0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ19. 3. 201410 minut

DJ pátek 21. března 2014

Gotické madony na lvu • Autor: Archiv

08:00
Dnešní DJ vám přeje dobré ráno!Tak máme druhý jarní den. Ale co se tak autor těchto řádků včera ten první kolem sebe díval, nemáme zas tak daleko od léta. Sukně a kalhoty se krátí, ulice jsou plné polonahých těl. Dnes to nejspíš bude podobné, ale nepředbíhejme. Raději si pro začátek pustíme jednu pěknou jarní písničku.

08:44
Gratulujeme vládě, třetímu královi, Rejžkovi a Spojeným státům!!!Dnes máme samá interesantní výročí: v roce 1897 byla otevřena Strakova akademie; v roce 1942 padl štábní kapitán Václav Morávek při přestřelce s agenty gestapa na Prašném mostě; v roce 2005 se Jan Rejžek dle Ústavního soudu nemusel omluvit Heleně Vondráčkové za své tvrzení, že „za svůj polistopadový návrat vděčí mafiánům, kteří ji za minulého režimu tlačili do médií“;  v roce 1980 Spojené státy americké vyhlásily bojkot letních olympijských her, které se konaly v Moskvě, jako vyjádření protestu proti sovětské politice v Afghánistánu.Autor těchto řádků míní, že jsou to i po těch letech ryze inspirativní výročí. A nejen to poslední, letos v Soči žel nenásledované. Jubilantům posíláme jednu pěknou spojenoustátní písničku

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

09:34
Nevíte, co se sebou? Jeďte do Olomouce!!!Než vás autor těchto řádků zahltí smrští dnešních aktualit, musí se vám s něčím svěřit. Včera se byl podívat v Olomouci na několika výstavách a všem vám je vřele doporučuje. O retrospektivě Ludmily Padrtové se dočtete v tištěném vydání Respektu přespříští týden, jsou tam ještě ale dvě další skvělé expozice: souhrnné ohlédnutí za dílem Káji Saudka a komorní přiblížení fenoménu takzvaných madon na lvu, gotických skulptur, na nichž je bohorodička zachycena coby symbolické vítězství nad zlem korunované narozením nového krále dobra. Jestli tedy budete mít alespoň trošku cestu směrem na Moravu, zastavte se v olomouckém Muzeu umění. Stojí to opravdu za to. Na cestu vám pustíme jednu pěknou olomouckou písničku. Trvá hodinu, tak když si ji pustíte dvakrát za sebou a pojedete z Prahy, akorát budete vystupovat. 

10:19
Na základě stížností občanů byl vypnut Twitter! Bude vypnut i Dnešní DJ?Novinky.cz píší, že Turecko dnes nad ránem zablokovalo přístup k síti Twitter. Tím se začala naplňovat varování premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, jenž ve čtvrtek pohrozil zákazem komunitních internetových sítí včetně Twitteru. Lidé odpovědní za provozování Twitteru podle vlády ignorovali několik soudních rozhodnutí, která na základě stížností tureckých občanů internetovou platformu vyzývala k odstranění některých linků. Twitter následně svým uživatelům radil, jak lze blokádu sítě obejít.Na základě stížností občanů… Kde už autor těchto řádků tahle slova slyšel? Už ví! Kdysi se jimi vysvětlovalo, proč někdo dostane pendrekem přes záda, proč někdo sedí ve vězení nebo proč nemůže dělat to, co by chtěl dělat. Ale počkat, takhle dávno je neslyšel, slyšel je teď někdy. Už ví! Na základě stížností občanů přece Rusko obsadilo Krym. Tak až si zase budete na něco stěžovat, dejte si pozor, aby vám pak taky někdo nechtěl pomoct. Do hrobu. Turkům posíláme jednu pěknou twitterovou písničku.

10:45
Březen, za kamna vlezem. A pustíme si tam větrák!!!Dnešní teploty podle předpovědi dosáhnou až k čtyřiadvaceti stupňům. Když si tak autor těchto řádků vzpomene na loňský rok, byl právě tento den na výletě po krkonošských hřebenech, kde probíhal závod ke stému výročí smrti statečných horalů Hanče a Vrbaty. Teploty atakovaly patnáct stupňů. Jenže pod nulou! To máme nějakých 39 stupňů rozdíl. Ale nebojte, že prý je to normální, že se to prý prostě stává. No jen aby… Pustíme si každopádně jednu pěknou teplotní písničku.

