Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Čtvrtek 26. 8. 2010

Národní technické muzeum je opět bez ředitele / Foto Matěj Stránský • Autor: Matěj Stránský
Národní technické muzeum je opět bez ředitele / Foto Matěj Stránský • Autor: Matěj Stránský

07:31
Dobré ráno!Dnešní DJ vám přeje pěkný den a na probuzení vám posílá jednu pěknou písničku.

08:00
Kam si odešlo, milé léto?Autor těchto řádků se momentálně rozhlíží po světě, zjišťuje, že je značně pošmourno a že léto už je nejspíš opravdu pryč. Nicméně ví, že v tom není sám, a tak si spolu s jednou pěknou písničkou říká, že "sme drôtikmi spojeny, to sa mi páči". Takže alou z postelí ven, spáči!
 

08:05
Utíkej, Káčo, utíkej! Neodpadávej! A je tu první zpráva dne: Podle informací serveru Aktualne.cz prezidentka organizačního výboru mistrovství světa Kateřina Neumannová přestála prověřování, které vedla policie kvůli obřím dluhům, jež po šampionátu zbyly. Policie totiž odložila trestní oznámení, jež podala společnost Roxy II, jíž organizátoři v čele s bývalou lyžařkou i rok a půl po mistrovství dluží 1,2 milionu korun. Majitelé této společnosti viní Neumannovou z podvodu, zvýhodňování věřitele a předlužení. Policie však dospěla k závěru, že navzdory dluhům, které za týmem Neumannové zůstaly, se žádný trestný čin nestal. Odložení případu zdůvodnila tím, že prezidentka organizačního výboru vršila dluhy v přesvědčení, že vše nakonec zaplatí stát.Jo, jo, jako by autor těchto řádků tu situaci už jednou viděl: Rovina je strašně dlouhá, Katka neodpadá a všechny nechá za zády. Tleská jí teď ale někdo za to?

08:51
Jede, jede mašinka, kouří se jí z obrněného komínkaSeverokorejský vůdce Kim Čong-il dnes brzy ráno odjel do Číny ve svém speciálním opancéřovaném vlaku. S odvoláním na jihokorejský vládní zdroj to uvedla jihokorejská tisková agentura Jonhap.Cíl a program návštěvy se podle zdroje teprve zjišťují. Více zde.Autora těchto řádků v momentálně podmračené náladě nenapadá nic lepšího, než vůdci popřát pěknou cestu, a ať si spolu s pěknou písničkou říká: Ride this Train!

09:42
Trenérská práce není růžová. Jaká taky je?Jak známo, fotbalová Sparta po včerejší porážce v Žilině 0:1 opět nepostoupila do Ligy mistrů. Co na to její trenér Josef Chovanec? "V tuto chvíli no comment. Bavíme se o tom, že jsme nepostoupili do Ligy mistrů. V nejbližších dnech se o všem budeme bavit na úrovni vedení klubu, veřejnost se dozví, co bude následovat." "A jestli si přičítám nějaký díl viny? Trenérská práce není růžová, dáváme hlavu na špalek… Ale uvidíme." Více zde.Autor těchto řádků přiznává, že Pepíka považoval za většího chlapa. Proto mu posílá pěknou písničku, aby si konečně uvědomil, jak na tom je. 

09:56
Dnešnímu DJ se zvedla nálada. Paráda!Autor těchto řádků děkuje Vojtinovi ze Zlína za povzbuzení zapáleného diskutéra. Ačkoli se souběžně zabývá kulturní politikou Pražského hradu, která bude jedním z témat příštího Respektu, zlepšila se mu nálada a přestává být čtvrtečním škarohlídem. Nejen Vojtinovi proto posílá jednu pěknou optimistickou písničku a méně informovaným rovnou prozrazuje, že s tím pánem to nakonec skončí dobře.

10:08
…jako i my odpouštíme našim viníkůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůům!!!!!!!!!Papež Benedikt XVI. uvalil na vuvuzely, které podbzučely nedávné fotbalové mistrovství světa v Jižní Africe, „osobní klatbu“. Během čtyřdenní návštěvy v Anglii nechce, aby věřící vuvuzely nosili na veřejná shromáždění, na kterých bude v polovině září sloužit mše. Vuvuzely se tak dostaly na seznam „nenosit s sebou“, kde už je alkohol nebo dokonce svíčky. Povoleny jsou naopak transparenty, vlajky, přenosná sedátka na zem či pochodně. Doporučeny jsou i fotoaparáty a kamery. Celá zpráva Novinek.cz zde.Autor těchto řádků je v rozpacích. Marně totiž hledá důvod, který by ho přiměl vzít si na mši vuvuzelu. Svíčku by si vzal, foťák taky, placatku rumu by asi taky uvítal, zvlášť jestli by měla být zima, o pochodni pochybuje, ale vuvuzelu? Jak na to mohl papež přijít? No, svatému otci každopádně posílá jednu pěknou písničku

