Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ost-blog

Logika krve

The Economist: násilí je součástí dohody, kterou Janukovyč uzavřel s ruským prezidentem Putinem

Demonstrant na barikádě na náměstí Nezávislosti v Kyjevě • Autor: ČTK, AP
Demonstrant na barikádě na náměstí Nezávislosti v Kyjevě • Autor: ČTK, AP

Na první pohled nedává násilí ukrajinských speciálních jednotek vůči demonstrantům a přijetí drakonických zákonů proti svobodě shromažďování a projevu smysl. Kdyby nechal prezident Janukovyč demonstracím volný průběh, časem by zřejmě jejich energie vyprchala. Místo toho teď čelí masovým protestům už nejen v Kyjevě a je možné, že pomalu ztrácí kontrolu nad situací v zemi. 

Proč tedy dopustil prolévání krve? Editor týdeníku The Economist Edward Lucas napsal minulý týden text, v němž tuto záhadu vysvětluje, a odvolává se přitom na nejmenované zdroje. Podle jeho informací bylo násilí součástí dohody, kterou Janukovyč uzavřel s ruským prezidentem Putinem. Ten mu slíbil půjčku 15 miliard dolarů a levnější plyn s podmínkou, že Janukovyč mu zajistí členství Ukrajiny v Euroasijské unii.

Jako pojistku proti případné zradě si ale Putin vymínil, že Janukovyč si namočí ruce do krve, aby už nemohl couvnout. Namíří proti sobě hněv lidu, před kterým ho může ochránit jen další násilí a zavedení diktatury (s čímž mu Putin ochotně pomůže). A navíc – Evropská unie už po takovém vývoji s Janukovyčem nebude jednat, čímž se vyloučí možnost, že by s ním přece jen podepsala asociační dohodu.

Tento scénář má svoji vlastní gangsterskou logiku, která je pro běžné evropské politiky těžko pochopitelná. Dokonce se může stát, že pokud Janukovyč situaci zvládne a zabrání občanské válce (jeho víkendové návrhy opozičním lídrům na účast ve vládě naznačují, že právě o to hraje), budou mu ještě někteří evropští politici vděčni, že z nich sejmul břímě odpovědnosti, a smíří se s členstvím Ukrajiny v Putinově Euroasijské unii. 

Nezbývá než doufat, že národy nelze ovládat jako mafiánský gang a že logika krve, v níž věří Putin i Janukovyč, je mylná.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].