0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ29. 4. 20128 minut

DJ pondělí 30. 4. 2012

Evropo, braň mě! (Julija Tymošenková) • Autor: Globe Media /  Reuters

07:21
Prezidentské ráno!Jeden ano, druhý ne. Bývalý americký prezident Bill Clinton oficiálně řekl „ano“ svému demokratickému následovníkovi Barracku Obamovi. Ne, že by to vzhledem ke stranické příslušnosti obou mužů bylo něco překvapivého, Clinton však slíbil osvěžit společné obamovské turné, tedy napjatě čekáme. A především, abychom mohli toto ráno nazývat prezidentské, potřebujeme více než jednu zprávu o prezidentovi. Ta druhá byla příčinou a prvním spouštěčem: český prezident se totiž naopak svou podporu a turné s dalším prezidentem rozhodl zrušit. Václav Klaus odvolal svou dlouho plánovanou cestu za ukrajinskou hlavou Viktorem Janukovyčem. Důvodem je sledovaný soud s expremiérkou Julií Tymošenkovou, zjevně od začátku konstruovaný jako politická vendeta soupeřce. Krok je to překvapivý, Klaus je považován za prezidenta, který je Janukovyčovi v mnoha ohledech blízký, ať už svými autoritářskými tendencemi, či přichylností k Rusku. Gesto v opačném gardu vítáme a dobré ráno přejeme tentokrát i na Hrad.

09:00
Čarodějnice už hořely až běda, co bude dnes?Stovky požárů hlásí hasiči z celé země po před-čarodějnicovém víkendu. Jen po sobotní noci jich napočítali na dvě stě, škody se blíží k deseti milionům. Překvapivá zpráva však říká, že i v „nečarodějných“ časech hoří po Česku v průměru 55 objektů děnně. Co teprv Čeká sluncem vysušené česko dnešní skutečně čarodějnicový večer?!Zkontrolujte si stodolu!

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar
10:00
Padríňo Janoušek úřadoval, z modrých desek se valí úphlmpÚzemní plán hlavního města Prahy (ÚPHLMP), to je především hřiště mocných developerů lobistů a politických kmotrů. Z další série odposledchů Romana Janouška, které dnes zveřejnila MF Dnes vyplívá, že pražský kmotr si zval na soukromé schůzky starosty pražských městských částí, šéfy magistrátních investic a pochopitelně primátora Pavla Béma (vystupujícího v odposleších jako typický nohsled), aby je co do plánu úkoloval.Šťavnaté rozhovory, v nichž se pánové titulují svými kmotrovskými  přezdívkami jako jimbo nebo sumec působí až komicky, otázkou je, kolik zcela nekomických veřejných miliard a majetků díky těmto kšeftům Praha nenávratně ztratila. Podle MF Dnes existují na magistrátu tzv. modré desky, v nichž je detailní seznam všech „citlivých“ změn územních plánů, které Bémův magistrát plánoval provést, byť by byly v rozporu se zákonem.Chce se věřit, že i modré desky skončí tam, kde mají - na policii. Chce se věřit, že pirát silnic Janoušek nezůstane souzen jen za přejíždění lidí autem. Chce se věřit. Chce. Che.Nejen lůzrům z magistrátu šleme další d song..

11:00
Hušákovy radovánky za stamiliony a kdo zaplatí díru po SazceMiliarda rozdělená na odměnách vedení, přes dvě stě sedmdesát milionů na plat pro samotného šéfa. Informace, které se přidávají k šéfování bývalého předáka loterijní společnosti Sazka Aleše Hušáka, už lámou veškeré představy o tom, co v Česku znamená „dobře placený manažer“.Obrovské částky z firemních peněz Hušákova Sazka vydávala na pronájem soukromých tryskáčů i koupě luxusních aut. Další informace o Hušákově angažmá zveřejnil nový šéf Českého svazu tělesné výchovy a sportu (jednoho z bývalých spolupodílníků Sazky) Miloslav Jansta. Už v sobotu se valná hromada sportovců pod jeho vedením rozhodla Hušáka zažalovat.Společnost, která donedávna sloužila jako klíčový dodavatel financí pro český sport, je už v soukromých rukou finančníků z PPF. Zprávy o tom, co konec loterijního impéria v rukou sportovců bude znamenat, se přitom objevují každým dnem. Dle nových odhadů budou české radnice muset na udržení sportovišť vydat zhruba o miliardu víc než dosud.Servírujeme další hudbu, od nejjemnější Irmy, přes živější Massive Attack až po Groove armadu. Jak je libo..

12:00
Evropa tlačí na Ukrajinu kvůli Tymošenkové, chystá se i bojkot fotbaluVrací se studená válka? Ukrajinské ministerstvo zahraničí dnes přesně s takovým prohlášením přišlo. Neklamným znakem je prý postoj německé kancléřky Angely Merkelové, která doporučila všem členům německé vlády bojkotovat blížící se fotbalový šampionát na Ukrajině a v Polsku. Bez ohledu na Ukrajinské protesty Němci možná nebudou jediní.Důvodem je soudní proces s expremiérkou Julií Tymošenkovou, která si odpykává sedmiletý trest za to, že v roce 2009 podepsala pro Ukrajinu údajně nevýhodnou smlouvu o dodávkách ruského plynu. Expremiérku nedávno prohlédli němečtí lékaři a doporučili, aby se léčila v zahraničí v odpovídajících podmínkách, neboť na ukrajině se jí nedostává základní pomoci. Tymošenkovou trápí dlouhodobě závažné problémy s páteří, má vyhřezlou ploténku a prakticky nemůže vstávat z lůžka. O záchranu života své matky dnes v listu Frankfurter Allgemeine Zeitung německou vládu prosí dcera Tymošenkové Jevhenija.Šampionát začíná teprve osmého června, kvůli Tymošenkové se však už v květnu nezúčastní německý prezident Joachim Gauck summitu středoevropských zemí na Krymu, účast možná ze stejného důvodu odřeknou i hlavy Rakouska, Slovinska, Estonska a Lotyšska. O víkendu označil věznění ukrajinské expremiérky za naprosto nepřijatelné také ruský prezident Dmitrij Medvěděv.Dodatek, či spíše připomínka k ranní zmínce o vzkazu z českého Hradu - přišel by bez naposled jmenovaného vyjádření?

13:00
Český rozhlas čeká bouřlivý podzim - pětina lidí pryč a (konečně) jiná hudba na Radiožurnálu„To, co chceme spustit, je nejrazantnější změna od roku 1989,“ hlásí šéf Českého rozhlasu Petr Duhan. Duhan slibuje novou stanici mluveného slova. „Bude vysílat náročnější zpravodajské žánry a publicistiku, dokumenty, velké panelové diskuse. Může tam být i nějaké čtení,“ řekl serveru idnes.cz Duhan. Další novinkou má být stanice pro mladé, která by zřejmě vysílala jen několik hodin denně. Rozhlas čeká zeštíhlovací kůra - odejít má zhruba pětina lidí, kteří podle Duhana „nejméně stíhají“. A konečně, ředitel rozhlasu slibuje i dlouho vzývanou proměnu hudební dramaturgie nejposlouchanější stanice ČRo Radiožurnálu.Nějakou inspiraci? Za DJ jeden tip, co tu hraje snad pokaždé, dnes ne jinak.

14:00
Plány na daň z prostituce jsou tu, Praha tlačí na sněmovnuPolitici usilují o zdanění prostituce. Na magistrátu hlavního města se údajně aktuálně připravuje koncepce, jak pražské „veřejné domy“ i pouliční prostitutky dostat do právního vztahu. Už jednou radní poslali poslancům návrh zákona, teď se chystá druhý pokus. „Nový návrh by měl upravoval i právní vztahy mezi prostitutkami a klienty, to v původním chybělo,“ hlásí pražský radní Lukáš Manhart (TOP 09). Ve sněmovně se ve stejnou chvíli objevují i první připomínky a plány, jak celý zlegalizovaný mechanismus sex-byznysu nastavit. Otázkou bude, jak například zisky za prostituce účtovat. Fakturou? Poslanec zvolený za VV Jiří Rusnok například navrhuje, aby se zavedli speciální daňové paušály.DJ v tuto chvíli nemá co dodat, jen mu přijde, že to téma je zajímavé.. Ale vážně: legalizace znamená mimochodem i snazší kontrolu a oddělení „obyčejných“ nevěstinců od těch, kde tenhle neprůhledný byznys obnáší i obchodování s lidmi.A hudba: dnešní přehřáté planeně zpívá/hraje i Björk

