Po exportu tanky?
Ruský novinář považuje Nečasovy výroky za politickou zbabělost
Premiér Petr Nečas při zahájení Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně se nečekaně vyjádřil k podpoře ruských punkerek z feministické formace Pussy Riot, které byly odsouzeny ke dvou letům odnětí svobody za punkovou modlitbu přednesenou letos v únoru v chrámu Krista Spasitele.
„Musíme zabránit některým módním politickým projevům, které, objektivně řečeno, mají dopad do našeho exportu. Umělé a falešné adorování takové záležitosti, jako je ruská skupina Pussy Riot, něco, co je vrcholem nevkusu, a v žádném případě něco, co symbolizuje svobodu a demokracii,“ řekl premiér.
Zeptali jsme se na názor na Nečasovy výroky zástupce šéfredaktora ruského listu Novaja gazeta Vitalije Jaroševského, který dění v Česku sleduje:
"Osobně si myslím, že je to politická zbabělost. Vypadá to, že pan Nečas snad není dobře informován o tom, co se tady v Rusku děje. Premiér se nejspíš vypořádává s ministrem zahraničí, který se Pussy Riot nedávno zastal a který v zahraniční politice Česka představuje úplně jinou linii. Na lidi tady v Rusku to ale dělá děsivý dojem. Vypadá to totiž, že Česko je ochotno měnit dodávky plynu za svobodu a lidská práva. To je cynické. Pokud budete v Česku ustupovat vydírání, tak po exportu můžou přijít tanky. A to už tu jednou bylo, že… Také mě trochu zaráží fakt, že to říká představitel pravicové vlády, podle mého ČSSD ani komunisti by si netroufli něco takového pronést. A to mi přijde dost ostudné.
Obecně máme tady v Rusku trochu obavy z toho, jak se na současné dění v Rusku dívají západní demokraté. Mrzí nás kalkulování ekonomických výhod se svobodou atd. To nás doslova deprimuje. Není to jen záležitost české vládní garnitury, týká se to i jiných zemí. Třeba postoj Německa nás netěší. Také Francie za Sarkozyho nás trápila.
Nevím, zda to politické elitě Evropy dochází, ale v Rusku se nyní urputně bojuje za jeho budoucí směřování. Putin si tu doslova dělá, co chce, přijímají se zákony, které omezují naše svobody, falšují se volby, lidé jsou souzeni jen za svůj názor, máme tu vykonstruované soudní procesy. A pan Nečas přijde s takovýmto výrokem. Je to představitel země, to, co říká, by měl tedy doložit, nebo za to nést zodpovědnost."
Novaja gazeta je opoziční list. Založen v roce 1993, vychází třikrát týdně s nákladem 200 tisíc výtisků. Pracovala v něm například novinářka Anna Politkovskaja, která byla v roce 2006 zavražděna. Akcionářem Novoj gazety je miliardář Aleksander Lebeděv a bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].