10:30
Pojď stoupat jak dým, až tam, kde cigarety stojí šest korunKuba od září zruší zvýhodněné ceny cigaret pro starší občany. Informovala o tom stanice BBC, podle níž je to další z úsporných vládních opatření. Dosud měli Kubánci starší 55 let možnost nakoupit si každý měsíc čtyři krabičky cigaret za čtvrtinu ceny. Kubánský deník Granma napsal, že jde o další krok postupného krácení vládních subvencí. O zdravotním přínosu v případě rušení příspěvků na cigarety se list nezmiňuje, píše pouze, že cigarety nepatří k nezbytnému zboží. Podle BBC je na Kubě běžnou praxí, že levné cigarety nakupují i nekuřáci a jejich prodejem si pak přivydělávají. "Vadí mi to, protože je to další ze zrušených výhod," řekla čtyřiašedesátiletá Ángela Jiménezová, jejíž měsíční penze činí v přepočtu 196 korun. Nezbude jí prý teď nic jiného než přestat kouřit, protože krabičku cigaret za 0,33 dolaru (šest korun) si nebude moci dovolit. Cigarety přišly na řadu po listopadovém zrušení zvýhodněných cen hrachu a brambor. Zpráva ČTK zde.Autor těchto řádků všem důsledným kuřákům, ke kterým se sám počítá, posílá jednu pěknou písničku, típá cigaretu a jde se na kole projet do práce.

11:41
Čistota, půl zdraví, dvojnásobná celéProvoz ministerstva dopravy byl celá léta předražený. Ukázal to audit, který si zadal nový šéf resortu Bárta. Jedno umytí automobilu ministra dopravy stojí 500 korun, myje se osmatřicetkrát za měsíc – tedy i dvakrát denně (podle vyúčtovaných částek). Za VIP krabičku bonbonu Tic Tac (obyčejná stojí v obchodě 13,90) platí resort padesátikorunu. A koupily se jich bedny. Více o celém auditu zde.Autor těchto řádek přiznává, že jeho osobní vůz není ve stavu, kdy by zvládl byť jen jedno umytí v myčce, neboť by se pravděpodobně rozpadl. A že dokonce osmatřicetkrát za měsíc se nesprchuje ani on sám. Milovníkům podobného přístupu k životu posílá jednu pěknou písničku.

11:52
Zelené ministerstvo už není zelené. Máme mu říkat hnědé?Server Aktuálně.cz se podíval na čistku na ministerstvu životního prostředí: "Stačilo několik měsíců a z ministerstva životního prostředí museli odejít z významných míst prakticky všichni úředníci, kteří v minulosti působili v ekologických organizacích. Byli mezi nimi i lidé, kteří na ministerstvo přišli před lety a "přežili" několik ministrů. Teď se většina z nich vrací ke své původní profesi "aktivisty" do nevládního sektoru. Jedním z nich je Daniel Vondrouš, který na ministerstvo přišel v roce 2002 s tehdejším lidoveckým ministrem Liborem Ambrozkem. Vondrouš vedl tým ministrových poradců, radil šesti ministrům, i když v uplynulém roce seděli v šéfovském křesle hned čtyři ministři. Jeho osud je hodně typický. Počátkem 90. let bránil Vondrouš vlastním tělem severočeské Libkovice před zbouráním kvůli těžbě hnědého uhlí. Zúčastnil se i blokád Temelína. Z Hnutí Duha pak odešel dělat asistenta tehdy ještě poslance Libora Ambrozka. Po osmi letech se Vondrouš vrací do nevládní organizace, pracuje ve sdružení Zelený kruh." Více zde.Autor těchto řádků přiznává, že k této informaci má osobnější vztah než obvykle. Dana Vondrouše zná dlouho, několikrát s ním přecházel hory a díky němu například ví, že černohorské žampiony se dají bez obav jíst, ačkoli je místní obyvatelé považují za nejedlé. Danovi přeje v další práci vše dobré a posílá mu jednu pěknou horolezeckou písničku.

12:13
Krokodýl nesmí z Austrálie. Leda že by se vyplatil.Herec Paul Hogan nesmí opustit Austrálii, kam z USA, kde žije, přicestoval na pohřeb své matky. Podle úřadů dluží představitel filmového Krokodýla Dundeeho v zemi milióny na daních. Sedmdesátiletý Hogan, jenž žije v Los Angeles, přicestoval do Sydney minulý týden a hned dostal vyrozumění, že zemi nesmí opustit, dokud nevyřeší svůj několikamiliónový dluh. Celá zpráva zde.Autor těchto řádků si z celého filmu pamatuje jen tuto scénu,což vlastně není zas tak málo, takže Hoganovi posílá pro povzbuzení jednupěknou krokodýlí písničku

12:40
Těžký souboj: Ta, co ví všechno versus Ta, co neví nicK polední siestě autor těchto řádků doporučuje zhlédnutí napínavého závodu, kde se bojovalo do posledních metrů. Všem ženám, které vědí všechno, ale ještě raději těm, které nevědí nic, posílá jednu pěknou koňskou písničku.

13:19
A další zajímavý souboj: Izrael versus JordánskoČeši mají zásluhou Vojenského historického ústavu světový unikát. Na sobotním Tankovém dni v Lešanech vystaví bok po boku dva slavné tanky z Blízkého východu  - izraelskou Merkavu a jordánský Khálid. Tankový den ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech u Týnce nad Sázavou bude už osmý v pořadí. Letos se zaměří na Blízký východ, zlatým hřebem dne bude společná ukázka nového přírůstku VHÚ - jordánského těžkého tanku Khálid - a  izraelské Merkavy. Takovou dvojici podle ústavu nelze spatřit v žádném jiném muzeu na světě. Více zde.Autor těchto řádků měl tu čest Merkavu vidět v akci, zjednodušeně se dá říci, že je obrovská a nečekaně mrštná. Všem milovníkům vojenské historie letí éterem tato pěkná armádní písnička.

13:40
Co by se stalo, kdyby USA vyvážely terorismusOrganizace WikiLeaks, která se zabývá zveřejňováním utajovaných informací, umístila na svůj internetový server další dokument CIA. Třístránková zpráva, označená jako tajný materiál, ovšem nepřináší žádné průlomové informace. Jde o analýzu, co by se dělo, kdyby svět viděl Spojené státy jako "vývozce terorismu". Dokument byl vytvořený letos v únoru takzvanou "Rudou buňkou", která připravuje v rámci Ústřední zpravodajské služby různé analýzy. "Pokud by USA byly hodnoceny jako vývozce terorismu, zahraniční partneři by byli méně ochotní se Spojenými státy spolupracovat v rámci vydávacích procedur, včetně zadržení, převozu a vyslýchání podezřelých v třetích zemích," praví se v materiálu, který popisuje několik případů od 80. let do dneška, kdy se američtí občané zapojili do teroristických aktivit ve světě. Celá zpráva zde.Autor těchto řádků přiznává, že s WikiLeaks sympatizuje. A posílá jí jednu moc ošklivou písničku o jednom moc ošklivém teroristovi. 

15:02
Kdo povede technické muzeum? Najde se někdo, kdo nepodvádí?Dočasně pověřený ředitel Národního technického muzea Oldřich Rambousek dnes rezignoval na svoji funkci. Rambousek ve funkci nahradil Horymíra Kubíčka, kterého kvůli údajně nesprávnému zacházení s veřejnými prostředky minulý týden odvolal ministr kultury Jiří Besser. MF Dnes ale v pondělí informovala, že Rambousek si z rozpočtu muzea přilepšoval údajně stejně jako jeho bývalý šéf. Více zde.Autor těchto řádků má k technickému muzeu blízký vztah, je v něm totiž několik památek na jeho dědu Antonína, motocyklového závodníka. Čili nevidí rád, když se v jeho vedení pohybují lidé, kteří to s muzeem nemyslí dobře. Všem podvodníkům proto posílá výstražnou písničku, jak to s nimi taky může dopadnout.

15:20
A zase bude zima a zase bude pršetMeteorologické léto končí poslední srpnový den. Předpověď hlásí, že si už letního počasí moc neužijeme. Má být chladno a deštivo. První zářijový víkend by ale už mohl být ve znamení dalšího léta, tentokrát babího. Více meteorologové prozrazují zde.Autor těchto řádků zítra vyráží do Roháčů, takže se má na co těšit. Prý má i sněžit. Ale co, zase bude dobře, jak praví jedna pěkná písnička.

