Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Ministr kultury odvolal šéfy Národní galerie a Muzea umění Olomouc

Svůj krok vysvětlil “výsledky kontrolní činnosti”

66_stanek_jaros
Antonín Staněk • Autor: Milan Jaroš

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) odvolal šéfy dvou významných tuzemských kulturních institucí - ředitele Národní galerie Jiřího Fajta a Michala Soukupa, ředitele Muzea umění Olomouc. A nejen to. V souvislosti s “výsledky kontrolní činnosti”, kterými svůj krok vysvětlil, podal jeho úřad dvě trestní oznámení a třetí podá.

Dvě z nich míří na Fajta, na koho cílí třetí, ministr neřekl. Podle ministra přišli kontroloři mimo jiné na to, že si Jiří Fajt nechal pochybným způsobem vyplatit více než milionovou částku. Další důvody k podání trestního oznámení neupřesnil.

Reklama
Reklama

https://twitter.com/jhvitvar/status/1118823960563593216

Staněk také řekl, že jak Fajt, tak Soukup spravovali své instituce nehospodárně. Naznačil, že porušovali zákon o veřejných zakázkách a v případě Fajta i zákon o střetu zájmů. V případě olomouckého muzea se ministr odvolává na nejasnosti při přípravě stavby Středoevropského fóra plánované ambiciózní umělecké instituce v Olomouci.

S prezidentem Zemanem, který má na Jiřího Fajta dlouhodobě spadeno a odmítá jej jmenovat profesorem, prý ministr Staněk své rozhodnutí nijak nekonzultoval. Podle Fajta je však jeho odvolání politickým krokem a ministrovy důvody jsou „zástupné“.

Vedením NGP Staněk pověřil krizového manažera Ivana Morávka, který dříve působil jako ekonomický náměstek v Národní knihovně, vedením olomouckého muzea dosavadního zástupce ředitele Ondřeje Zatloukala.

Působení šéfa resortu kultury se věnujeme v aktuálním Respektu 16/2019 v textu Nepochopený ministr

 

 

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte