0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ17. 7. 201210 minut

DJ středa 18. 7. 2012

Těžba uranu je dnes již na rozdíl od minulosti nanejvýš šetrná a ekologická, určitě by se tedy mohla provádět někde, kde mají ministři Nečasovy vlády svoje chalupy. • Autor: Milan Jaroš

07:55
Dobré ránoDnešní DJ doufá, že podobně jako jeho i vás dnes čeká řada - jak se v Respektu říká - inspirativních zážitků. Už se nemůže dočkat, až se bude za chvíli prokousávat  pražskou Letnou, která je kvůli rozkopaným kolejím plná nervózně popojíždějících aut. Také se těší, že zase bude kvůli dešti dvacetkrát za den zavírat a zase otvírat střešní okno u své kanceláře. Nebo jak se přejí melounu, čekajícího právě teď v redakční lednici. A konečně těší se na spoustu dobrých zpráv z české politické scény i odjinud, takže na jeho konci si bude moci spolu s Anie Lennox říct - Hey hey I saved the world today - Everybody´s happy now - The bad things gone away. Takže dobré ráno.

08:33
Vraťte se ze Sýrie domů, radí už i Irák svým občanůmSlyšíte ty výstřely? To jsou tanky v ulicích Damašku v nejvíc chráněné čtvrti kousek od prezidentského paláce, hlásila včera BBC na svých vlnách. Mezitím výstřely utichly a propaganda Asádova režimu popírá, že by se rebelové dostali tak blízko prezidenta. Konečná bitva o Damašek, jak jí ohlásili rebelové, se prý nekoná. Ať tak či onak, situace je nepřehledná a dál se dramatizuje. Dokonce Irák už vyzval své občany, aby opustili Sýrii. Opozice dokonce varovala, že armáda bude chtít proti ní použít chemické zbraně.Z Evropy, kde akorát krachuje Řecko, Španělsko a maximálně ještě Itále, jinak je klid, posíláme na Blízký východ U2 (skupinu, zatím bohužel nikoliv letadlo) s jejich neopakovatelnou schopností přetvářet válečné zážitky v hudební hity.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

09:39
Zaplať kauci a my tě možná pustímeVědí tihle Češi, co to je kauce? S touhle otázkou na mysli zřejmě  i dnes vstával zpěvák americké hudební skupiny Lamb of God Randy Blythe. Anebo se spíš ptá, proč do Prahy idiot vůbec jezdil. Blythe totiž sedí v českém vězení, a to od konce června, kdy nic zlého netuše vystoupil na ruzyňském letišti. Tam už ale na něj čekala policie, která před tím evidentně pozorně četla seznam cestujících. Zpěváka hned obvinila za to, že před dvěma lety při pražském koncertě tak nešťastně usadil mladíka snažícího se vylézt na pódium, že z toho návštěvník po dvou týdnech zemřel.Obvodní soud napřed rozhodl, že Blythe může jít po složení kauce 200 tisíc dolarů. To zpěvák hned udělal, stejně mu to ale na svobodu nepomohlo. Žalobce podal stížnost a vyšší soudní instance zvedla kauci na 400 tisíc. Teď se čeká (nebo spíš Blythe čeká), jesti už tahle částka bude české justici stačit.Nebylo by špatné, kdyby se případ pečlivě vyšetřil, ovšem jestli si to samé myslí i pan Blythe, není rozhodně jisté. DJ si také netroufá tipnout, jak moc ho bude bolet 400 tisíc, které tu nechá a odletí za oceán, kam ani Lenka Bradáčová zatím nedosáhne. Tady je písnička. 

