Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Krajinou

Les je náš (dělá dobře mně i tobě)

Dva miliony výletníků tu každý týden odpočívá, tisíce myslivců připravují zvířata na pravidelný odstřel, stovky firem tu vydělávají a desítky biologů provádějí výzkumy. Sladit zájmy všech skupin tak či onak spojených s českými státními lesy není vůbec žádná legrace. A nikdy se to nepodaří k plné spokojenosti všech, možný je jenom ke všem skupinám trochu vstřícný a zároveň trochu nespravedlivý kompromis.

Na kompromis ale teď zapomeňte.

Naše dosluhující úřednická vláda se teď snaží, aby lesy „dělaly dobře“ především podnikatelům se dřevem – a to ještě úzkému výběru těch velkých, schopných dosáhnout na zakázky za miliardy korun. Řeč je o „obřím“ tendru na státní lesy – jejich desetiletý pronájem velkým dřevařským firmám.

Nechme teď stranou otázky finanční výhodnosti celé transakce pro stát, spekulace o korupčním pozadí celého podniku, případně varování lesnických expertů, že desetileté pronájmy podnikatelům logicky usilujícím o co největší zisk povedou k devastaci lesních porostů.

Zajímavé je vůbec jenom to, za jakých okolností se nápad na tendr vůbec objevil.

Od roku 2008 máme vládou posvěcený tzv. Národní lesnický program s cílem stanovit dlouhodobou a pro všechny přijatelnou vizi, jak v lesích hospodařit. Na rozdíl od jiných koncepčních dokumentů se nejedná o cár papíru z povinnosti sesmolený ministerskými úředníky, ale o širokou shodu vyjednanou s podnikateli, myslivci, vědci i ekology, na jejímž základě teď expertní skupiny vypracovávají návrhy, jak by se tahle dohoda měla promítnout do konkrétní legislativy.

Co se obchodování se dřevem týče, experti navrhují, aby stát v lesích vypisoval zakázky pro firmy na menších územních jednotkách, než tomu bylo doposud, a aby měl obchod s vytěženým dřevem pod stoprocentní kontrolou. Důvod? Malé zakázky jsou dosažitelné i pro malé lokální firmy a kontrola státu nad obchodováním umožní lepší veřejnou kontrolu nad zisky ze státního dřeva, které je vlastně veřejným statkem.

Pár měsíců před tím, než měly expertní skupiny dokončit svoji práci, ale přišla vláda v rozporu se všemi předchozími jednáními s návrhem tendrů, jejichž cílem je pravý opak: obrovské plochy se pronajmou firmám, které tu deset let budou kácet i prodávat, a státu pak jenom řeknou, kolik vydělaly.

Proč ne, i to je legitimní způsob jak může stát hospodařit (zkusili to třeba Rusové se svými sibiřskými lesy), ovšem celý tendr se jeví i vzdálenému pozorovateli jako – řekněme – nekoncepční krok.

A nejenom jemu. Celý projekt zkoumá antimonopolní úřad a poslanci z iniciativy Strany zelených vyzvali vládu, aby tendr zastavila. Úředničtí ministři včetně premiéra Jana Fischera, ale na usnesení parlamentu vůbec nereagují, což je v zemi vyznávající zastupitelskou demokracii pozoruhodný moment.

Možná se probudí až poté, co začne halasně volat veřejnost. Demonstraci před ministerstvem zemědělství, které má státní lesy na starosti, svolalo na pondělí 10. května Hnutí Duha.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].