Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenechte si ujít

Svijany: Časopis dTest nehraje fér

Šéf pivovaru se ptá, zda má být placen z veřejných peněz

Ilustrační foto - pivo • Autor: Shutterstock
Ilustrační foto - pivo • Autor: Shutterstock

V květnovém čísle časopisu dTest vyšlo srovnání českých piv a jejich zdravotní nezávadnosti. Nejhůř dopadl svijanský pivovar, jehož polotmavá Kněžna obsahovala vysoké množství nebezpečných plísní. Doposud úspěšný a oblíbený pivovar Svijany se brání – nechal si udělat jiný test ve státní laboratoři, obvinil dTest z neprůhlednosti testování. A nejen to.

„Měli bychom zvážit lobbing na Ministerstvo průmyslu a obchodu za účelem zastavení dotování občanského sdružení, které ‚zvláštním‘ způsobem testování negativně působí na celý obor a u kterého je obtížné dohnat konkrétní osobu k právní odpovědnosti,“ navrhuje Roman Havlík, ředitel Svijan, ostatním pivovarníkům v „uniklém“ interním mailu. V rozhovoru však vysvětluje, že jde o nedorozumění.

Proč by mělo ministerstvo přestat dotovat dTest?

Nechtěl jsem říct, že ministerstvo má přestat dotovat dTest. Chtěl jsem jen otevřít diskuzi. Jestli je správné, aby byl časopis dTest placen z veřejných peněz.

Proč jste tedy chtěl otevřít tu diskuzi? Proč by neměl nezávislý spotřebitelský časopis dTest dostávat ministerskou dotaci?

Spotřebitelské časopisy jsou určitě potřeba a jsou užitečné, ale dTest nehraje fér. Nepostupuje korektně.

V čem nepostupuje korektně?

Hned po zveřejnění výsledků jsme nechali piva z té doby zkontrolovat v laboratoři Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského v Brně. To je akreditovaná laboratoř. A ta došla k tomu, že Svijanská kněžna je naprosto nezávadná. Jenže my nevíme, která laboratoř ten test pro dTest provedla (anonymita laboratoří je dlouhodobá politika časopisu, má podle něj zajistit naprostou nezávislost, pozn.red.), jakou metodikou, na kolika vzorcích. Nevím, kde si nechali test provést,  zase tolik jich v Česku akreditovaných není, tak jestli v zahraničí? Nevím a nemůžeme se nijak odborně bránit, protože nemáme dost informací.

Je tu spor dvou nezávislých laboratoří, informace jste si přece mohli vymoci jinak. Navrhujete ale silové řešení.

Opakuji, že nic nenavrhuji. Chtěl jsem jen otevřít diskuzi. Ta formulace byla nešťastná.

Omluvíte se dTestu?

Ano, přemýšlím o tom.

Za co přesně byste se omlouval?

Už jsem o tom mluvil. Lobbing chápu jako debatu, ne jako zákulisní jednání. Nechtěl jsem nic jiného než debatu, zda má z veřejných peněz být financován časopis, který nepostupuje fér.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].