Strana Marine Le Pen chtěla pořádat mítink v českém parlamentu. Hamáček ho zrušil
 
Marine Le Penová, Evropský parlament
Marine Le Pen • Autor: Globe Media / Reuters

Nacionalistická kandidátka na francouzskou prezidentku Marine Le Pen si vybrala český parlament jako místo, kde chtěla její Národní fronta zahájit zahraniční část kampaně před prezidentskými a parlamentními volbami. Obojí se ve Francii uskuteční příští rok. Respekt získal pozvánku na setkání s francouzskými občany žijícími v zahraničí, které bylo domluvené na 23. září do reprezentačních prostor Parlamentu nazvaných Státní akta.

Cílem plánované akce bylo oslovit francouzské občany žijící v tomto regionu a získat jejich podporu; parlament byl zvolen jako nejvhodnější místo k agitaci. V pozvánce se píše, o co bude hnutí usilovat, například o změnu v systému sociální dávek. Nebylo z ní nicméně jasné, zda se zúčastní pouze poslanci a kandidáti Národní fronty, nebo i sama její šéfka.

Reklama
Reklama

Akci zastřešil český poslanec Tomio Okamura, který s Le Pen spolupracuje. „Požádali nás o to. Praha je pro ně geopoliticky důležité místo,“ říká Okamura.  Při dojednávání v parlamentu bylo ovšem setkání prezentováno jako akce s občany, nikoli coby politický mítink. Poté, co se o něj Respekt začal zajímat, ostře se tak proti jeho konání postavil předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

IMG_2378

"Pan poslanec Okamura požádal kancléře o svolení se setkáním europoslance Edouarda Ferranda s francouzskými občany žijícími v ČR, nikoliv s konáním politického mítinku Front National. A vzhledem k tomu, že neuvedl pravdivé údaje o charakteru akce, tak se setkání konat nebude,“ řekl Respektu Hamáček.

Podle svých slov zásadně nesouhlasí, aby budova české Poslanecké sněmovny sloužila k předvolebním akcím zahraničních politických stran. Setkání může formálně zakázat kancléř sněmovny Petr Kynštetr a Hamáček „předpokládá“, že ho tedy nyní zamítne.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte