0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ost-blog12. 2. 20122 minuty

Jak psům a kočkám pomohly předčasné volby

Česko přece jen následuje evropské země a bude volit svého prezidenta přímo. Ještě lepší by bylo, kdyby poslanci schválili i přímou volbu starostů a primátorů, jako je tomu na Slovensku.

A ze Slovenska by si mohli vzít ještě jeden příklad. Slovenští poslanci na poslední parlamentní schůzi před březnovými předčasnými volbami odhlasovali novelu mysliveckého zákona a potěšili všechny majitele psů a koček. Od dubna už slovenští myslivci nebudou moct libovolně střílet psy a kočky v lese, jak to s gustem budou nadále dělat jejich čeští kolegové.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Novela zákona úplně zakazuje střílení koček a také těch psů, které mají jasně viditelný obojek nebo postroj. To znamená, že konečně může jít člověk se psem na procházku do lesa a nemusí se bát o jeho život jen proto, že ho nemá na vodítku. Je to jeden z mála příznivých důsledků předčasných voleb – poslanci si vzpomněli na voliče a pro novelu zákona hlasovali napříč politickým spektrem.

Přiznám se, že mě zcela škodolibě potěšily rozhořčené ohlasy myslivců, které tato novela naštvala. Na druhé straně – je hrozné, že vůbec takový zákon, který umožňoval myslivcům beztrestně střílet psy a kočky, existoval. A je hrozné, že v Česku ještě stále platí.

Dal by se inovovat onen starý vtip z komunismu o polském a českém psovi, kteří se potkali na hranicích – ten polský se šel do Česka najíst, ten český si odběhl do Polska zaštěkat. Dnes by si mohl český pes odskočit do slovenských lesů volně zaběhat. Dokud českým poslancům nedojde, že mají na svědomí řadu zákonů, které škodí lidem i zvířatům.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].