Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ středa 22. 2. 2012

ACTA • Autor: Milan Jaroš
ACTA • Autor: Milan Jaroš

07:49
Dobré ráno, a všem Petrům obzvlášťDobrý den, dnes máme středu 22. února, svátek má Petr, venku bude oblačno až polojasno, teploty mezi 5 a 8 stupni, Wikipedie hlásí, že je dnes Den skautek, taky Den přemýšlení či Den skutků a nejlépe Den zločinu, a desky DJ se právě roztáčejí. Tak jdeme na to a dobrý poslech!A protože má dneska svátek mj. kolega Petr Třešňák, co má rád Boba Dylana, tak tady jednu pro něj, Like A Rolling Stone.

08:54
Z denního tisku: Vše je, jak má býtPřehled titulků dnešních novin vaši DJ nejdříve trochu vyděsil, co se to zase děje, ale pak si uvědomila, že to je, jak to je (mohlo by to být sice jinak, ale to je jiná). Posuďte sami, že na hlavních frontách jsme se probudili do běžné reality.– Vnitro chybovalo při čerpání dotací, může přijít o 2 mld. korun– Írán nevpustil inspektory MAAE na zbrojní pracoviště– V Moskvě zatčeny dvě desítky protiputinovských demonstrantů– John si místo grilování Pospíšila utrhl před poslanci ostudu– Randák úřadům: Vyšetřete, jestli Rittig opravdu bydlí v Monaku– Ne a ne, reagovala Klausová na dotazy ohledně milosti Co dodat? Tématicky Weapon Of Choice od Fatboy Slim, kde skvěle tančí Christopher Walken.  

10:11
Adele triumfovala na Brit Awards, její děkovná řeč ale byla přerušenaBritská zpěvačka Adele získala po šesti cenách Grammy dvě hlavní ceny v domácí soutěži - album roku a zpěvačku roku -, když ale přišla na pódium, aby převzala sošky, její děkovačka byla po několika vteřinách přerušena. Moderátor udělování Brit Awards jí skočil do řeči a směroval jí z pódia. Podle pozdějšího vyjádření televize ITV, která přenos z předávání vysílala, to bylo proto, že se show protahovala a bylo nutné dát prostor dalším oceněným. Drobný incident přesto vzbudil pohoršení v blogo- a facebookové sféře, že zrovna držitelce ceny Nejlepší album roku nebyl dán prostor říct svých pár vět.Adele si v každém případě z toho nic nedělá. Na záběru ITV je vidět, jak s lehkým překvapením do mikrofonu řekne „Tak já jen dodám, že se uvidíme za rok!“ a s úsměvem mávne na odchod. Tu její hit z alba „21“, za který získala Grammy.

11:21
Némtudom aneb maďarština je pátým nejtěžším jazykemČasopis TIME sestavil žebříček pěti jazyků, které je nejobtížnější se naučit. První příčky zaujímají arabština, čínština, japonština a korejština, a pak následuje jeden evropský - maďarština. Vedle složité výslovnosti, diakritiky a sedmi slovesných časů se maďarština dostala do žebříčku i proto, že se nepodobá žádnému evropskému jazyku vycházejícímu z latiny (a s finštinou ze společné ugro-finské rodiny má víc rozdílného než společného) a pro většinu cizinců z euroatlantického prostoru je tak obtížné začít v maďarštině mluvit a myslet.  Lehce bláznivé maďarštině posíláme jednu pěknou písničku.

