Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pátek 5. 11. 2010

Naše důchody si vzít nedáme. BBC ve stávce. • Autor: Globe Media /  Reuters
Naše důchody si vzít nedáme. BBC ve stávce. • Autor: Globe Media / Reuters

08:02
Dobré ráno a hurá do toho!Dnes máme pátek, víkend je za rohem, venku to vypadá na docela jasný den s teplotami až okolo šestnácti stupňů a svátek má Miriam. Tak pojďme roztočit desky!A pro odvážné, tady je ukázka, čemu neuniknete v čajovnách Bagdádu. Irácký Pop Idol Mažíd!   

08:58
Co nás čeká a neminéééééé (3 kusy)Poslanci by měli rozhodnout o tom, které údaje zůstanou v občanských průkazech. Ve třetím čtení budou projednávat novelu zákona o základních registrech, díky které by měly z občanek zmizet údaje o rodinném stavu a možná i trvalém bydlišti. Proti změně je ČSSD, jenže osud – a voliči – byli zase proti ČSSD, takže nemá ve Sněmovně většinu.Aktivista a pasák koz Stanislav Penc je předvolán k výslechu za to, že dal na internet elektronickou databázi někdejších zaměstnanců a spolupracovníků StB. Úřad na ochranu osobních údajů ho viní z porušení zákona, Penc se hájí, že podle platné legislativy se na archiválie vzniklé činností komunistických estébáků ochrana osobních údajů nevztahuje. Hrozí mu až milionová pokuta. Chjo.A ještě jednou Sněmovna: MfD píše, že mandátový a imunitní výbor se bude zabývat sporem Davida Ratha a Miroslava Kalouska. První obvinil druhého, že pije, a Kalousek kvůli tomu žádá po Rathovi omluvu. Mandátový výbor nyní bude studovat podstatu věci a mimo jiné pravděpodobně vyzve Ratha, aby dokázal, že Miroslav Kalousek skutečně požívá víc než malé množství alkoholu. Více zde.No tak to bude skutečně těžké, dokázat, že Kalousek pije, jak vědí všichni.Při poslední zprávě si vaše dnešní DJ vzpomněla na vystoupení Jana Šlechty na srazu Zelených v Teplicích. Pamatujete?  

10:10
Kurdská Shakira se médií nebojí (a nahoty taky ne)Vaše dnešní dýdžejka se nemůže dostat z irácké nálady, zejména po brouzdání po youtube. Tak ještě jedna ochutnávka moderní irácké hudby, tentokrát kurdského popu. Jeho protagonistka, čtyřiadvacetiletá Dashni Murad, natočila tenhle klip jako odpověď médiím v Kurdistánu, která jí kritizují za „zneužívání sexuality ke komerčnímu úspěchu“ a ona se rozhodla proti nim „bojovat.“Je to spíš pastva pro oči, a navíc mužské, než pro uši. Zajímavé ale je, jak jsou aktuální hvězdy popu univerzální, bez ohledu na to, z jakého konce světa pocházejí. Copak není možné dosáhnout většího úspěchu na hudebním poli bez našpulených rtíků a dlouhých blonďatých vlasů? Máte na to nějaký názor? (DJka podotýká, že se na dráhu pophvězdy nechystá, tudíž zášť netřeba hledat:)

11:20
AKTUALIZACE: v občance už nebude muset být trvalé bydliště ani rodinný stavObčanský průkaz bude obsahovat mnohem méně údajů než dosud a každý bude zřejmě vypadat jinak. Lidé si totiž budou moci sami rozhodnout, zda chtějí mít v občance uvedeno, kde bydlí a jaký je jejich rodinný stav - zda jsou například ženatí nebo rozvedení. Změnu zákona schválili poslanci. Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/v-obcance-uz-nebudete-muset-mit-zda-jste-zenaty-ci-vdana-a-kde-bydlite-1ig-/domaci.asp?c=A101105_094026_domaci_kopObčanský průkaz bude obsahovat mnohem méně údajů než dosud a každý bude zřejmě vypadat jinak. Lidé si totiž budou moci sami rozhodnout, zda chtějí mít v občance uvedeno, kde bydlí a jaký je jejich rodinný stav - zda jsou například ženatí nebo rozvedení. Změnu zákona schválili poslanci. Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/v-obcance-uz-nebudete-muset-mit-zda-jste-zenaty-ci-vdana-a-kde-bydlite-1ig-/domaci.asp?c=A101105_094026_domaci_kopObčanský průkaz bude obsahovat mnohem méně údajů než dosud a každý bude zřejmě vypadat jinak. Lidé si totiž budou moci sami rozhodnout, zda chtějí mít v občance uvedeno, kde bydlí a jaký je jejich rodinný stav - zda jsou například ženatí nebo rozvedení. Změnu zákona schválili poslanci. Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/v-obcance-uz-nebudete-muset-mit-zda-jste-zenaty-ci-vdana-a-kde-bydlite-1ig-/domaci.asp?c=A101105_094026_domaci_kopČeši se budou moci napříště rozhodnout, jestli chtějí ve svém občanském průkazu svoje trvalé bydliště a to, zda jsou sezdaní nebo svobodní. Novelu umožňující tuhle svobodu schválila dopoledne Sněmovna. Ruku pro zvedlo 100 ze 154 přítomných poslanců včetně několika sociálních demokratů. Zákon ještě musí schválit Senát. 

12:25
Děje se něco u véčkařů? Dobeš tvrdí, že by John neměl být předsedou Místopředseda Věcí veřejných ministr školství Josef Dobeš razí linii, že v čele strany by neměl stát ministr. Podle něj by tam měl být někdo méně vytížený, kdo bude věnovat straně sto procent času. Byla by to „velká naděje pro VV,“ řekl Dobeš v rozhovoru pro Deník. Dobeš je první z vedení strany, který veřejně sdělil svoji představu, jak by měl vypadat předseda. Nepřímo tak vyřadil ze hry současného šéfa Radka Johna, který je ministrem vnitra a kterého řada straníků viní za podíl na katastrofickém výsledku strany v říjnových komunálních volbách.Vyřadil tím ovšem i sám sebe, Kamila Jankovského a především guru strany Víta Bártu. Tak kdo? Že by girl power – Kateřina Klasnová, Kristýna Kočí atd.?

12:55
Místo poledního songu vtípek. Stojí za to!1) Spusťte si Google Maps, nejlépe v češtině - maps.google.cz - 2) Klikněte na odkaz Vyhledat trasu - 3) Výchozí bod (A) - Japan, cílový bod (B) - China - 4) Dejte Vyhledat trasu a koukněte se na bod 43

13:58
Koruna sílí, vývozci šílí a lidé s hypotékou se radujíMáte hypotéku? Tak vězte, že kvůli oslabenému dolaru právě vyděláváte, jelikož vaše úrokové sazby podle všeho ještě nějakou chvíli zůstanou na stejné úrovni. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny.Federální centrální systém (Fed) se totiž rozhodl, že do americké ekonomiky naleje 600 miliard dolarů, aby ji tak pomohl nastartovat a také snížit nezaměstnanost v zemi. A tak se česká koruna vůči dolaru dostala na nejsilnější pozici za poslední rok - 17,13 Kč za jeden dolar.Radost z toho přirozeně nemají exportéři, a to zejména v zemích s rozvíjejícími se ekonomikami, jako je Brazílie a Čína. Ani čeští vývozci nejásají. Hlavně ti, kteří vyvážejí do USA. Silná koruna tak oslabuje jejich konkurencischopnost.

14:55
Tip na víkend: Jak být šťastný Příloha MfD pro ženy odhalila svůj mozkový trust a nabídla svým čtenářkám několik odvážných rad, jak být šťastný. Následuje úvodní odstavec, bez komentáře, a kdo by si chtěl dělat podrobnější zápisky, tak tady.„Naše životní štěstí neovlivňuje ani tak náhoda, ostatní lidé nebo třeba počasí. O našem štěstí rozhodujeme především my sami svým chováním. Vše, co uděláme i neuděláme, má vliv na to, co se nám v životě děje. A ti šťastní z nás jakoby to věděli, chovají se totiž podle toho.“

16:00
V Česku padají teplotní rekordy, běžte ven!Babí léto dorazilo do Česka, byť až v listopadu. V pražském Klementinu bylo dnes naměřeno 18 stupňů a padl tak teplotní rekord z roku 1948. V Brodu nad Dyjí teplota dokonce překročila dvacítku. A pozor, teplé počasí má vydržet ještě v sobotu. V neděli se má začít ochlazovat.

17:06
BBC stávkuje kvůli důchodůmZaměstnancům věhlasné britské stanice BBC se nelíbí, že by měli zůstat v práci o pět let déle. Dnes ráno kvůli tomu dokonce neodvysílali oblíbený pořad Today, s kterým běžně stává bezmála sedm milionů lidí.Zaměstnanci BBC nyní odcházejí do důchodu v 60 letech. Podle nových pravidel, ktera by měla vstoupit v platnost v roce 2011, by mohli odcházet až o pět let později.Redaktoři BBC jsou líní?:) Připomnělo to tuhle příjemně klidnou, lenošivou klasiku od Faith No More

18:10
Coffee-shopy v Holandsku jsou v ohrožení, nová vláda jim chce omezit provozKdyž už máme před tím víkendem… Zkrátka holandské servery v angličtině informují, že coffee-shopům, které v Nizozemí fungují jako legální prodejci lehkých drog, hlavně marihuany, zvoní hrana. V zemi se ujala moci nová vláda, která za jednu ze svých priorit označila větší dohled nad coffee-shopy. Konkrétně, chtějí je přeměnit na privátní kluby, což by zabránilo vstupu nečlenům. Majitelé podniků se obávají propadu zisku, který jim plyne z návštěv turistů v coffee-shopech.A my se můžeme obávat zase dalšího omezení svobody. Na útěchu další klasika, tentokrát filmová.

18:50
Vatikán: Fastfoody škodí dialogu, a rozlučkaZa „popření dialogu“ mezi lidmi považuje Svatý stolec stravování u McDonald's. Podle předsedy Papežské rady pro kulturu Gianfranka Ravasiho je jídlo jako symbol centrem liturgie a rychlé občerstvení je popřením dialogu, který má stolování provázet.Konečně, o popření dialogu Vatikán leccos ví, tak mu věřme. Dneska mimochodem vyšlo posmrtné album Michaela Jacksona, ten měl taky mnohá tajemství, tak si pusťme na rozloučenou jeden hit od popového krále, ale v podání Iana Browna.Mějte se krásně, jezte pomalu, a hezký víkend! K.Š.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].