15:00
Nečasova vláda velí k růstu. Ví, jak na to?„K vyrovnaným rozpočtům se nelze pouze proškrtat,“ hlásí český premiér. „Vláda účetních“, která až dosud ordinovala Česku především úspory obrací a k ekonomickému blahobytu se chce nově dostat i prostřednictvím „investic do růstu“. Co to znamená? Nečas hlásí obnovené pokračování programu zateplování domů Zelená úsporám, snížení daní firmám, které budou spolupracovat s vysokými školami či zjednodušení administrativy. Půl miliardy chce kabinet nalít do školení zdejších podnikatelů pro expanzi na trhy mimo EU.Premiér vše zmíněné hlásí jako nový náboj jeho důvěrou znovupotvrzené vlády, nejsou to ale věci, které by měly fungovat tak nějak přitozeně, a ne až po nedokonaném vládním zhroucení? Naplatí to asi o oněch školeních. Na co že ona půlmiliarda padne? Půjde o ruštinu, nebo i o základy společenského chování při stolování v zemi draka? A bude je vyučovat Špaček?K jídlu i poslechu Austra PJ

16:08
Nový plán světových miliardářů: těžit nerosty na asteroidechSkupina prominentních světových investorů ohlásí tento týden smělý plán: nalít miliardy dolarů do těžby nerostů na asteroidech. Pod plánem lze nalézt osobnosti jako hollywoodského režiséra Jamese Camerona nebo předáky Goooglu Larryho Page. Nově vzniklá těžební společnost má podle jejích zakladatelů ambici „přispět biliony dolarů ke světovému HDP a pomoci zajistit prosperitu lidstva.“Jak investoři avizují, jde tu prý o zcela nový obor průmyslu i toho, co si představujeme pod pojmem nerostné zdroje. Sedm let stará studie profesora Minnesotské university Michaela Busche spočítala, že první operace „těžba na asteroieu“ by vyšla zhruba na pět miliard dolarů. Pokud by vše vyšlo, jak vědci předpovídají - tedy firma by disponovala funkčním vesmírným plavidlem, vrtacími stroji i přepravníky pro návrat suroviny zpět na planetu, zisky by se mohl vrátit velmi rychle. Třicetimetrový asteroid bohatý na platinu (v dostupném vesmíru prý takové jsou) má totiž podle investorů potenciální hodnotu desetkrát větší.Více informací např. na BBC zde. Otázkou času je prý to, kdy nová společnost vstpoupí na burzu. Ještě přemýšlíte, do čeho investovat?A co jiného k tomu můžeme hrát než..

17:00
Hon na Konyho objektivem CNNZajímavost na závěr: Video Kony 2012, požadující zatčení Josepha Konyho, muže figurujícího na prvním místě žebříčku válečných zločinců na mezinárodním zatykači, se zapsalo do dějin médií. Jak známo, během jediného jej shlédlo téměř sto milionů lidí. Základní požadavek organizace Invisible children, která video do světa vypustila, však naplněn stále byl. Na pomezí Středoafrické republiky, Jižního Súdánu a Konga stále operují nejen místní, ale i američtí vojáci ve snaze Konyho dopadnout. Tady je aktuálně celá situace přiblížená objektivem CNN.DJ vedrem odpadá, omlouvá se za všechny tušené i záměrné nepřesnoti a chyby a posílá závěrečné tango.. Užijte si první máj a polibte se.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].