0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ13. 3. 20145 minut

DJ pátek 14. března 2014

Policie zasahovala v ČEZ kvůli výkupu akcií • Autor: Milan Jaroš

08:00
Ráno s EinsteinemDnes je tomu 135 let, co se narodil Albert Einstein, 109 let, co se narodil francouzský filozof Raymond Aron,106 let, co se narodil jiný francouzský filozof Maurice Merleau-Ponty, 91 let, co se narodila americká fotografka Diane Arbus a 75. narozeniny slaví francouzský režisér Bertrand Blier.Tohle by nakonec nemusel být špatný den.

08:24
Boj s drogami není vítěznýProdukce opia v Afghánistánu je na rekordní úrovni a zesílilo také násilí v návaznosti na obchodem s drogami ve Střední Americe. Uvedl to šéf Úřadu OSN proti drogám a zločinu Jurij Fedotov na konferenci ve Vídni. Zprávu přináší ČTK. Poptávka po drogách přitom prý zůstává globálně konstantní. Podle Fedotova je na světě zhruba 27 milionů „problémových uživatelů drog“ a v souvislosti s narkotiky každý rok zemře 210 000 lidí.Jen tak na okraj: Termín „válka s drogami“ zpopularizoval začátkem sedmdesátých let Nixon. Poněkud paradoxně to přitom byla právě jiná probíhající válka ve Vietnamu, během níž si 30 tisíc amerických vojáků vypěstovalo závislost – převážně na heroinu. Píseň od The War on Drugs.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

09:34
Obal nového alba Coldplay navrhla původem česká grafičkaUž nyní je ale jasné, že na jeho obalu se objeví grafika, kterou vytvořila Míla Fürstová, původem česká výtvarnice žijící od roku 1996 v Británii. Zprávu přináší server Idnes. Motivy holubice míru a andělských křídel na modrém pozadí, které obalu dominují, vznikaly pracnou technikou leptání.Coldplay

10:46
Janukovyč čelí na Ukrajině čtyřem trestním stíhánímUkrajinská prokuratura postupně rozšiřuje původní obvinění proti svrženému prezidentovi. Podle vyšetřovatelů se Janukovyč podílel na masových vraždách demonstrantů, zpronevěřil státní majetek, neústavně se chopil moci a vyzýval ke svržení nové vlády v zemi. Zprávu přináší ČTK. Nové ukrajinské vedení vydalo na Janukovyče mezinárodní zatykač. Ten v současnosti pobývá v Rusku, které na žádosti o vydání nereaguje.Dění na Ukrajině sleduje mimo jiné i zpravodajský video kanál mgazínu Vice. Zde najdete záznam střetů z dnešní noci mezi proruskými a proukrajinskými demonstranty v Doněcku.

11:31
Zemřel herec Otakar BrousekVe věku 89 let zemřel Otakar Brousek, herec, který byl od roku 1959 spjatý s pražským Divadlem na Vinohradech. Před filmovou kamerou nezaznamenal hlavní či výraznější role, o to více ale uplatnil svůj zvučný hlas a techniku přednesu v rozhlase a poté především v dabingu.Nebo v téhle spíše podivuhodné než zábavné scénce.

12:41
Houska a jeho vrah se neznali. Bylo to prý náhodné setkáníMuž podezřelý z vraždy severočeského kontroverzního podnikatele a člena ČSSD Romana Housky policii řekl, že nevěděl na koho střílí. S Houskou se údajně setkali náhodou. Za vraždou nebyla politika ani obchodní aktivity, ale rychle eskalující spor. Uvedli to policisté na dnešní tiskové konferenci. Muž dorazil na policii na předvolání a spontánně se přiznal. Jeho DNA je totožná s tou z paralyzéru, který se našel na místě činu a policie jej jako podezřelého sledovala od konce ledna.Jedna zabijácká.

13:40
Exkluzivně: Policie zasahovala v ČEZ a ve firmě Arca CapitalProtikorupční policie dnes zasahovala v elektrárenské společnosti ČEZ. Podle zjištění Respektu jde o případ, kdy ČEZ vykupoval minoritní akcie v bývalé Severomoravské energetice, kterou v minulosti ovládl. Někteří lidé z vedení ČEZ údajně zvýšením výkupní ceny akcií poškodili mateřskou firmu o 300 milionů korun.Protikorupční policie dnes kvůli této transakci přišla pro dokumenty i do investiční společnosti Arca Capital. Ta totiž od minoritních akcionářů Severomoravské energetiky většinu akcií vykoupila - a ČEZ tak řádově stovky milionů korun vyjednaného jako navýšení původní výkupní ceny zaslal právě jí.„Policie si k nám přišla pro dokumenty v rámci svého rutinního postupu při vyšetřování. Jsem přesvědčen, že to byl velmi korektní obchod a vše bylo v pořádku,“ řekl Respektu majitel Arky Pavol Krúpa.O zásahu jako první informovala Česká televize. Uvedla však jen to, že se policie zajímá o jednu obchodní transakci, kdy mohlo dojít k vyvádění peněz z ČEZ.Policie v ČEZ zasahovala už ke konci roku 2013, přečtěte si tehdejší text Jaroslava Spurného.– Jana Klímová

17:14
Výpověď právníkovi Hasenkopfovi z Hradu neplatí. Rozhodl to soudVýpověď, kterou loni dala Kancelář prezidenta republiky právníkovi Pavlu Hasenkopfovi, je neplatná. Rozhodl to dnes Obvodní soud pro Prahu 1. Hasenkopf byl poradcem Václava Klause. Po nástupu Miloše Zemana jím byl označen jako hlavní autor Klausovy amnestie. Spornou výpověď kancelář nakonec zdůvodnila údajnými pracovními absencemi.Quit Your Dayjob

17:35
Večer s Laurel HaloDJ se loučí a každý, kdo si chce dneska večer užít nějakou tu zajímavou hudbu, ať vyrazí do pražského NEONE, kde vystoupí americká muzikantka Laurel Halo. Jen pro zajímavost:hudební měsíčník věnovaný avantgardní a experimentální hudbě Wire vyhlásil její desku Quarantine albem roku 2012.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].