Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ středa 11. září 2013

Zeptejte se, na co chci já
Zeptejte se, na co chci já

10:13
Omluva a změnaOmlouváme se posluchačům a čtenářům, neboť dnešní DJ je nečekaně zaneprázdněn. Avšak do studia již míří náhradnice, která se vám za chvíli ozve.  

10:55
Dobré dopoledne a vzpomínka na NDRA již přichází do studia, takže jí předáváme slovo:Dobré dopoledne z Respektu.Ráno jsme si cestou do práce sice užívali azurové nebe, to se má ale odpoledne zkazit. Takže místo odpolední procházky to vypadá spíše na příjemné posezení u kávy někde uvnitř.Pokud znáte nějakou Denisu nebo Denise, nezapomeňte jim popřát, slaví totiž dnes svátek. Nemusíme nejspíš připománat tragickou událost z roku 2001, kterou ilustruje skvělý film Paula Greengrasse Let číslo 93 (United 93). Pokud jste ho neviděli, dnes je ta správná chvíle.Neměli bychom zapomenout ani na další události spojené s 11. zářím. V roce 1997 se stala tzv. kurkská tragédie - 14 estonských vojáků utonulo v rámci cvičení, když měli překročit Kurkský průliv. Ještě o několik let dříve, v roce 1989 se v tento  den otevřela železná opona mezi socialistickým Maďarskem a Rakouskem; toho využily tisíce Němců z východního Německa pro emigraci.A na závěr ještě jedna skoro bulvární informace. V roce 1853 se narodila Kateřina Schrattová, rakouská herečka a milenka císaře Františka Josefa I., kterou mu dohodila sama císařovna.Achtung babies

11:16
Buďte rozumní. Nechte Karla spát domaMiloš Zeman míří do Pardubic. A největší nervozitu z třídenní prezidentské návštěvy Pardubického kraje zažívá prý tamější gymnázium. Před prezidentským volbami totiž při pokusu v jedné třídě z této školy zjistili, že jen tři studenti by volili Miloše Zemana.A teď mají strach, jak se nespokojení studenti a „nevoliči Zemana“ budou chovat. Vedení školy proto domlouvá svým žákům, aby byli rozumní a placky s Karlem do školy nenosili a nekladli provokativní otázky. První otázky raději položí předem vybraní studenti.A co třeba se prezidenta zeptat, na co se ho mají studenti ptát? Tak si nejsem jistá, jestli by nebylo lepší, kdyby se neptali vůbec.Dear Mr. President

13:00
Syrská válka má prvního vítěze, RuskoPřestože Sýrie souhlasila s ruským návrhem, že dá své chemické zbraně pod mezinárodní kontrolu, Obama přitvrdil s mediální kampaní, aby americká veřejnost pochopila důležitost případné vojenské odvety. Ve svém včerejším večerním projevu Američany vyzval, aby “nezavírali oči” před tamními událostmi, a snažil se vyvrátit pochybnosti, které ve společnosti kolem amerického zásahu panují.Obama je si podle svých slov stoprocentně jist, že syrský režim chystal akci poblíž místa, kde se sarin vyrábí. Chemickým jednotkám byly přiděleny plynové masky, a pak z části Sýrie ovládané režimem byly vypáleny rakety, jež směrovaly do jedenácti čtvrtí. Úkol byl jasný: vyčistit místa od opozičních sil.Navzdory těmto slovům Obama požádal Kongres, aby hlasování o použití síly v Sýrii odložil. Nechce prý zmařit mírové akce - přesto by podle prezidenta měly být USA připraveny zasáhnout, kdyby diplomatické jednání selhalo.Za velkým jímavým proslovem, na jaké jsou v USA všichni zvyklí, je vidět hlavně vítězství Ruska - a možná i úleva Bílého domu, který si minulý týden lámal hlavu, co se závazkem,který učinil celému světu.

