranního tiskuNa nedostatek školek pomalu reagují soukromé firmy: pro své zaměstnance začínají budovat jejich firemní verzi. Vzhledem k tomu, že tu stále neplatí daňová uznavatelnost školek, ale řada společností zatím vyčkává, zda ji politici po volbách nezavedou a značně jim tak finančně neuleví. Sehnat místo v mateřské školce či jeslích je v Česku dlouhodobě problém. Zatímco v roce 1990 bylo v Česku 1043 jeslí, dnes jich je 49. Podrobnosti dnes v Hospodářských novinách. Soudíte se a zajímá vás, zda byl váš soudce za totality v komunistické straně? Zatím máte smůlu, právě tyhle informace doteď soudy odmítali podávat s odkazem na nepřiměřený zásah do soukromí členů justice. Trochu pročistit Augiášův chlév se teď pokusila umělecká skupina Pode Bal, která na své pražské výstavě Malík urvi II. vystavila portréty soudců a prokurátorů, kteří posílali do vězení v politických procesech disidenty. Jestli budeme mít právo vědět, kdo byl ze soudců ve straně a kdo ne, rozhodne Ústavní soud. Podrobnosti dnes v MF DNES.

08:45
Výběr z ranního tisku II.Hlavy ředitelů některých škol a úředníků ministerstva školství stále neopustil nápad spoutat naši svobodou volbu. Přesněji řečeno právo podat si tři přihlášky na přijetí na střední školu, což je dnes možné. Úředníci, ačkoliv si studenti i rodiče možnost pestřejšího výběru chválí, uvažují o redukci na dvě přihlašovací možnosti. Podrobnosti v dnešních Lidových novinách. Politici se předhánějí, kdo dřív a hlasitěji řekne, že Ústavní soud špatně rozhodl ve věci nespravedlivých výpočtů důchodů. Takže místo aby hledali cestu, jak po rozhodnutí ÚS léty pokroucený systém uvést do pořádku, vymýšlejí, jak verdikt obejít. Podrobnosti v dnešním Právu.

10:00
Fidesz se raduje, demokraté na rozpacíchVíkendové Maďarsko si zvolilo dosud neprobádanou cestu, kam by měla směřovat tamní společnost. Poprvé v jeho moderní dvacetileté historii Maďaři nějaké straně dali ve volbách dvoutřetinovou ústavní většinu. Fidesz Viktora Orbána tak má v podstatě neomezenou moc k přijímání jakýchkoliv zákonů. „Znovu vybudujeme Maďarsko a uděláme ho silným,“ radoval se Orbán po ohlášení definitivních výsledků. Za hlavního vítěze voleb je nicméně potřeba považovat krajně pravicový Jobbik, který jen těsně skončil za druhými socialisty a nyní se poprvé dostal do Parlamentu. Jobbik. Svoji politiku Jobbik staví na zápalných lahvích a nesmiřitelnému tažení proti minoritám, především maďarským Romům.

11:00
Vybuchne i Katla?Vědci se přou, jestli Katla, „sestra“ soptícího vulkánu Eyjafjallajökullu, také v brzké době vybuchne a jak silně. Většina expertů se shoduje, že zřejmě ano, ale vzhledem k vydatnému soptění „menší sestry“ ne tak s velkou intenzitou, jako to umí. Jakýkoliv odhad je ale jen papírový odhad. Vzhledem ke krátkým znalostem člověk o sopkách, nás Katla může ještě pěkně překvapit. V pátečních Hospodářských novinách geolog Václav Cílek komentoval střet moderní civilizace sopkami, těmito slovy: „Naše civilizace se soustřeďuje na efektivitu a zisk a to nás nutí ke stále dokonalejší dělbě práce. Vytváříme stále jemnější a složitější stroj. A ten je samozřejmě citlivý na jakoukoli změnu podmínek. Pokud dojde k jakékoli anomálii, jako byla tato, snadno se zadře.“

12:05
Dienstbier nalezen v záznamech komunistické Vojenské rozvědkyBývalý ministr zahraničí a současných šéf zahraničního výboru Senátu Jiří Dienstbier (nezávislý za ČSSD) byl nalezen v evidenci spolupracovníků komunistické vojenské tajné služby. Informaci, která pochází z materiálů Zpravodajské služby Generálního štábu, nyní zveřejnil Český rozhlas. „Z kusých údajů, které je možné ještě dohledat, můžeme zjistit, že si na něj služba zavedla svazek s krycím jménem Konferenciér počátkem roku1962, čtyři roky po jeho nástupu do zahraničního oddělení Československého rozhlasu,“ uvedl rozhlas. Dienstbier jakoukoliv vědomou spolupráci odmítá. Z dochovaných materiálů ji nelze zjistit, protože většina dokumentů o současném senátorovi byla už skartovaná. Bývalý disident Dienstbier se v minulosti opakovaně stavěl proti zveřejňování materiálů totalitních tajných služeb s tím, že „vím dobře, jak je to všechno zkreslené, a vím, že byly případy vyloženě nesmyslné, kde byly věci zfalšované, ale ne ve spisech, tam to bylo všechno jasně řečeno, ale byly zfalšované potom v těch interpretacích“.