11:47
Vláda schválila zákon k volbě prezidenta, omezení výdajů na kampaň v něm chybíNa zákonu, který stanoví pravidla přímé volby prezidenta, se shodla vláda. Bez něj by nebylo možné, aby občané na začátku příštího roku schválili nástupce Václava Klause. V návrhu nejsou stanoveny limity pro vedení kampaně, budou o tom ještě jednat parlamentní strany.Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/vlada-otevrela-cestu-k-prime-volbe-prezidenta-limity-kampane-neurcila-1e4-/domaci.aspx?c=A120222_104558_domaci_kopVláda na svém dnešním zasedání schválila návrh prováděcího zákona k přímé volbě prezidenta, bez něhož by nebylo možné, aby si Češi volili nástupce Václava Klause už příští rok. Z praktických věcí tedy: kandidáta bude moci navrhnout 20 poslanců, 10 senátorů nebo 50 tisíc občanů peticí. Volba bude dvoukolová, pokud nějaký kandidát nezíská nadpoloviční většinu už v prvním kole, a do druhého postoupí dva nejsilnější. Volit se bude v pátek a v sobotu, jak jsou Češi zvyklí.Vrcholná část kampaně bude trvat šestnáct dní a kandidáti dostanou zdarma prostor ve veřejnoprávní televizi a rozhlase. Kabinet ale nestavil strop výdajů na kampaň, jak to požadovali zástupci nejsilnější opozice. ČSSD chce, aby činila 15 milionů korun. Ministr vnitra Jan Kubice řekl, že se limity výdajů nedaly do zákona kvůli časovému presu. „Byla by to bednička s dynamitem, která by ohrozila přímou volbu příští rok,“ řekl Kubice. Vláda však bude chtít o zákonu ještě jednat s parlamentními stranami.K volbě, která může otřást Českem, tématicky Shaking All Over od Wandy Jackson.

12:18
Parlamentní listy se omluvily za lživou zprávu o RomechServer Parlamentní listy, který nedávno napsal o ustavujícím sjezdu Evropské romské strany v Ústí nad Labem, jíž měl hned na začátku utéct podkladník i s příspěvky, se omluvil, že zpráva byla vymyšlená a autora textu propustil. Že šlo o novinářskou kachnu, odhalila agentura Romea, když se pokusila kontaktovat Romy citované v článku a ověřit si průběh schůzky. Její pátrání vedlo k tomu, že se žádné zakládání Evropské romské strany v Ústí vůbec nekonalo. Parlamentní listy se následně za svůj kus omluvily.Fair enough, jak se říká, ale co kdyby se omluvil také server idnes.cz, který o přiznání Listů píše a vítězoslavně upozorňuje, že jedním z lidí, kteří se pustili do ověřování fakt ve zprávě, byl i blogger idnes.cz? Právě tento hojně sledovaný server totiž kachnu o „zlodějských“ Romech, kteří si okradou i vlastní stranu, vzal za bernou minci a uveřejnil ji jako hlavní zprávu na své titulní straně. Bylo by fér, kdyby se k omluvě Parlamentních listů přidalo i tohle médium a ta všechna další, která antiromskou legendu šířily dál.

12:33
První pauza a obědový song k tomuZde, tralalalková „Young Folks“ od Petera, Bjorna a Johna. 

13:31
Soud EU bude zkoumat dohodu ACTAEvropská komise se obrátí na Evropský soud, aby posoudil, zda kontroverzní dohoda proti internetovému pirátství a padělatelství ACTA je v souladu s právem EU a neomezuje svobodu na síti či svobodu jednotlivce, což jsou základní práva občanů EU. O svém rozhodnutí dnes informoval novináře evropský komisař pro obchod Karel De Gucht. Pokud by soud došel k závěru, že ACTA je v rozporu s právy v EU, nemohla by na území členských států včetně Česka platit nebo doznat podstatných změn.  A k tomu jednu nakopávací nejen pro jezdce a pasažéry na síti.

