Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika

Jak neprohrát válku s Ruskem

Děláte špatně svoji práci: prezident Zeman opět útočí na tajnou službu

Miloš Zeman v Libereckém kraji
Autor: Milan Jaroš

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek v reakci na výroční zprávu BIS prohlásil, že kontrarozvědka dělá mizerně svoji práci, nepředložila důkaz o žádném ruském ani čínském špionovi, před nimiž varuje, a nedokáže sledovat ani islámské teroristy. Jde o třetí za sebou rychle jdoucí útok hlavy státu proti tajné službě, kterou si občané tohoto státu platí, aby střežila jejich bezpečí a svobodu. Dlouhodobě prokremelsky vystupující Zeman a jeho lidé se cítí BIS ohroženi, v tomto kontextu je třeba vnímat jejich prohlášení. Zeman chce BIS dostat pod svoji kontrolu, zabezpečit tak větší ochranu svému okolí a snížit rizika, jež hrozí ze strany BIS Rusům.

To není novinka, ale klíčové teď bude zaměřit na to, co si s tím počít. Většina politiků včetně premiéra Andreje Babiše se za BIS postavila, to ale nestačí. Je třeba dělat další kroky. Prvním je doplnění české ambasády v Moskvě, kde chybí kvůli špatné personální politice ministerstva zahraničí diplomaté na politickém, ekonomickém i konsulárním úseku. Dohromady šest lidí. To oslabuje naši akceschopnost v možnosti snížit počty ruských špionů na ambasádě v Praze. Diplomacie se do tohoto kroku nechce příliš pouštět: očekává se, že Rusové budou reagovat recipročně, což naši ambasádu v Ruské federaci paralyzuje. Když brzy diplomaty v Rusku doplníme, bude to pro nás méně bolestivé. Není na co čekat.

Reklama
Reklama

BIS v tento týden zveřejněné výroční zprávě mluví o tom, že čeští úředníci dobrovolně vyzrazují Rusům spoustu zajímavých informací. I na tomto poli je co zlepšovat. Na jednání s Rusy a Číňany by měli diplomati i úředníci chodit ve dvou, schůzky by se měly odehrávat ideálně na zabezpečené půdě českých státních úřadů a vždy by o jejich obsahu měl být pořizován zápis. Dnes se to nemusí, úředníci chodí sólově a zápisy se nedělají. Snadněji tak mohou podlehnout svodům druhé strany či vlastní slabosti.

BIS otevřeně varuje před promořeností Česka ruskými špiony

Ministerstvo zahraničí by také konečně mělo opravit svoji ruskými viry infikovanou emailovou síť a ministři by měli komunikovat jen zabezpečenými telefony. Mají je k dispozici, většina z nich je však nepoužívá, a stávají se tak lehčeji zranitelnými vůči odposlechům cizích mocností. Totéž by měla dělat i média, nedávný hackerský útok na slovenskou centrálu Deníku N je varovný. Češi nejsou o nic méně lákavé sousto.

Česká zahraniční politika by také měla více spolupracovat s pobaltskými zeměmi, Polskem i Ukrajinou. Ti všichni vnímají Vladimíra Putina jako hrozbu - můžeme s nimi tedy víc propojit svoje kapacity v bezpečnostní oblasti a tlačit v Evropské unii na tvrdší sankce vůči Rusku. Když Rusko zavře Ukrajině přístup jejím lodím do Azovského moře, můžeme to být právě my s dalšími vybranými státy, kdo v Bruselu bude prosazovat uzavření přístavů a letišť pro ruské lodě a letadla, dokud tato omezení nepřivedou Kreml aspoň trochu k rozumu.

A třešničkou na dortu by pak mělo být předvolání prezidenta Zemana před vyšetřovací komisi Parlamentu s cílem zjistit, proč tak okatě slouží cizím mocnostem. Ve sněmovně právě leží návrh na její zřízení a  poslanci by její vznik měli neprodleně podpořit. A všichni si pak musíme uvědomit, že Rusko proti nám vede už delší dobu hybridní válku; když se neprobudíme, prohrajeme.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte