Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nad pěnou

Z parlamentní kratochvíle

Je jasné, že ne každý má čas číst si stenozáznam z debat zdejších poslanců a senátorů, nicméně občas to není marné, protože to může být i vzrušující čtení. Odhalí nejen pravý motiv politikova tvrzení nebo třeba dosud neznámou a přitom zajímavou informaci, ale třeba i rozměr škody, kterou na zdejším národu napáchalo české školství ignorací schopnosti mluvit spatra a někdy prostě jen pobaví.

Tudíž pro ty z vás, kdo čas máte, za pozornost určitě stojí včerejší schůze Senátu, na níž vystoupil s informací k poslednímu evropskému summitu – a k roztržce mezi ODS a TOP 09 o novou fiskální smlouvu – premiér Petr Nečas. Na tomto fóru jednak poprvé řekl to, co dnes odpoledne na podobné debatě v dolní komoře a sice, že se k podpisu textu nezavázal, ale stejně ho nevyloučil. Od “jasného NE” minulý týden tak máme teď “podpis jsem nevyloučil, pouze jsem se k tomu nezavázal” a k tomu sdělení “celkově vzato smlouva představuje kompromis, který nepřinese dodatečnou zátěž a který Česká republika může akceptovat.” Česko tím dovedlo nesrozumitelnost svého postoje do absurdních výšek, ale to je na jiný text.

A pak, zazněly tu majstrštyky téměř čtvrtníčkosvské ligy, například z úst senátora za ČSSD a bývalého odborového bosse Milana Štěcha. “Takže já si myslím, že je o čem jednat, že není potřeba z toho dělat nějaké fatální závěry, a myslím si, že to, že naše země se zatím nepřidala k fiskální dohodě, není fatální chyba, ale je to chyba, a pokud bychom dále otáleli, tak by to mohla být i ta fatální chyba, a mám obavu, aby to nebylo jako v té anekdotě, kdy pan Novák jede v protisměru po dálnici, rozhlas hlásí, pozor, pozor, nebezpečný řidič v protisměru, a pan Novák si říká: Co řidič v protisměru? Všichni jednou v protisměru! A já byl bych nerad panem Novákem. Děkuji.”

Zábavný bezpochyby bude stenozáznam ze zmíněné poslanecké schůze dnes dopoledne, kde padaly příměry o tom, že Lubomír Zaorálek (ČSSD) je “doktorem Cvachem české zahraniční politiky,” Petr Nečas “premiérsky plká” apod.

Nejzajímavější příspěvek měl ovšem ministr zahraničí, který Nečasův nesouhlas se smlouvou už dříve označil za škodu na České republice a důvodem pro šéfa diplomacie odejít z vlády. Během dvou hodin poslaneckých vystoupení k této – podle něj – “zásadní otázce” budoucího směřování Česka neřekl vůbec nic. Karel Schwarzenberg usnul v páté minutě Nečasova projevu a vydrželo mu to až do konce schůze.

Pravda, ne všechny stenozáznamy slibují vzrušující čtení.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].