14:22
Jágr je osmým nejproduktivnějším hráčem NHL v historiiJaromír Jágr se kvůli prodloužení včerejšího zápasu jeho Philadelphie s Winnipegem - kdy dal vítězný gól - vyšvihl o další příčku na žebříčku produktivity hráčů NHL. Nasbíral už 1641 bodů (góly + asistence) za 1323 zápasů. Tím obrazně řečeno začal dýchat na záda svému hrdinovi z mládí a hokejové legendě Mariovi Lemieuxovi, který je na 7. místě (1723 bodů za 915 západů). Jágrova hvězda a cena se tím dále stvrdila, nicméně cíl všech cílů - dostat se do čela tabulky NHL - je ještě daleko. Wayne Gretzky, král všech králů, skončil s 2857 body, když sundal brusle.Pro Jaromíra Jágra, kterého všichni tolik milujeme a nikdo jiný, No One, pro nás neexistuje, posíláme svižné rockenrollové retro.

14:59
Fergie v souboji s Alanis MorissetteKapela Black Eyed Peas natočila před nějakým časem písničku My Humps - volný překlad Moje obliny -, která pojednává o tom, jak si krasavice svými křivkami ochočují muže, utrácejí jejich peníze, dělají z nich chudáky etc. Písnička i videoklip se vezou v tom největším estetickém klišé současného mainstreamového popu, byť ho chtěly zřejmě kritizovat. Obojí viděla i Alanis Morissette a natočila cover verzi, kterou chtěla splnit to, co se nepovedlo Fergie. Posuďte sami, které se to podařilo víc. (svačinová pauza)

15:26
V Sýrii zahynula novinářská legenda a fotograf oceněný na World Press PhotoVydavatelství a zahraniční ambasády potvrdily, že při reportování z bojů mezi obyvateli a syrskou armádou ve vzbouřeném městě Homs přišli o život další dva cizí novináři - Američanka pracující pro britský list The Sunday Times Marie Colvin a francouzský fotograf Rémy Ochlik. Padesátnice Marie Colvin byla jednou z nejlepších a nejodvážnějších britských válečných reportérek a mladičký Ochlik vyhrál před dvěma týdny hlavní cenu World Press Photo v kategorii aktualit se svojí fotostory z Libye. Zde je článek z WSJ s podrobnostmi pro případné zájemce.R.I.P. 

15:57
Českému granátu zřejmě zvoní umíráčekZe serveru deníku Právo novinky.cz:„Šperkařství postavené na originální prvohorní surovině barvy krve může zasadit smrtící ránu odpor podkrkonošských obcí povolit dobývací prostory. Šperkařům pokračujícím v tradici českého rodinného zlata při nejhorším scénáři nezbude než sáhnout po třetihorních náhražkách domácí suroviny z Mongolska nebo Tanzanie a vyklidit pole méně kvalitní konkurenci. Obce v Podkrkonoší, kde po severočeských Podsedicích leží jediné využitelné ložisko českých granátů, argumentují strašákem povrchové těžby v často odlehlých, plevelem zarostlých lokalitách.“„Zásoby v Podsedicích odhaduji na třicet let. Jistých máme deset. Nezbývá nežli připravovat další těžební prostory,“ shrnul šéf šperkařského družstva Granát Turnov Miloslav Šorejs.„Odpor proti vytyčenému dobývacímu prostoru vyjádřila tento týden Horní Olešnice na Trutnovsku a opětovně i sousední Dolní Kalná. Obavy o klid narušený hlukem bagrů mobilizoval hlavně místní obyvatele sdružené v Občanském sdružení Pod Rovněmi podpořeném většinou obecních zastupitelů.“ „Český granát nepovažujeme za strategickou surovinu. Jde pouze o byznys soukromých firem,“ sdělilo sdružení Pod Rovněmi.Dnešní DJ stojí na straně Horní Olešnice a Dolní Kalné. Mimochodem už dnes dva ze tří takzvaně zaručeně českých granátů na pultech jsou ve skutečnosti granáty z Tanzanie a Ruska, protože těžba, opracování i dovoz jsou levnější a tamní granáty kvalitnější než ty české. Krom toho, proč kvůli jedné nepotřebné třpytce nenávratně ničit krajinu? Zkrátka no mercy Granátu a Mark Lanegan k tomu. The Gravedigger´s Song.

