Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ost-blog

Přání pro Ukrajinu

Faktem je, že Rusko se bez Kyjeva ekonomicky obejde, ale Kyjev bez Ruska ne

Ozbrojenci právě přísahali věrnost nelegální "Doněcké lidové republice" (ilustrační obrázek) • Autor: ČTK, AP
Ozbrojenci právě přísahali věrnost nelegální "Doněcké lidové republice" (ilustrační obrázek) • Autor: ČTK, AP

Ukrajinská armáda dobývá zpátky území na východě, vytlačila proruské separatisty ze Slavjanska a zdá se, že je na vítězném pochodu. Znamená to, že Putin prohrává? Velmi bych si to přál, ale jak víme, úvaha založená na přání (jež je otcem myšlenky) bývá zrádná.

Americký think tank Brooking Institute, který nelze podezřívat se sympatií k Rusku, publikoval nedávno analýzu, jejíž závěr ironicky adresuje těm, kteří si nepřejí nic jiného než prohru a potrestání Ruska: v takovém případě si přejte, píší autoři, ať se Ukrajina zůstane pod úplnou kontrolou Moskvy, protože Rusko to ekonomicky zničí.

Jejich analýza je postavená na tvrdých datech, která často nechceme vidět, protože raději máme teorie a přání než fakta. A faktem je, že Rusko dnes finančně dotuje ukrajinskou ekonomiku nejméně pěti miliardami dolarů ročně (může to být až 10 miliard) – a to zejména nákupem nekvalitních produktů ukrajinského průmyslu. Jde o vlakové soupravy, koleje a vojenský arsenál. Rusové tyto produkty kupují přesto, že je dokáží nahradit vlastní výrobou – a v posledních měsících tyto nákupy na Putinův příkaz zastavili.

Neexistuje výpočet, kolik by stála proměna ukrajinské ekonomiky tak, aby nebyla závislá na Rusku, ale autoři Brooking Institute si pomohli jedinou možnou paralelou: sjednocením Německa, které si vyžadovalo masivní investice do odtržení bývalé NDR od ruských trhů. Stálo to během 20 let téměř 3 biliony (tedy 3 tisíce miliard) dolarů. Pokud vezmeme v úvahu, že Ukrajinci vydělávají zhruba desetinu toho co Němci, stálo by odtržení Ukrajiny od ruské ekonomiky zhruba 300 miliard dolarů. Kdo je dá? Brusel? Washington? Nedělejme si iluze. 

Faktem bohužel je, že Rusko se bez Ukrajiny ekonomicky obejde, ale Ukrajina bez Ruska ne – pokud ovšem Západ nenabídne oněch 300 miliard. Ale faktem také je, že Rusko nedokáže Ukrajinu ekonomicky udržet bez obrovských nákladů, které by jeho ekonomiku poslaly do kolen. Proto Putin nemá zájem z Ukrajiny udělat „Malé Rusko“, jakkoli by si to možná politicky přál.

Z toho plyne, píší autoři analýzy, že pokud není naším hlavním přáním potrestat Rusko, ale záleží nám více na budoucnosti Ukrajiny, budeme muset přistoupit na to, že tato země bude muset ještě velmi dlouho žít v meziprostoru mezi Ruskem a Západem a bude závislá na jejich dohodě.

Velmi bych si přál, aby to bylo jinak a Ukrajinci se mohli svobodně rozhodnout, zda chtějí úplně na Západ. A také bych si velmi přál, aby bylo Rusko potrestáno za svoji agresivní politiku. Ale obávám se, že proti mým přáním stojí to, čemu se říká ekonomická realita.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].