11:33
Rittig je znovu pod zámkem. I se svým cestovním pasem!!!iDnes.cz píše, že policie dnes znovu zatkla lobbistu Iva Rittiga. Pražské vrchní státní zastupitelství navrhlo vzít Rittiga a další čtyři obviněné v kauze jízdenek pro dopravní podnik do vazby. Žalobci tak učinili v reakci na včerejší verdikt pražského městského soudu, který pětici vrátil cestovní pasy.Autor těchto řádků cítí, že se tady tahá za dva konce. Orgány činné v trestním řízení by Rittigovi chtěli umožnit svobodný pohyb, ale zároveň ho mít plně pod kontrolou. Připomíná mu to situaci, kdy je manželovi sice povolena návštěva restauračního zařízení, ale zároveň je mu odebrána veškerá hotovost. Říká se tomu, že se vlk nažere, a koza přesto zůstane celá. Otázkou ovšem je, jestli je Rittig spíš koza, nebo vlk. Rittigovi každopádně posíláme jednu pěknou vlčí písničku.

12:15
Ukrajina podepsala asociační dohodu s EU. Alespoň podle západních médií!!!Aktuálně.cz píše, že prozatímní ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk završil to, kvůli čemu loni v listopadu vyšli lidé do ulic Kyjeva. V Bruselu podepsal asociační dohodu s Evropskou unií, kterou odmítl dnes už sesazený prezident Viktor Janukovyč.Autor těchto řádků očekává, že nyní bude český facebook zahlcen příspěvky uživatelů, kteří se budou snažit říci zhruba toto: lidé do ulic Kyjeva nešli kvůli žádné EU, ale kvůli Banderovi a nenávisti vůči Židům, muslimům a vůbec komukolijinému než Ukrajincům; navíc nejde o žádnou EU, ale o NATO, respektive USA, kteří chtějí ukrajinskou ropu, která sice v zemi není, ale mohla by klidně být, protože Ukrajina to je přece takový Irák, nebo Kosovo, no prostě tam jde o úplně jiné věci, než jaká nám předkládají česká média, která jsou placená vólstrýtem, který si platí Bakala a jemu podobní. Takže to bychom měli, na facebook se tudíž už nemusíme dívat a raději si pustíme jednu pěknou evropskou písničku.

13:00
Podepíše Putin připojení Krymu k Rusku? To je ale napínavá otázka!!!Novinky.cz píší, že horní komora ruského parlamentu dnes schválila připojení Krymu a města Sevastopol k Ruské federaci. Zbývá už jen, aby smlouvu podepsal prezident Vladimir Putin.Autor těchto řádků míní, že jsou teď v Rusku všichni napjatí. Podepíše to ten Putin, nebo nepodepíše? Zajímalo by ho, jestli se na to vypisují kurzy v sázkových kancelářích. A jestli se najde někdo, kdo si tipne, že nepodepíše. Takovému  sázkaři posíláme jednu pěknou putinovskou písničku. 

13:44
Jsme národ panchartů!!!iDnes.cz píše, že se loni v Česku narodilo 48 tisíc dětí mimo manželství, což je 45 procent všech novorozenců. Ukázala to nová čísla statistiků, která se týkají obyvatelstva. Vyplývá z nich, že po deseti letech růstu se loni v Česku počet obyvatel snížil. A také to, že se vzalo nejméně párů za posledních 95 let.Autor těchto řádků míní, že jsou to dost vysoká čísla. Respektive nízká. Na druhou stranu, čím méně manželství, tím méně rozvodů. Hlavně že se máme rádi. Čechům posíláme jednu pěknou panchartní písničku. 

14:30
Zastupitelé neschválili, co se nedá schválit, ale schválit se to musí!! Blanka každopádně jen tak nebudeAktuálně.cz píše, že pražští zastupitelé dnes na mimořádném jednání po dlouhé debatě neschválili seznam a vyčíslení prací za zhruba 1,34 miliardy korun nutných k dokončení tunelového komplexu Blanka. V tajném hlasování se vyjádřili proti. Seznam prací nutných k dokončení stavby má na začátku dubna dostat na stůl rozhodčí soud. Dokud jej zastupitelé neschválí, nemůže jej projednat ani soud, který jediný může otevřít cestu k dlouho odkládanému zprovoznění Blanky.Upřímně řečeno, že by se v tom autor těchto řádků vyznal, to tedy říci nemůže. Chápe jen, že tunel - jehož smysl mu mimochodem stále uniká - se znovu otevře o něco později a znovu bude stát o něco víc korun. A že i jeho největší zastánci pomalu začínají chápat, že se to celé tak nějak moc nepovedlo. Legranda za 36 miliard (podle aktuálních odhadů) pokračuje, my si k ní pustíme jednu pěknou tunelovou písničku.