15:54
Pro pedofila skončil pohádkový koktejl slunceJednoho z deseti nejhledanějších pedofilů světa, 39letého Američana Johna Edwarda H., dnes zadrželi v polských Gliwicích. Muž cestoval z Krakowa do Osla a podle listu Gazeta Wyborcza byl zatčen při silniční kontrole autobusu na dálnici A4. Muž je jen v americkém státě Virginie obviněn ze zneužití pěti chlapců ve věku deset až šestnáct let. V roce 2009 utekl z USA do Německa. Cestoval po zemích Schengenského prostoru. Více zde.Autora těchto řádků nenapadá nic lepšího, než zadrženému poslat jednu pěknou písničku, které sice nebude rozumět, ale to je jeho problém.  /* */

16:01
Pepa si vzal k srdci ponaučení dnešního DJ!A je to tady: Generální sportovní manažer a kouč fotbalistů Sparty Praha Jozef Chovanec si vyčítá, že nebyl k hráčům tvrdší. "Myslím, že spolu s realizačním týmem jsme nebyli dostatečně agresivní vůči hráčům, jako byli oni agresivní svým výkonem vůči nám. Dáváte do toho hodně energie, a když vidíte, že oni to nedávají zpět, tak to bolí. Je to divný pocit. Jste tady celý den, oni si odtrénují tři čtyři hodiny," uvedl Chovanec. Více zde.Zřejmě si přečetl dopolední stížnost autora těchto řádků, nicméně svůj chlapský přístup k věci by doložil jen ve chvíli, pokud by rezignoval. Nicméně alespoň za mírné přiznání svých chyb si Pepa zaslouží pěknou písničku, ve které se dozví, s kým má vlastně ve Spartě tu čest. 

16:10
Joch si to krásně zavařil, kdyby se tolik nesnažil, nemusel chodit za KocábemVládní zmocněnec a bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb pozval nového poradce premiéra pro oblast lidských práv Romana Jocha na svůj úřad. Za osm hodin mu chce představit, jak úřad funguje a čím se zabývá. Doufá, že Jocha přesvědčí, že post vládního zmocněnce je důležitý a nesmí se zrušit. Joch nabídku přijal. "Nejedná se o zachování mého postu, jde mi opravdu o zachování této agendy, o empatický lidskoprávní přístup, který se rozvíjel dobře. Navrhuji osm hodin strávených v našem úřadu. Já vám sezvu všechny odpovědné pracovníky, probereme celou agendu od A až do Z. Po těch 8 hodinách vás buď částečně přesvědčíme o tom, že jsme se vydali správnou cestou, nebo navrhnete nějaké korekce," vyzval Jocha Kocáb. Více zde.Autor těchto řádků přiznává, že by se mu docela líbilo být onoho 8. září u toho. Kocáb x Joch, to může být docela povedená mela. Oběma pánům přeje hodně štěstí a posílá jim jednu pěknou písničku, aby nezapomněli, že se mají nejdřív přátelsky obejmout.

17:00
Budeme platit, smývá se nám ornice živitelkaČeské republice hrozí pokuta od Evropské unie ve výši stovek miliónů korun kvůli nedodržování zemědělské politiky v oblasti eroze půdy. Novinářům to dnes na výstavě Země živitelka řekl ministr zemědělství Ivan Fuksa. Erozí je v Česku ohrožena téměř polovina orné půdy. Více zde.Autora těchto řádků napadá, že polovina je docela dost. Když se podívá na svůj pracovní stůl a představí si, že by přišel o jeho polovinu, nejspíš by se mu na něj nic nevešlo. Zemědělce proto prosí, aby se k půdě živitelce chovali mnohem šetrněji a posílá jim k tomu jednu pěknou zemědělskou písničku.

17:10
Papoušek je poslem špatných zpráv, skončí s ním prázdninySymbolické rozloučení s prázdninami chystá na sobotu železniční muzeum Českých drah v Lužné na Rakovnicku. Vypraví historický vlak tažený parní lokomotivou Papoušek, který zájemce odveze do Chomutova. Milovníci železniční nostalgie tak mají příležitost navštívit v jeden den dvě železniční muzea - vedle areálu v Lužné ještě depozitář Národního technického muzea v bývalém lokomotivním depu v Chomutově. Více zde.Ach jo, to nám to uteklo, měsíc se s měsícem sešel a už je tu Papoušek. Autor těchto řádků přiznává, že při vědomí blížícího se konce léta mu opět klesá nálada. Musí si ji spravit pěknou písničkou, kterou věnuje speciálně Papouškovi coby poslu špatných zpráv.

17:41
Dnešní DJ se s vámi loučía přeje vám pěkný zbytek večera i života. K tomu ať vám dopomáhá jedna pěkná písnička.jhv

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].