Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika

Čeští experti na analýzu Ruska se stali terčem kybernetického útoku

Podle informací Respektu je již potvrzené napadení e-mailových schránek think-tanku Evropské hodnoty

Kyberútok
Ilustrační foto • Autor: Shutterstock

Cílem kybernetického útoku na několik desítek evropských expertů, kteří se zabývají Ruskem a jeho hrozbami, se stali i Češi. Podle informací Respektu je již potvrzené napadení šifrovaných e-mailových schránek poskytujících společností ProtonMail, které využívali zástupci think-thanku Evropské hodnoty. Ten se v Česku dlouhodobě soustředí na analýzu Ruska, upozorňuje na jeho špionážní operace a hybridní hrozby.

ProtonMail je zvlášť zabezpečený email, přes nějž si lidé většinou z bezpečnostní komunity vyměňují citlivé informace. Právě schránky ProtonMailu byly ale letos v létě napadeny a to v několika zemích. Útok proti Česku probíhal v druhé polovině července. „Máme ověřeno, že jsme byli terčem,“ říká ředitel think-thanku Evropské hodnoty Jakub Janda.

Reklama
Reklama

Kybernetický útok nebyl nakonec úspěšný, přesto ho ProtonMail označil za „nejsofistikovanější, se kterým se kdy setkal“. Podle investigativní skupiny Bellingcat, která byla rovněž napadena, stojí za akcí velmi pravděpodobně ruská vojenská rozvědka GRU. Ta v Evropě opakovaně provádí podobné operace. Ke stejnému závěru jako Bellingcat došel i britský investigativní novinář Luke Harding, ten uvedl, že „všechny důkazy ukazují na GRU“. Společnost ProtonMail potvrdila, že její vlastní vyšetřování ukazuje na pravděpodobnost ruského původce.

Napadeno bylo několik novinářů britského deníku The Guardian, jeden novinář BBC, několik dalších investigativních novinářů a další specialisté, kteří se zaměřují na zahraniční politiku Kremlu a ruské tajné operace v zahraničí. V Česku nebyl napaden jen think-tank Evropské hodnoty, ale také expert na Rusko Jakub Kalenský. A prověřují se i další podezření.

USA zvyšují na Česko tlak kvůli bankám, přes které může vést Rusko špionáž

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundra 300
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1575
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte