Grandiózní podívanou zažilo v posledních dnech město Vladivostok, ve kterém se uplynulý víkend konal summit zemí Asijsko-pacifického hospodářského společenství (APEC). Město se na rokování představitelů 21 členských států připravovalo zevrubnou přestavbou několik let, nejvíc však v posledních týdnech. Jak už to tak bývá, na poslední chvíli se doháněly práce, které se nestihly v plánovaném termínu.
Na Ruský ostrov, kde se summit konal, byl postaven okázalý most, který přečnívá lecjaké vysoké stavby ve městě. Jeho sloupy jsou vyšší než Eiffelovka a stál jednu miliardu dolarů, což se odráží v jeho přezdívce, kterou záhy dostal od blogerů i místních - „miliardový most“ - s dodatkem, „který nevede nikam“. Ostrov totiž není nejosídlenější (bývala tam vojenská zóna) a jeho fungl nová čtyřproudovka končí slepě hned za sídlem, kde se summit konal, v prašné cestě.
Most lze vidět téměř odevšad…
/ Foto: Naďa Straková
Sami činovníci otevřeně přiznávají, že summit APEC je pro ně příležitostí ukázat nejen členským zemím, ale celému světu, že to s rozvojem Sibiře myslí vážně. Kvůli této dvoudenní záležitosti se vláda proto rozhodla na ostrově postavit ještě letiště, další dva mosty a celou univerzitu i s kampusem, který má pojmout až 25 tisíc studentů. Kampus se ale nestihl dostavět a jelikož je po summitu, mnozí mají pochyby, že to bude ještě letos. Na druhém konci ostrova se jezdí po prašných cestách, není zavedena pitná voda a s elektřinou to tam také není valné. Prach na cestách je jemný a oranžový, takže kdykoli projede auto (a jezdí jich tu hodně, jelikož je to oblíbené místo na výlety), musíte zavřít oči i ústa, abyste zvednutou vlnu prachu přežili. Domů přijdete zaprášení od hlavy až k patě a oranžoví jako pomeranč.
Přesto většina lidí nové stavby vítá; problémem zůstává jejich sporné financování. Do staveb a nových ulic, chodníků, náměstí, záhonů, květníků a schodů do parku nalila centrální kasa miliardy rublů. Jenže jak už to v Rusku bývá, několik se jich cestou zatoulalo a nedostaly se tam, kam měly. „Lidi nedostávali za práci zaplaceno. Nejprve jim dali míň, později třeba vůbec nic. A tak to někteří vzdali, proto teď nestíhají,“ řekl mi taxikář, když jsem město i Ruský ostrov v polovině srpna navštívila. Stěžovali si ale i samotní podnikatelé, kterým centrální úřady neplatily včas, někdy prý vůbec.
Čínští dělníci studují plán přestavby populární pěší zóny. Kde je asi stavbyvedoucí? Možná na něj nezbylo. / Foto z mobilu: Naďa Straková
Město proto muselo sáhnout do vlastního rozpočtu, aby narychlo dostavělo to, co bylo potřeba. Tři neděle do zahájení byla například stržena dlažba na hlavním náměstí, některé domy v centru vypadaly, že se staví od základu znovu a některé opravdu stavěly od základu znovu, a byly asi tak v polovině. Odhaduju, že se vše podařilo jakžtakž stihnout, otázkou je, jak kvalitní práce to bude a kolik let to místním vydrží. Nehledě na to, že kvůli tomu se ale muselo ukrojit z jiných rozpočtů, takže se zavřela nemocnice, neotevřela se školka, atd. A to místní přirozeně popuzuje.
Za pár týdnů přijedou, honem to předělat (centrální náměstí Bojovníků revoluce) / Foto: Naďa Straková
Prezident Vladimir Putin na všechna tato obvinění hojně propíraná v ruských i světových médiích reagoval příkře: všechny náklady jsou oprávněné a všechny byly nutné. Pokud se nedozvěděl o mohutném rozkrádání prostředků, které měly jít na přestavbu města a z kterých měli těžit také místní, jsou jeho slova výrazem čirého cynismu. S korupcí se tu zkrátka musí počítat za každých okolností.
Některá místa by potřebovala opravit jako sůl (okraj Vladivostoku). / Foto: Naďa Straková
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].