16:58
Výtvarník Roman Týc jde do vězení za panáčky na pražských semaforechRoman Týc, vlastním jménem David Hons, před pěti lety vyměnil na několika pražských semaforech červené a zelené panáčky a nahradil je figurkami v různých žertovných pozicích. Soud jej za to odsoudil k šedesátitisícové pokutě a nařídil mu uhradit škodu, která vznikla dopravnímu podniku. Škodu výtvarník uhradil, pokutu ale platit nechce, protože by tím podle svých slov uznal, že spáchal trestný čin, což odmítá. Rozhodl se proto dobrovolně nastoupit na vyměřený měsíční trest vězení za odmítání verdiktu soudu. Do pankrácké věznice by měl nastoupit v pátek.Na podporu Romana Týce, který je zakládajícím členem umělecké skupiny Ztohoven, už vzniklo několik iniciativ. Lidé mu nahrávají skladby, které by mu chtěli předat na cestu do cely, sdružení protisedi.cz napsalo prezidentovi republiky, aby zvážil udělení milosti Týcovi a na Facebooku se zrodil nápad upéct Týcovi bábovku a přijít s ní před věznici, případně ji odsouzenému poslat i se zapečeným pilníkem. Za svoje semafory získal výtvarník první cenu na vídeňském festivalu Sidewalk cinema.Týcovi za výdrž, vzdor i nenápadnou reklamu na sebe sama posíláme dvojici The Kills a skladbu Cheap And Cheerful.

17:39
Za dvojnásobné brutální znásilnění 11 let vězeníZdejší justice se pochlubila dalším mimořádně sporným verdiktem. Vrchní soud v Olomouci odsoudil 28letého muže z Ostravy k 11 letům za brutální znásilnění dvou žen v roce 2010 (jedné oběti zlámal žebra a žena bude mít trvalé následky). Muž byl už v minulosti za znásilnění odsouzen a podle zprávy soudních znalců měl už dávno nastoupit ústavní sexuologickou léčbu.Pro srovnání si připomeňme nedávný pražský verdikt, kdy otec dvou malých chlapců, který syny nepouštěl ven z bytu a nedovolil je očkovat, dostal osm let za mřížemi. Jeho společenská nebezpečnost tedy byla ohodnocena osmi lety, sériového násilníka na 11, o pouhé tři roky víc  (ponechme stranou, že by měl dostat spíš rovnou celoživotní ústavní dozor, protože je zjevné, že se ve vězení „nepolepší“, ani nevyléčí ze svých potřeb). Vaši dnešní DJ zdejší trestní zákoník hlava nebere. Palec dolů.

18:12
The Greek End? A rozlučkaS tímhle titulkem uvozuje řada světových médií zprávu o tom, že ratingová agentura Fitch dnes snížila Řecku rating z dosavadních CCC na jedno C a řekla, že v brzku čeká jeho „technickou platební neschopnost“ - krach. Fitch svým hodnocením reagovala na dohodu o odepsání části řeckého dluhu u soukromých věřitelů.Agentura dále uvedla, že po dokončení výměny dosavadních řeckých dluhopisů za nové o zhruba poloviční nominální hodnotě a s nižšími úroky řecký rating přeřadí do kategorie „omezené platební neschopnosti“ (restricted default, tedy částečný či strukturovaný bankrot). Řecko chce dokončit výměnu dluhopisů do zhruba 10. března a tento plán je součástí druhého záchranného programu pro Řecko v hodnotě 130 miliard eur, který mu v úterý schválili ministři financí eurozóny.Je to poměrně napínavá bitva a tohle možná poslední řecký zápas. A dál…? O posledních zbývajících silách zpívá svým temným hlasem Mark Lanegan ve skladbě Another Night Out kapely Unkle. Tak si ji dejte. Dnešní DJ se loučí a přeje pěkný zbytek večera bez chmur.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].