nato
Nové velitelství NATO v Bruselu • Autor: Wikimedia

Počítačová síť ministerstva zahraničí se dostala pod opakovaný útok hackerů. Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost v úterý sdělil senátnímu výboru pro bezpečnost, že za ním je cizí velmoc. Jak nyní zjistil Respekt, konkrétním cílem hackerů měla být česká mise při vedení Severoatlantické aliance v Bruselu, právě vůči ní útok směřoval. Hackeři se dostali do počítače jedné z pracovnic - zda jim to umožnilo dostat se i do dalších počítačů aliančních diplomatů, není jasné.

České zastoupení při Severoatlantické alianci je prestižní pracoviště, diplomaté zde přicházejí do kontaktu s citlivými a často utajovanými materiály. Hackerům se k nim údajně nepodařilo proniknout, měli nabourat pouze neutajovaný e-mailový systém. Deník N uvedl, že cizí mocností, pro niž hackeři pracovali, má být Rusko. Právě jeho hackeři v minulosti již emailový systém ministerstva zahraničí prolomili.

Reklama
Reklama

V roce 2017 Černínský palác poprvé oznámil, že byl napaden. Jak později vyšlo najevo a potvrdila to ve výroční zprávě i kontrarozvědka BIS, hackeři měli být spojení s ruskými tajnými službami. Do systému ministerstva zahraničí se měli dostat i Číňané. Po nějakou dobu útočili hackeři obou zemí na vládní počítače paralelně. Průběžně prý zkopírovali všechny pracovní e-maily všech zaměstnanců ministerstva zahraničí.

Šlo o tisíce e-mailů, v nichž diplomati vyřizovali nejen pracovní, ale i soukromé věci. Mohli si v nich psát se svými milenkami, zmiňovat slabosti svých kolegů, problematické momenty v jejich minulosti, kdo má zálibu v pití alkoholu či jiné neřesti. Hackeři z nich tak mohli získat mnoho kompromitujících informací o diplomatech i zaměstnancích ministerstva, mohli si udělat obrázek o vztazích na ministerstvu nebo jednotlivých šéfů. Podobné informace mohou tajné služby využít mimo jiné k tlaku na vybrané cíle a k jejich nucení ke spolupráci.

Počítačová síť ministerstva zahraničí je dlouhodobě poškozená, řeší se, jak ji opravit. K útokům dochází od roku 2016 opakovaně. Co nyní odcizili z e-mailů při misi v Bruselu, se neví.

Čeští experti na analýzu Ruska se stali terčem kybernetického útoku

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte