Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Filmový festival

Vary 5: Sněhurka a sedm trpaslíků je temnější, než si ji pamatujeme

Bez prince a s magickými bytostmi. Nová hraná verze má napravit hříchy minulosti

Autor: Disney
Autor: Disney

Sto let od svého založení oslaví letos v říjnu Studio Disney. Karlovarský festival výročí připomněl promítnutím Sněhurky a sedmi trpaslíků, historicky prvního celovečerního animovaného filmu vůbec. Premiéru měl téměř před šestaosmdesáti lety, v prosinci roku 1937 -  přesto je s odstupem času je zřejmé, proč na něm v podstatě vyrostl mediální gigant, jakým je Disney dnes. Z hlediska animace průkopnické dílo nijak zásadně nezastaralo. Důvodů masivního komerčního i kritického úspěchu nicméně bylo víc: hra s žánrovou hybriditou, komika, precizní výstavba dramatu, ideální kooptování evropské kultury pohádek pro globální publikum.

Sněhurka je považována za klasiku, kterou zná „každé malé dítě“. Pro současného diváka uvyklého na jistý narativ o Disney filmech ale skrývá několik překvapení. Je temná - v protikladu k současné reputaci Disney coby neškodné, vymydlené, sacharidové rodinné zábavy. A  nabízí moderní, neantropocentrické vidění světa, kde zvířata hrají aktivní roli.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].