14:10
Prezident řeší Sýrii, rodiče příliš odvážnou zpěvačkuAmerická zpěvačka a herečka Miley Cyrus se poslední roky brání proti výhradnímu spojování svého jména s dětským seriálem Hannah Montana. Letos se proto dvacetiletá zpěvačka ostříhala nakrátko a předvedla lascivní tanec na předávání cen MTV.Svůj boj ovšem definitivně vyhrála až v úterý, kdy zveřejnila nový klip Wrecking Balls – objevila se v něm nahá na bourací kouli. Za 24 hodin klip vidělo přes 14 milionu lidí, čímž padl rekord chlapecké skupiny One direction. te´d má video na kontě přes 40 milionů zhlédnutí.Klip pobouřil nemálo rodičů v USA - ti se děsí toho, že jejich dcery, které se s Miley Cyrus už roky ztotožňují, si budou i tentokrát brát ze zpěvačky příklad. Obhájci tvrdí, že její vystupování lidi nepochopili.Tak hlavně aby Miley pochopily ty fanynky, nebo stoupne v Americe krátkovlasých holek a klesne prodej prádla. Ještě si vzpomenu, jak jsem tu blonďatou holčičku ze seriálu Hannah Montana viděla ve Wallmartu na dětském kufříku; tentokrát se Miley Cyrus - doufejme - konečně potvrdilo, že už s ní nemá nic společného; protože bych nerada viděla, kam by ještě zašla.

14:42
Česko má nový ohrožený druh – ČechyČeský statistický úřad dnes zveřejnil údaje o počtu obyvatel. Česká republika už dlouhodobě následuje stejný trend jako většina vyspělých zemí. Počet lidí klesá; za poslední půl rok se snížil o 3200 obyvatel. Ubylo nejen narozených dětí, ale i sňatků (o dva tisíce). Moc nás nezachránila ani migrace; sice přibylo více lidí, než se odstěhovalo, ale rozdíl je pouhých 600 lidí. Další trend říká, že stále více dětí se rodí mimo manželství - v první polovině roku 2013 jich bylo 44,7 procenta.Při pohledu na tuto statistiku jsem si vzpomněla na známou citaci „Milujte se a množte“, což je mimochodem lidová parafráze bible „Ploďte a množte se a naplňte zemi“. Paradoxně citát z bible asi nejlépe naplňuje Čína, kde jsou křeštanů jen ze čtyř procenta – což je ovšem v absolutních číslech mnohem víc než v České republice.

16:03
Méně Evropanů než u nás žije jen v BritániiNejméně zajímavé volby jsou pro Čechy podle statistiky ty do Evropského parlamentu. V roce 2009 u nás bylo volit jen 28 % lidí, což je hluboce pod průměrem EU, který byl 43 %.Zájem o volby do Evropského parlamentu navíc stále klesá. Na to dnes zareagoval Evropský parlament kampaní za 400 milionů korun. Doufá, že s její pomocí přiláká k urnám v květnu 2014 víc voličů. Podle šéfa Evropské komise Josého Manuela Barrosa se tu neutká levice s pravicí jako v domácích volbách, ale půjde o souboj euroskeptiků a eurooptimistů.To jsem skutečně zvědavá, jak taková kampaň přesvědčí lidi v Česku, aby šli volit do něčeho, čeho se polovina Čechů necítí být ani součástí. Podle výzkumu veřejného mínění Eurobarometr se za občany EU považuje jen 54 % Čechů; méně Evropanů žije už jen ve Velké Británii (48 %).

16:40
První práce, první byt, ať ODS jde na odbytNejen Evropský parlament, ale i ODS zahájila dnes svou kampaň. Podle úřadujícího předsedy ODS chtějí dát voličům jasně najevo, že jsou stranou konzervativní, která nemění ideové principy, ale dokáže se přizpůsobit moderním trendům v komunikaci.Jako první téma zvolili podporu rodiny a mladých lidí. Jedním z bodů programu je, že odpustí daně z příjmu mladým, kteří do tří měsíců po skončení školy začnou podnikat. U absolventských míst by pak chtěli snížit sociální odvody o 80 procent. Miroslava Němcová coby hlavní volební lídr strany prohlásila, že se ODS dívá na svět očima občana a prožívají s ním jeho životní příběh.No, někdy je škoda, že i my s vámi prožíváme ten váš životní příběh.

16:57
Winter is comingSluníčko se nám v Praze opravdu zatáhlo a modrou oblohu vystřídala ponurá šeď blížícího se podzimu. Pokud nepůjdete do hospody diskutovat o rezignaci trenéra Bílka a sháníte, co doma u kávy, sáhněte po knize. K těm, které by vás tento rok určitě neměly minout, patří i Útěk z tábora 14. Nadcházející ponuré podzimní dny jsou k četbě jako stvořené.A nezapomeňte: Winter is coming. Krásný zbytek dne!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].