Nad Tatrou sa blýska
Nad Tatrou sa blýska • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

O předminulém víkendu byly na Slovensku dva pochody: jeden duhový v Bratislavě, druhý s názvem Pochod za život v Košicích. Na první přišlo tisíc lidí, na ten druhý podle některých odhadů až 80 tisíc. Byl to jakýsi souboj na dálku, v němž opticky drtivě zvítězila katolická církev, která byla organizátorem akce v Košicích.

Obě události spíše potvrdily známý stereotyp: slovenská společnost je hodnotově podstatně konzervativnější, než se jeví tomu, kdo sleduje pouze média, jež jsou vesměs liberální. Ale také je na místě otázka, jak je potom možné, že ve volbách vítězí strany, které se tématům jako zákaz interrupce a práva homosexuálů důsledně vyhýbají?


Myslím, že to souvisí s tím, že slovenský volič neočekává od státu, že bude arbitrem v otázkách života a smrti. V národním podvědomí stále vězí vzpomínka na dobu, kdy takovým arbitrem stát byl a v jeho čele stál katolický kněz Jozef Tiso – a ten tehdy vydal na smrt desítky tisíc lidí, protože nebyli křesťané, a co hůř, byli to židé.

Tato vzpomínka vysvětluje i to, proč se oba pochody snažily vyhnout střetu v jednom městě. Katolická církev se vyhýbá přímému nátlaku a testuje svoji sílu způsobem, který je až úzkostlivě nekonfrontační. Pochod za život byl samozřejmě protestem proti homosexuálům, liberálům a další havěti, ale z transparentů a projevů se to dalo vyčíst jen mezi řádky.

Byl to navenek velkolepě organizovaný pochod lásky k životu. Chápu nicméně lidi, které tento typ lásky hodně znervózňuje. Lidé, kteří se jí zaštiťují, mají totiž často pocit, že jen oni mají patent na její výklad.

Láskou se koneckonců bránil i katolický farář, jež byl před několika dny slovenskou policií obviněn ze sexuálního zneužívání jedenáctileté dívky (je to první skandál tohoto typu na Slovensku). Dívence prý chyběla „otcovská láska“ - tak se tohoto úkolu ujal.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte