0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ26. 3. 20107 minut

Pátek 26. 3. 2010

Tyrannosaurus • Autor: Profimedia.cz

08:00
Topolánek nepovede ODS do volebVyzvala ho k tomu ve čtvrtek večer výkonná rada strany. Mirek Topolánek současně odstoupil z čela jihomoravské kandidátky. Předsedou ODS zatím zůstává. Do voleb povede občanské demokraty Petr Nečas.Vtipné je, jak píše například idnes.cz, že příchod "slušného" Nečase udělal ostatním stranám čáru přes rozpočet. Svoje kampaně chtěly jak ČSSD, tak TOP 09 postavit částečně na kritice a) hubatého a b) "toskánského" Topolánka. Na Nečase ale nic nemají. Pražské billboardy TOP 09 s rentgenovými snímky Karla Schwarzenberga a heslem "Předseda musí být transparentní" tak přijdou trochu vniveč…    

08:00
Den má začít jednoznačně dobrou zprávou, tedy: čolek zachráněn!Kriticky ohrožený čolek Neurergus kaiseri bude chráněn přísněji než dosud. Více než 170 států světa sdružených v rámci úmluvy CITES zakázalo mezinárodní obchod s tímto živočichem, který se vyskytuje jen v několika potůčcích v horách jižního Íránu. Pravda, státy CITES na jednání v katarském Dauhá, které včera skončilo, zároveň odmítly podobným způsobem chránit tuňáka obecného, šest druhů žraloků, ledního medvěda a dva druhy korálů. I to je ale vlastně dobrá zpráva – jistě ji ocení milovníci suši a polévky ze žraločích ploutví, bělostných medvědích kůží rozložených u krbu či náušnic z korálů. Méně zábavná je pro živočichy samé, ale kdo by si tím nechal zkazit páteční ráno? Čolek je přece také důležitý a navíc jej nikdo nejí, takže si s ním blázniví ochranáři mohou nakládat, jak uznají za vhodné. Škarohlídům, kteří by to snad viděli jinak, doporučujeme pondělní číslo Respektu, které celou věc popisuje v mnohem méně optimistickém světle.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

09:00
Nedělme si medvěda, vzkazuje Nečasovi VodrážkaPetr Nečas je připraven stát se po případném volebním vítězství premiérem. David Vodrážka mu ale prostřednictvím internetového zpravodajství Hospodářských novin vzkazuje: "Budeme o tomto jednat, není to tak, že bychom si rozdělovali medvěda, který ještě běhá v lese."Vodrážkův výrok voličům ODS připomíná, aby nepropadali předčasnému nadšení. Nečas je srozumitelnou volbou, v zádech má však Vodrážku, Béma a jiné ambiciózní muže. Další kolo hádek tuto stranu ještě čeká, byť k němu nejspíš dojde až po volbách. Stranu dál tíží kauza Opencard. Ekologicky orientovaní voliči nezapomínají, že ODS vyštvala ze svého středu Bedřicha Moldana a svěřila životní prostředí právě Vodrážkovi. Na současných sporech je pozoruhodná ještě jedna věc: Kolik politiků dokázalo včas a se ctí odejít? Mirek Topolánek k nim nepatří. Prý potřebuje čas, aby si vše rozmyslel a případně odstoupil i z vedení strany. Údajně to nejde tak rychle, musejí se například převést podpisové vzory. Proč by to proboha Topolánek nemohl udělat jako řadový člen ODS?

10:00
Napětí v Iráku vzrůstáDnes večer mají být zveřejněny výsledky iráckých voleb. O vítězství soupeří bloky vedené současným premiérem Núrím Málikím a jeho předchůdcem Ajádem Alavím, který zřejmě těsně vede. Jak píše britský list Guardian, oba politici již řekli, že pokud prohrají, výsledky neuznají. Lidé z Málikího tábora dokonce v článku hovoří o možnosti ozbrojeného povstání.Podle západních pozorovatelů zatím není důvod k panice, nepokoje neočekávají. Doufejme, že mají pravdu. Nové kolo iráckého konfliktu je to poslední, co by Blízký východ a s ním i současná americká administrativa potřebovaly.

10:00
Ruské bombardéry nad BritániíBritské ministerstvo obrany zveřejnilo snímky dvou ruských strategických bombardérů, které narušily vzdušný prostor země. Oba stroje pronikly 10. března nad severozápadní Skotsko. Fotografii jednoho z bombardérů Tu-160 si lze prohlédnout zde. Podle britských úřadů narušují ruská vojenská letadla vzdušný prostor Spojeného království poměrně často.Rusům se evidentně stýská po časech studené války. Soupeření se Západem je jedním z pilířů, o které režim opírá svou legitimitu. Znepokojující je, že nedůvěra k západním zemím je rozšířená i mezi ruskou veřejností.

12:00
Paříž hoří, bratříčkuNaštěstí to nezpůsobily ruské bombardéry. Paris is Burning je název videoklipu, který v rámci tradice rubriky Respekt DJ předkládáme v době oběda. A ještě něco pro ty, kterým by se snad zpěvačka Annie Erin Clark nelíbila, zato měli v oblibě film Bratříčku, kde jsi? - zde.

13:05
Prostitutky v nás aneb soulož za lístky na fotbalTéměř každý třetí Brit by byl ochoten k sexu s cizím člověkem, pokud by za to dostal milion liber. Pětina obyvatel britských ostrovů by se spokojila s částkou desetkrát nižší a pět procent by bylo ochotno souložit za lístky na fotbal. O průzkumu, který to odhalil, informoval list Daily Telegraph.Jak by asi podobný výzkum dopadl v Česku?

14:05
Osamocený GoogleSpolečnost Google, která se odmítla smířit s cenzurou internetu v Číně a s organizovanými hackerskými útoky na svoje servery, přesunula tento týden stránky google.cn do Hongkongu. Jak ale informovala agentura Reuters, nikdo z dalších internetových gigantů se z Číny stáhnout nehodlá ani není ochoten proti tamní cenzuře nějak razantněji vystoupit.Kritici firmě Google vytýkají, že nemá příliš co ztratit, protože si nedokázala z čínského trhu ukrojit dostatečně velký koláč. Kdo ale sleduje počínání této společnosti třeba v ochraně životního prostředí, musí dospět k závěru, že vedení internetového giganta se neřídí jen chladným kalkulem, ale občas i obyčejným přáním, abychom žili v lepším a modernějším světě.

15:05
Pravěká „žena X“Pozůstatky dosud neznámého druhu člověka, který chodil po světě současně s neandrtálci i pravěkými Homo sapiens, se možná podařilo objevit v jeskyni v pohoří Altaj. Mezinárodní tým vědců analyzoval DNA z kůstky prstu, která se v jeskyni našla, a tvrdí, že nepatří žádnému známému druhu člověka. Majitelka prstu, kterou vědci nazvali "žena X", žila přibližně před 48–30 tisíci let. Pokud se závěry potvrdí, bylo to po objevu "hobita" z ostrova Flores další velké překvapení v evoluci člověka. Výzkum zveřejnil časopis Nature

16:10
Nová dohoda o jaderných zbraních se netýká protiraketového štítuUzavření nové dohody o snížení počtu atomových zbraní, kterou se chystají podepsat USA a Rusko, zřejmě už nic nebrání. Poslední detaily se podařilo doladit během telefonických rozhovorů mezi Bílým domem a Kremlem. Dohoda bude podepsána 8. dubna v Praze. Bílý dům dnes oznámil, že dohoda o omezení strategických útočných zbraní nebude vyžadovat, aby USA jakkoliv omezily své plány ohledně protiraketové obrany.Po úspěšném prosazení zdravotní reformy získává americká administrativa další kladné body. Bude zajímavé sledovat, co čeští konzervativní komentátoři zase vymyslí, aby představili Obamu jako neschopného prezidenta, který postupně mění Spojené státy v nový Sovětský svaz. V minulosti prokázali v tomto ohledu neobyčejnou vynalézavost. 

16:50
U hranic KLDR se potápí jihokorejská válečná loďLoď jihokorejského námořnictva, na jejíž palubě je přibližně 100 lidí, se potápí u hranic s KLDR. Světové agentury hlásí, že plavidlo začalo klesat ke dnu dnes ve 12.30, patrně po přestřelce se severokorejskou lodí. Potápějící se člun je údajně poškozen po zásahu torpéda. Jihokorejské ministerstvo obrany to zatím nepotvrdilo.

18:15
Příbuzný tyrannosaura obýval i jižní polokouliPředkové "krále dinosaurů", druhu Tyrannosaurus rex, nežili pouze na severní polokouli, jak se vědci dosud domnívali. V jeskyni zvané Dinosauří zátoka v jižní Austrálii se našla část kyčelní kosti dospělého zvířete, která je poměrně malá, jinak se ale velmi podobá tyrannosauří. Její majitel žil před 110 miliony roků, o 40 milionů let dříve, než se objevil první T-rex. Další informace např. zdezde.Co zůstane za 110 milionů let po člověku? Možná nic víc než tenká geologická vrstva s nebývale vysokým výskytem složitých polymerů z plastických hmot.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].