10:18
Když uniká plyn v Bhopálu, vlastně v LondýněPokud budete v příštích dnech v centru Londýna a zajímalo by vás, jak to vypadá, když se člověk probudí do nejvražednější chemické havárie v dějinách lidstva, neměli byste si nechat ujít kontejnér Singha Džoghy. Tento indický umělec v něm instaloval multimediální expozici, která návštěvníkovi v uzavřeném prostoru pomocí zvuku evokuje, že je prosincové ráno 1984 a on se právě probouzí v Bhopálu, kde začíná unikat smrtící plyn z místní továrny Union Carbide. Smysl téhle hry je jednoduchý: upozornit na fakt, že oběti tragédie nebyly odškodněny. A proč to připomínat teď v Londýně? Firma Dow Chemical, která převzala bankrotující Union Carbide, je totiž jedním z hrdých sponzorů olympijských her. Dow Chemical přitom sice převzala viníka tragédie, nehlásí se ale k odpovědnosti vůči rodinám, které havárie postihla. Podle údajů indické vlády přišlo o život 3787 lidí bezprostředně a odhadem 8 tisíc na následné nemoci. Zdravotně bylo postiženo ale mnohem víc lidí, odhady indických úřadů mluví až o půl milionu.Tady je reportáž, v níž BBC časem skočila na špek dvojici umělců The Yes Men, kteří obalamutili britské novináře, že jsou mluvčí Dow Chemical a právě se rozhodli oznámit historické odškodnění bhopálských obětí. Teprve později pak BBC zjistila, že šlo o hořký vtip. Následkem reportáže poklesla cena akcií Dow Chemical. Smysl „podvodu“ byl stejný, jako v případě Singha Džoghy: upozornit na nespravedlnost, která se v Bhopálu děje.  

11:40
Kalousek, Lessy, Klaus, Kalousek Lessy Klaus, atd. Aby bylo jasné, že zatím ještě neodjeli na dovolenou, připravují dnes politici několik svých připomenutí, které zřejmě nebude snadné přehlédnout. Především pokračuje guláš kolem šéfa policie Lessyho, do něhož teď vstupuje i šéfkuchař Klaus. Pozval si pana Lessyho na Hrad a prohlásil, že hlava policie má jeho podporu. Co to přesně znamená, ukáže čas.Koho podporu Lessy určitě nemá, je ministr financí. Miroslav Kalousek ráno slíbil, že dnes v parlamentu ukáže důkazy o Lessyho prolhanosti ohledně „výhrůžných telefonátů“, jež měl policejní prezident odbdržet právě od Kalouska. A konečně jako nepoměrně nudnější doplněk Kalouskova vystoupení proběhne čtvrté hlasování o důvěře vládě.Ještě si připomeňme, že pan Kalousek to nebude mít se svými „důkazy“ úplně snadné. Už minimálně jednou totiž lhal, a sice když tvrdil, že neposílal žádnou sms zprávu vyšetřovateli případu letadel CASA. Tady je hudba.

12:15
Když se důležitému svědkovi začne komplikovat životImpérium vrací úder? Nebo obžaloba v případu nejpropíranější zbrojní zakázky vsadila na špatného svědka? Stačil jeden den a případ letadel CASA se změnil na případ Daňhel. Vojenský letec tohoto jména přišel před dvěma lety se svědectvím, že měl zakázku měl manipulovat máněstek ministryně obrany Martin Barták. Brzy na to se ale (jako by náhodou) začal Daňhelovi komplikovat život. Přišel o bezpečnostní prověrku, policie jej začala šetřit kvůli údajné korupci, šéf vojenské rozvědky ho obvinil z braní úplatků od zbrojařů. Teď přišlo obvinění, že Daňhem sexuálně zneužil čtvrnáctiletou dceru své přítelkyně. Včera strávil na výslechu, dnes by se mělo rozhodnout, jestli půjde do vazby. Jak to ovlivní případ CASA, není zatím jasné.Jaká je mediální odezva: noviny zpozorněly, dávají najevo, že to celé je divné, žádné informace ale zatím nemají. Má vůbec Daňhel nějakou přítelkyni s dcerou a co na to říká? Doufejme, že se to dozvíme. Tady je hudba.

12:58
Syrský ministr mrtevSyrský ministr obrany byl zabit. Stalo se to podle BBC během jednání ve střežené vládní budově v Damašku, kam pronikl sebevražedný atentátník zřejmě z řad rebelů. Zraněni jsou i další vysocí činitelé syrské vlády. Damašek se dnes pod velkou palbou opozičních jednotek.Tady k tomu hraje Rachid Taha.

13:48
E-knihy dobývají svět, ten za Rozvadovem„Na papíře se prodalo mojí knížky deset tisíc kusů, elektronické verze jen 32 kusů,“ posteskl si včera na Facebooku novinář Jan Rybář. Je to trochu tak, jako kdyby zdejší hudební průmysl pořád fungoval na gramodeskách, sem tam nějaké CD.  Jak píše iHned, anglicky mluvící země totiž hlásí další rekordy, pokud jde o prodej e-knih. V USA se v beletrii prodává už víc e-knih než papírových a celkově e-knihy tvoří 15 % tržeb.Největší knihkupectví Amazon sice české knížky zatím neprodává, majitelům Kindlu ale umožňuje převedení české knížky v PDF formátu do formátu Kindle. Stačí zaslat PDF na přidělenou emailovou adresu a několik vteřin počkat, chlapci a děvčata.

