Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pátek 25. 5. 2012

Jak jsme hrdí býti Čechy ? • Autor: Milan Jaroš
Jak jsme hrdí býti Čechy ? • Autor: Milan Jaroš

08:00
Břeclavské pohádky, bojechtiví novináři a dataČesko se vypořádává s vystřízlivěním po nedokonaném romském pogromu v Břeclavi. Jak se ukázalo, msta za útok Romů na místního hocha stavěla od začátku na výmyslech. Několik romských sdružení v reakci na poslední události zaslalo premiérovi otevřený dopis požadující zákon, podle kterého by bylo možné trestně stíhat původce vymyšlených případů namířených proti nim. Pro připomínku, těch už je dnes řada: před břeclavským mládencem si romské napadení naposledy vymyslel muž z České Lípy, který se chtěl vyhnout placení alimentů.Odborníci potvrzují, že právě kvůli těmto případům protiromské nálady dostoupily do nebezpečného bodu. Premiér se zatím nevyjádřil, z médií se každopádně zatím vytrácí to podstatné: selhání jich samotných.Mladá fronta DNES píše, že mladík „oklamal celé Česko“, ve skutečnosti ale na protiromský klam sedl především deník, který okamžitě po útoku začal informovat bez jakýchkoli pochyb o romských útočnících, ačkoli byla situace dosti nejasná. Podobně další servery, jako Novinky.cz. Stačí letmý pohled na zpravodajství a je zřejmé, že novináři se zvláštní potřeby vyhrocovat jakýkoli titulek informující o Romech nezbavily. MF Dnes například včera svou titulní stranu hovořící o obratu v kauze doplnila slovy, že „Romové teď zuří“. Jak autoři dodali, ono „zuření“ vlastně bylo jen vajádření názoru, že by se teď břeclavským Romům mohl někdo omluvit.Všechny tyto události se objevují ve chvíli, kdy evropská organizace pro základní lidská práva FRA vydala studii o situaci Romů v jedenácti členských zemích EU. Tedy data: život Romů v oblastech s jejich vysokou koncentrací v Česku vypadá následovně: Přes 80 % domácností pod hranicí chudoby, 70 % trpí vážnou materiální deprivací. Účast dětí na předškolní výchově méně poloviční oproti „bílým“ ze stejný lokalit. Přes 60 % dospělých Romů uvádí, že zažilo diskriminaci na pracovním trhu, takřka 40 % nezaměstnatnost.

09:00
Z Babiše se stává mediální magnát, zkontrolujte si schránkuMajitel holdingu Agrofert Andrej Babiš roztáčí svůj nový mediální byznys. A dost možná i propagandu. Jak informují dnešní Hospodářřské noviny, Babišovy regionální týdeníky s názvem 5+2 dny, zdarma distribuované do schránek, vycházejí už v půlmilionovém nákladu ve 39 okresech.A Babiš hlásí, že do srpna hodlá novým týdeníkem pokrýt celou zemi, náklad stoupne na milion. Miliardář do projektu masivně investuje, jen letošní náklady jsou plánovány na 200 milionů korun. Dceřiná firma Agrofertu AGF Media má do léta zaměstnávat 200 lidí, z toho 160 novinářů. Podle Babiše má jít – v horizontu čtyř či pěti let – o médium, které si na sebe samo vydělá. Pravděpodobné je však i to, že namísto podnikatelského záměru hraje roli Babišova politická ambice.Babiš nikdy nevyvrátil spekulace, že jeho peníze dnes drží nad vovou už jiný mediální projekt – server Česká pozice. Ten přitom o miliardářově politických aktivitách – hnutí ANO 2011 – pravidelně informuje na rozdíl od řady politických konkurentů v podstatě nekriticky.Servírujeme také první dnešní dávku hudby:Nouvelle VagueYael Naim
a třeba ještě Quantic

10:00
Boeing, Airbus, a teď Čína? Ještě si počkámeČínská státní společnost Commercial Aircraft Corp of China (Comac) ohlásila zpoždění svého projektu ARJ21. Devadesátimístný letoun měl právě v těchto dnech finišovat potřebná povolení, na oblohu se ale dostane nejdříve za rok. Zprávu zaznamenal český deník E15 a říká, že program tak nabral celkem pětileté zpoždění oproti původnímu plánu a může ohrozit i ambicióznějšího bratra, letoun C919 se 168 sedadly, který se má dle čínských plánů stát konkurentem letadel společností Boeing a Airbus.První let C919 se má uskutečnit v roce 2014, všechna potřebná povolení by měla zabrat další necelé va roky. Dvojice firem, na které bude útočit, jsou známé: americký Boeing a evropský koncern Airbus. Právě ten zatím na trhu komerčních letadel vládne. V prodeji překonal amerického konkurenta v deseti z posledních 11 let. Loni se prodalo 1419 Airbusů, vůbec nejvíce v historii letectví. Boeing přijal 805 objednávek.Donedávna budily projekty čísnkých letadel v lepším případě výsměch, v horším obavy z možných katastrof. Jenže, jak známo, třeba v automobilovém průmyslu už něco podobného přestává platit a nové - byt původně okopírované - modely čínských automobilek se začínají těm evropským či japonským blížit co do kvality i bezpečnosti. Dokud se zprávy o pokročilejší čínské technice budou týkat dopravních a nikoli vojenských letadel a vozů, je to každopádně ta lepší varianta.

11:002
× krátce: V Egyptě se sčítají hlasy a Češi milují svou práciPo dvou dnech voleb se v Egyptě sčítají hlasy z volby nového prezidenta. Oprávněných voličů bylo 50 milionů, kandidátů dvanáct, přičemž pět z nich mělo podle pozorovatelů reálnou šanci volby vyhrát. Fakticky proti sobě stojí především islamisté a Mubarakovci. Za nejžhavější kandidáty byly považováni poslední premiér Mubarakova režimu Ahmad Šafík a bývalý ministr zahraničí Amr Muhammad Músá. Výsledků se každopádně jen tak nedočkáme. Volební komise avizuje, že plánovaný termín na jejich zveřejnění je až v úterý.--A slíbená zpráva z domova: Přes osmdesát procent Čechů je podle nejnovějšího průzkumu rádo v práci. Pětašedesát procent oslovených je dokonce hrdých na svého zaměstnavatele, tvrdí aktuální průzkum agentury Ipsos.DJ radí: řekněte proto dnes alespoň jednomu kolegovi/kolegyni, že ho/ji máte rádi. K tomu vám servírujeme další dopolední hudbu: Byla tu řeč o Romech, tak tentokrát z úplně jiného úhlu. V Prahe je festival Khamoro. Tu je ochutnávka z loňského ročníku.

12:00
Slepý čínský aktivista poprvé promluvil v USA: bylo přirozené postavit se zlu„Je v lidské povaze stavět se proti zlu,“ říká v rozhovoru pro americkou televizi CNN Chen Guangcheng. Slepý čínský aktivista, kterému se po zatčení a uvěznění v čínské provincii Shandong podařilo uprchnout do USA, popisuje v prvním rozhovoru pro televizi CNN okolnosti svého útěku i to, co mu předcházelo. Chen je jedním z mnoha Číňanů, kterým se vymstila kritika čínské poliitiky. CNN popisuje, že on i jeho žena byly v Číně pravidelně biti. „Je to za hranicí představivosti,“ říká disident. O podrobnostech mušení ale nechtěl mluvit. V rozhovoru popisuje především detaily svého útěku, při němž mu pomáhala skupinka blízkých přátel.Čtyřicetiletý Chen utekl do USA spolu se ženou a dětmi díky stipendiu od Univerzity New York. Zbytek jeho rodiny teď v Číně čelí mstě ze strany místních úřadů. Jeho synovec byl před několika dny zatčen, brutálně zbit a bez jakýchkoli důkazů obviněn z vraždy.

13:00
Nezvladatelný požár na Moravě: 400 hektarů lesa stále v plamenechNa čtyři sta hektarů lesa hoří mezi Bzencem, Strážnicí a Ratíškovicemi na Hodonínsku. Požár vypukl ve už čtvrtek odpoledne, hasičům se jej ale zatím stále nedaří zvládnout. Na místě je přitom na 30 jednotek a dva vrtulníky. Oheň se nedaří zvládnout, protože jej na uhašených místech rozfoukává silný vítr.Zásah je mimořádně složitý. Místa, která už byla uhašena, vlivem větru a sucha znovu vzplála. Práci hasičům ztěžuje nepřístupný terén. Les je ve značně odlehlé oblasti a hasiči řeší neustálé problémy s nedostatkem vody. Oheň se na kilometr přiblížil už i turistickému centru s 21 dřevěnými chatami. Příčina požáru zatím nebyla oficiálně potvrzena.--Moravským hasičům držíme palce a posíláme odpolední dávku hudby: Kasabian a nejslavnější připomínku divokosti od Steppenwolf.