15:11
V Polsku proběhnou manévry NATO. Budou plakat i české panny!!!Novinky.cz píší, že NATO ohlásilo manévry v Polsku. Zapojit se mají i čeští vojáci. Polským médiím to dnes řekl americký velvyslanec ve Varšavě Stephen Mull. Česká armáda zatím vyrozuměna nebyla.Autor těchto řádků míní, že by to byl vlastně ideální svět: ruští a alianční vojáci by neustále cvičili, čímž by udržovali svou bojeschopnost, ale zároveň by se během manévrů unavili natolik, že by pak již nemohli být nasazováni do skutečného boje. Nicméně si uvědomuje, že na onom letitém těžko na cvičišti, lehko na bojišti asi taky něco bude. Žádný trénink přeci neunaví tak, aby člověk nemohl nastoupit do zápasu. No nic, tak zase s tím pacifismem přestane a raději pustí jednu pěknou manévrovou písničku. 

16:01
Všude je vedro. Ale v Karolinu byl dnes Chládek!!!iDnes.cz píše, že dlouhé čekání 85 akademiků na profesorský titul definitivně skončilo. Ministr školství Marcel Chládek jim dnes odpoledne v pražském Karolinu předal jmenovací dekrety. Dokumenty už před měsícem podepsal prezident Miloš Zeman. Jejich předání ale nechal na ministru. Zatím není rozhodnuto, jak bude tato procedura probíhat v budoucnu.Autor těchto řádků musí přiznat, že mu tituly vždycky lezly krkem. Když mu přijde mail, v němž je před jménem napsáno ing. nebo v horším případě bc., buď je nečte nebo má k takovému otitulovanému člověku značnou nedůvěru. Sám neví přesně proč, ale zkrátka to tak je. Pokud by někdo náhodou myslel, že je to kvůli závisti, pak tomu tak není. Tímto vám Dnešní Mgr. DJ posílá jednu pěknou titulovou písničku. 

17:00
Rittig už zase nebude pod zámkem. I se svým cestovním pasem!!!Aktuáně.cz píše, že Obvodní soud pro Prahu 5 lobbistu Iva Rittiga do vazby neposlal. Nevyhověl tak návrhu státního zástupce. Ten pro něj žádal vazbu kvůli obavě, že by mohl po vrácení cestovních dokladů uprchnout do zahraničí.Jak už dnes autor těchto řádků psal: tady se někdo špatně dohodnul. Jak přitom zná Rittiga (nikoli tedy osobně, to by měl teď jiné starosti než vám něco psát na web), ten se tomu celému musí jen smát. A při své postavě to bude jistě smích takový hluboký, dunivý. Rittigovi tedy posíláme jednu pěknou směšnou písničku.

17:33
OSN dorazila na Krym. Prý už je tam klid!!!Novinky.cz píší, že zástupce generálního tajemníka OSN pro lidská práva Ivan Šimonović dnes přijel na dvoudenní návštěvu Krymu. Pozván byl krymskými úřady. Na Krym ho generální tajemník OSN vyslal před týdnem, cestu ale Šimonović zrušil z bezpečnostních důvodů.Autor těchto řádků chápe: jet někam kontrolovat lidská práva, když jsou tam lidská práva pošlapávána, to není jen tak. To se tam člověku moc nechce. Lepší je je kontrolovat někde, kde je klid a nic se kontrolovat nemusí. Je to jak s písemkama: komu by se chtělo opravovat práci, která je plná chyb, takže se musí opravovat? No nic, pustíme si jednu pěknou kontrolovací písničku.

17:48
Dnešní DJ se s vámi loučí……a přeje vám pěkný víkend. Zítra má být sice pod mrakem, ale víceméně teplo jako dnes. Tak si to užijte. Na závěr se symbolicky rozloučíme tak, jak jsme se ráno přivítali, čili jednou pěknou jarní písničkou.Mějte se pěknějhv


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].