13:01
V čem se liší ODS od ČSSDLidé z ODS a ČSSD nás rádi utvrzují v tom, jak hodně se od sebe liší – v programu, vizích a „tahu na branku“. V jednom si jsou ale zatraceně podobní. Když chtějí, dokáží pořádně „zapařit“, respektive tady. Jestli právě míříte na oběd, přeji vám dobrou chuť a veselou mysl.

13:38
Ženy v bílem volají po svobodě„Ženy v bílém“ v Havaně opět upozornily na nezákonné věznění svých mužů a synů. Ty Castrův režim odsoudil v politických procesech k mnohaletým trestům. Hnutí žen v bílém systematicky a nenásilnou formu upozorňuje na porušování lidských práv na Kubě. Jako opakovaně v minulosti, i tentokrát se jejich apel pokusil režim překazit.

14:35
Studentské volby začalyProjekt „studentské volby“ podle všeho odolal nepřízni politiků, ministerstva školství i ředitelů škol. Právě dnes na některých středních školách studentské volby začaly. Projekt organizuje společnost Člověk v tísni a cílem je budoucí prvovoliče víc vtáhnout do veřejného dění. Někteří ředitelé – po nátlaku politiků – svůj záměr akce se účastnit odvolali a studentům chtěli volby zakázat. „Nechceme to nechat jen tak a dát řediteli jasně najevo, že s tímhle zákazem nesouhlasíme,“ říká v dnešním Respektu Vojtěch Bahenský na otázku, jak bude se spolužáky reagovat na rozhodnutí ředitele Gymnázia Jana Nerudy volby studentům neumožnit (podrobnosti v tištěném Respektu). Politici především z levého spektra studentské volby odmítli kvůli obavě, že v nich můžou u mladých lidí prohrát a média to pak budu před skutečnými volbami interpretovat jako neoblíbenost levice u mladších voličů.

15:07
Jaroslav Kaczyński bude kandidovat na prezidentaBratr tragicky zesnulého polského prezidenta oznámil, že bude kandidovat v blížících se prezidentských volbách. Jaroslav Kaczyński tak potvrdil to, co se všeobecně očekávalo. „Tragická smrt prezidenta, smrt národní elity Polska, pro nás znamená jediné: musíme dokončit jejich misi,“ sdělil přívržencům Kaczyński, proč se rozhodl ucházet o prezidentské křeslo. Bratři Kaczyństi založili v roce 2001 stranu Právo a spravedlnost, která výrazně ovlivnila směřování Polska. V zahraniční politice se ostře vymezovali vůči Rusku i Evropské unii, v domácí hodně sázeli na nacionalistickou kartu. Prezidentské volby se v Polsku uskuteční 20. června. Hlavním favoritem je kandidát vládní Občanské platformy, maršálek sejmu a úřadující prezident Bronislaw Komorowski.

16:07
A teď pěkně zastínitKdyž minulý týden zahajovali výstřelem z děla svoji kampaň, obří reklama za jejich zády k nim měla přitáhnout co největší pozornost. Teď vyšlo najevo že mohutná reklamní plocha nejen že ohlašuje „konec politických dinosaurů“ a vyzývá veřejnost k podpoře nové politické superstar Věcí veřejných, ale zároveň bez vědomí a souhlasu majitelů bytů úplně zastínila jejich okna. Vít Bárta, jeden z klíčových sponzorů strany a iniciátor „zastiňovaní“ akce neinformování dotčených obyvatel vysvětlil tím, že stejně na domě vyselo lešení, tak proč by na něm nemohla viset i reklama propagující jeho domovskou stranu. Věci veřejné se profilují jako „svěží vítr“ ve zdejší zatuchlé politice, který z Parlamentu vymete politické papaláše.

17:18
Po Řecku klesá ke dnu i portugalská ekonomikaPo Řecku začíná na finančních trzích blikat červená i Portugalsku. Kvůli špatnému stavu tamní ekonomiky portugalské dluhopisy ztrácejí na důvěře, šplhá výše úroků a stoupá i cena pojištění proti bankrotu. Servry informují, že mezi investory se začíná vůči Portugalsku šířit nálada nedůvěry a že hrozí vypuknutí dluhové krize. „Řecko není jedinou problémovou zemí. Jiné země mají rovněž velké potíže. V nejhorším případě se z toho může rozvinout dluhová krize v několika zemích, která dopadne i na bankovní systémy,“ komentoval současnou situaci viceguvernér švédské centrální banky Svante Oberg. Německá kancléřka Angela Merkelová zároveň oznámila, že Německo je připravené pomoct krachujícímu Řecku.

17:40
Do divočiny!Milé čtenářky a čtenáři, těm z vás, kteří se chystáte na cestu, přeji šťastný návrat. Všem ostatním krásný večer.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].