Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Na rovinu

Oživme si baráky

Praha má naději, že díky svým tvůrčím obyvatelům bude o zase něco pestřejší.

Autorka sloupku pracovala minulý týden na textu o fenoménu „pop-up space“, tedy o dočasně zaplněných netradičních prostorách. Může jít o vybydlený činžák či starou továrnu a dá se tam podnikat všechno možné – od výstav či divadelních představení nebo módní přehlídku po dočasný klub.

A přiznává, že ji práce velmi těšila. Zejména zjištění, že Praha je plná tvůrčích, sympatických lidí, kteří mají originální a osvěžující nápady a nebojí se je uskutečnit. Další vcelku příjemné zjištění plyne ze skutečnosti, že majitelé nemovitostí – zdá se – jsou k podobným projektům stále vstřícnější. Byť je k tomu zřejmě úplně nevede záliba v avantgardě, ale také všeobecné ekonomické potíže. Je obtížnější najít tradičnější nájemce, nejsou peníze na plánované rekonstrukce či demolice.

Několik projektů se do „printu“ nevešlo, tak alespoň na tomto prostor. Občanské sdružení A2 vydávající stejnojmenný čtrnáctidenník před časem uspořádalo akci, která upozornila na to, že vedle vstřícných majitelů je ovšem metropole stále plná vlastníků, kteří naopak svoje domy nijak nevyužívají a navíc zanedbávají starost o ně, což je obzvláště skandální, pokud jde o domy historicky a architektonicky cenné.
A-dvojka tak spolu s památkáři zmapovala zhruba třicítku budov a u pěti vybraných (šlo o barokní usedlost Cibulka či činžovní dům na rohu Kaprové a Křižovnické na Starém městě) uspořádali pop-up akci, v nichž zkombinovali kulturu a „good cause“.

Na fasádu každého domu promítli film a zároveň upozornili lidi z okolí nebo i jen náhodně procházející, že budova chátrá. Akce měla úspěch, přišlo hodně lidí a organizátoři chystají další ročník, tentokrát rozšířený i do dalších tuzemských měst.

Respekt také narazil na skupinu přátel (kteří chtěli zůstat z různých důvodů v anonymitě), kteří rovněž mapují prázdné pražské domy. Našli už jak činžáky, tak velké tovární, nemocniční i kancelářské prostory a objevili jich za poslední dva roky zhruba šedesát. Rádi by v nějakém takovém prostoru společně provozovali své různorodé profese či zájmy – od ateliéru a kavárny přes koncertní prostor po cyklodílnu, případně i včetně bytů.

A Češi a Slováci jsou u zajímavách projektů i v dalších městech po světě: předloni tak vznikla v londýnské čtvrti Shoreditch Red Gallery, kterou dnes spoluprovozuje slovenská Djka Lenka a český kurátor Jaroslav, kteří v britské metropoli už léta žijí. „Budova byla před demolicí a developeři hledali kulturní pop-up projekt, který by se o ni krátkodobě postaral,“ píše Lenka v e-mailu. Původně měli bývalé vzdělávací centrum obsadit na tři měsíce, developerovi ovšem krize zkřížila plány na stavbu hotelu, a prostor s galerií, knihkupectvím, ateliéry, nahrávacímu studii a občasným na parkovišti funguje už dva roky.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].