14:32
DJ MŠ a DJ Klaus zajedno jsou Petr Lessy bude dnes zřejmě dobře usínat. Jak už jsme si řekli, dostal totiž podporu od prezidenta Klause a na to v Úřadu vlády, odkud se trousí zprávy o Lessyho nepopularitě, slyší. Je to celé, co se dnes stalo, dobře, nebo ne? V propletenci kolem letadel CASA a hádky Kalouska s policií jsou tři podstatné problémy: 1) Kalousek a někteří další politici si myslí, že mohou stát nad zákonem. 2) Kalousek a někteří další si myslí, že jako politici mohou vyhrožovat policii, když to potřebují. 3) Lessy si myslí, že i jako státní úředník hraje svojí vlastní hru. Všechny tři momenty jsou pro český veřejný život škodlivé. Pokud si ale máme vybrat, co nejvíc, pak bod číslo 3 to nebude. DJ je tedy nakonec rád, že prezident z Hradu podpořil prezidenta z policie, a doufá, že Lessy teď ze svého postu neodejde.Tady je k tomu písnička.

15:26
Uran u Nečase na chalupěČesku se rýsuje uranový revival. Zítra má vláda probrat další těžbu této legendární suroviny v Česku a ministr průmyslu Martin Kuba bude své kolegy přemlouvat, aby dali uronovým dolům další šanci. Podle Kuby je třeba zvážit těžbu v ložiscích Brzkov a Horní Věžnice u Polné na Jihlavsku. Další lokalita, která Kubu láká, je pak na jih od Liberce. Jak připomíná v téhle souvislosti sdružení Calla, Česko stále splácí následky minulé těžby. Odstranění škod po chemickém loužení ve Stráži pod Ralskem bude stát 31 miliard korun během třiceti let.Těžba uranu je dnes již na rozdíl od minulosti nanejvýš šetrná a ekologická, určitě by se tedy mohla provádět někde, kde mají ministři Nečasovy vlády svoje chalupy. A ještě hudba.

16:14
Yahoo, talenty a těhotenství„Moje mateřská dovolená potrvá jen několik týdnů a i během nich budu pracovat,“ cituje dnes Boston Globe šéfku Yahoo Marissu Mayerovou. Její slova by asi nevzbudila tolik pozornosti, nebýt jednoho detailu: Mayerová je v šestém měsíci těhotenství a do nejvyšší řídíci funkce nastoupila teprve v pondělí. Jak americký deník zdůrazňuje, výběrová komise o těhotenství věděla a přesto Mayerovou jmenovala. Victoria Budsonová z programu Žena a veřejná politika z Harvard Kennedy School of Goverment k tomu pak v článku říká: „Otázka není, jak paní Mayerová zvládne skloubit rodinu a práci. Otázka je, jak zajistit, aby firmy využívaly našeho talentového potenciálu k dosažení silné ekonomiky.“ Tak takhle nějak vypadá moderní, sebevědomá společnost. Tady je písnička.

16:57
Nedostatek pohybu prý zabíjí stejně jako kouřeníNedostatek pohybu způsobuje ve světě srovnatelný počet umrtí, jako kouření. Tvrdí to alespoň studie 33 vědců napříč světem vydaná u příležitosti začátku olympijských her. Podle vědců nedostatek fyzické aktivity působí desetinu umrtí z celkového počtu lidí, kteří umírají na nemoci jako je srdeční příhoda, cukrovka, rakovina, a nabývá pandemických rozměrů. „Je třeba posun v myšlení,“ cituje BBC závěry studie. „Veřejnost musí dostat varování, jak je neaktivita nebezpečná, než jen pořád přemýšlet o tom, jaký užitek  máme z aktivity.“ Studie také doporučuje, že dospělý člověk by měl týdně vyvinou asi 150 minut mírně náročné aktivity, jako je rychlá chůze, jizda na kole nebo práce na zahradě.Touto zprávou se s vámi dnešní DJ loučí a rychlou chůzí míří na svoji zahrádku. Tady je ještě písnička.  


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].