14:00
Evropský účetní dvůr píše Česku: falšujete statistiky o eurofondechInternetový deník Insider přišel se zajímavou zprávou týkající se už tak zdiskreditovaného rozdělování bruselských fondů v Česku. Podle kontrolorů EU čeští auditoři systematicky upravují výsledky auditů tak, aby se v roční kontrolní zprávě snížil podíl chyb pod nebo na dvouprocentní hranici.„Kontrola zjistila významné riziko (significant risk), že centrální auditní orgán České republiky systematicky upravuje výsledky auditů,“ cituje Insider českou část výroční zprávy Evropského účetního dvora. Ten hraje v EU stejnou roli jako v Česku Nejvyšší kontrolní úřad. Ke kontrole si vybral některé projekty z dotačních programů Doprava a Jihovýchod, přes které čerpají peníze Jihomoravský kraj a Vysočina. A také programy spravované ministerstvy průmyslu, životního prostředí a pro místní rozvoj.- -Zpráva přichází v situaci, kdy má Česko - oficiálně do června - dohodnuté pozastavení proplácení bruselských peněz. Za touto „dohodou“ - přeloženo do češtiny „varováním“ - stálo už dřívější zjištění, že čeští auditoři jsou formálně podřízení těm, které mají kontrolovat. A v neposlední řadě i případy předražených a zneužitých zakázek á la třikrát dražší rentgeny pro severočeské nemocnice. A dnes dodejme i: „a jako Rath.“ Nezbývá než doufat, že ta lavina špatných zpráv povede k uvědomění, jak cenou věcí pro české regiony bruselské peníze jsou. Bohužel nelze vyloučit i variantu „chytrému napověz, hloupého trkni“. Jinými slovy, že toto uvědomění nepřijde dříve, než se evropské penězovody kvůli rozkrádání zastaví docela a trvale.

15:00
Průzkum STEM: Češi už nejsou hrdí na to, že jsou ČešiJste hrdí na to, že jste občané České republiky? Zatímco ještě loni v březnu odpovědělo bez váhání pozitivně 76 procent dotazovaných, při aktuálním průzkumu společnosti stem o patnáct procent méně. Jde o nejnižší výsledek od konce 90. let, kdy agentura STEM s těmito průzkumy začala.„Rozhodně ano“ je hrdých pouze pětina Čechů, 41 procent by spíše souhlasilo. Naopak 11 procent dotázaných s tvrzením zásadně nesouhlasí, 28 Čechů ze sta na svůj původ hrdých není vůbec.Stem dodává zajímavou souvislost: „Jedinou skupinou populace, kde k oslabení pocitu národní hrdosti nedošlo, jsou lidé, kteří jsou spokojeni s politickou situací,“ komentuje STEM výrazný pokles v pocitu národní hrdosti. To není ale, dodejme, skoro nikdo. DJ proto odteď bude hrát už jen příspěvky podporující národní hrdost. Jako třeba tento..

16:02
Nové štíty a helmy pro ruské těžkooděnceNa webové straně ruského ministerstva vnitra se objevila nová zakázka. Rezort se podle všeho chystá zakoupit nové vybavení pro členy jednotky rychlého nasazení, hlásí z Moskvy naše kolegyně Naďa Straková. Konkrétně se jedná o 3 500 nových štítů v hodnotě 15,5 milionů rublů (zhruba 10 milionů korun), 167 obrněných vozů v hodnotě 539 milionů rublů (300 milionů korun), 9 278 helem první třídy v hodnotě 88 milionů rublů (50 milionů korun) a jiné drobnosti.Zakázky ministerstvo zadalo těsně po masové demonstraci zvané "Pochod milionů", která se konala 5. května a kdy došlo k násilným potyčkám mezi bezpečnostními jednotkami a účastníky protestu. Politologové tuto nebývalo rozsáhlé vybavení vysvětlují tím, že pořádkové síly se do budoucna obávají větších nepokojů i možné radikalizace protestů.

17:00
Poslanecká imunita v Senátu: že by snad možná konečně „ano“?Senátoři se probudili a - jak vysvětlil bývalý předseda horní komory Parlamentu Petr Pithart - chtějí napravit svou „lehkovážnost“. Nic jiného prý nestojí za několik týdnů starou absencí desítek z nich přesně v den, kdy se v Senátu schvalovalo omezení doživotní imunity zákonodárců. „Všichni to chtěli, proto mysleli, že to projde i bez nich,“ omlouval teď chybu Pithart (KDU-ČSL).Společný návrh ČSSD, TOP 09 a lidovců, který předkládá právě Pithart, je prakticky totožný s tím, co kvůli nepřítomnosti neprošel. Do ústavně-právního výboru Senátu, který nakonec o finální podobě rozhodne, ale poslali senátoři dva tisky. Ten druhý pochází z dílny ODS a je o dost mírnější, omezení by se mělo týkat jen projevů a hlasování v parlamentu.Nezbývá, než doufat, že podobnou ostudu jako minule, si senátoři nebudou chtít zopakovat. A tedy: pošlou původní návrh a nikoli občanskými demokraty osekanou „light verzi“. K tomu jim dopomáhej.. Hugo Toxxx. A nám všem ostatním už jen poslední tango a hezký víkend!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].