0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kontext1. 10. 20225 minut

Volby do Senátu: Babišův debakl, drtivé vítězství Spolu a jak se nevyplácí mlčet

Ve volbách uspělo rekordních devět žen. Jsou mezi nimi i dvě antisystémové právničky podporované dezinfoscénou

Dáte si kávu? (Jana Zwyrtek Hamplová, náměstí v Kroměříži) • Autor: Milan Bureš

Sousloví “referendum o vládě” zaznělo z úst poslance a šéfa ANO Andreje Babiše v kampani tolikrát, že ho to po sobotním konci druhého kola voleb do Senátu nejspíš musí mrzet. Pokud by šlo skutečně o symbolické referendum o Fialově kabinetu, pak získaly vládní strany drtivou výhru a Babišovo ANO propadlo.

Místem, kde se ANO snažilo se vší vervou uspět, byla Jihlava - velká show na podporu bývalé kolegyně Babiše z Agrofertu Jany Nagyové, obžalované spolu s ním v kauze Čapí hnízdo, přivedla minulý týden do Jihlavy špičky stran včetně Babiše. Už víme, že to nepomohlo - na Jihlavsku vyhrál Miloš Vystrčil, dosavadní předseda Senátu za ODS, který získal 60 procent hlasů.

Reklama

V senátních volbách se obměňovala třetina horní komory, tedy 27 míst, a Vystrčil je po sečtení hlasů jedním z dvaceti úspěšných kandidátů, kteří zastupovali buď koalici Spolu, její jednotlivé strany, nebo měli její podporu. Hnutí ANO získalo ve volbách dva mandáty samo za sebe (Ladislav Václavec na Bruntálsku zvolený v prvním kole a Věru Procházkovou v Karlových Varech). Jeden mandát si pak dělí s ČSSD - v Třinci uspěl jejich společný kandidát Zdeněk Matuška.

Do Senátu prošel ve volbách velký počet žen, uspělo jich hned devět, což je v českém prostředí a obměně pouhé třetiny Senátu rekordní číslo. Jsou mezi nimi i dvě ženy, které lze přiřadit k antisystémovým, dezinfoscénou podporovaným právničkám. V Kroměříži se probojovala do Senátu právnička Jana Hamplová, která zpochybňuje pomoc Ukrajině a na zářijové demonstraci na Václavském náměstí sklidila velký potlesk, když kritizovala sankce proti Rusku. Chce svrhnout vládu, v minulosti se zastávala uskupení boxerů Slušní lidé, které vnitro označilo za extremistickou organizaci, a v době covidu proslula kritikou vládních opatření. Rodiče, kteří byli proti očkování i proti nošení roušek, chodili do škol s dokumenty, které jim připravila - že jejich děti roušky ve školách nosit nebudou. Rovněž by podpořila referendum o vystoupení Česka z EU.

Miloš Vystrčil s manželkou Ivanou si připíjí na vítězství ve druhém kole senátních voleb • Autor: ČTK
Miloš Vystrčil s manželkou Ivanou si připíjí na vítězství ve druhém kole senátních voleb • Autor: ČTK

V Plzni vybrali voliči do Senátu Danielu Kovářovou, která byla 13 měsíců ministryní spravedlnosti v úřednické vládě Jana Fischera, ale zejména proslula jako autorka oddechových spisků vycházejících v podobě knih, například Jak chovat muže aneb Manuál pro otrlé,  kde píše o  “strategii, jež umožní úspěšný chov mužů vzdělanou a tolerantní ženou”. Říká o sobě, že je bojovnicí za “normální svět”, a v rámci pravdy - jak prohlásila - chce “říkat, že je někdo cikán, nebo černý a že rodinu tvoří muž a žena”. V době Putinovy války chce také jednat s Ruskem o plynu a varuje, že morální rozklad rodiny v Česku je už takový, že si “za chvíli bude moci vzít dědeček svou osmiletou vnučku”.

Zejména na případu Jany Zwyrtek Hamplové se ukazuje, že ANO se soustředěním na symboliku jihlavského souboje nejspíš připravilo minimálně o senátorku v Kroměřížsku. Lucii Pluhařové, která z prvního kola postoupila s Hamplovou do druhého jako favoritka, nepřijel pomoci nikdo z vedení strany, neměla jedinou veřejnou akci a její sociální sítě neprodukovaly žádný obsah. Odmítla rovněž chodit s Hamplovou do debat v ČT i ČRo, protože se rozhodla soustředit na roznášení letáků do schránek. K vítězství jí přitom chybělo pouhých 233 hlasů. Ve druhém kole získala Pluhařová jen o 77 hlasů víc než v těch prvních,  ale Zwyrtek Hamplové se podařilo zmobilizovat příznivce - přišlo ji podpořit o 1087 lidí víc než v prvním kole.

Na Kroměřížsku sehrál důležitou roli i fakt, že se tu rozmělnily hlasy pro demokratické kandidáty vládních stran. Obhajující senátorce Šárce Jelínkové z KDU-ČSL, jež velmi těsně vypadla v prvním kole, se tu postavil za STAN starosta Holešova Rudolf Seifert, ale rozdělení hlasů pro vládní strany pak vyhodilo z kola oba. Seifert, stejně jako například v kraji oblíbená bývalá europoslankyně za ČSSD Olga Sehnalová (vypadla v prvním kole, byla na 4. místě),  veřejně mlčel a nedal žádné doporučení svým voličům, jak se ve volbě nevýrazné Pluhařové z ANO versus Hamplové zpochybňující členství v EU zachovat. “Voliči mají svou hlavu a svůj rozum, nemyslím, že potřebují radit,” říká na to Sehnalová. Hořkost z veřejné, byť nepřímé podpory ANO proti Zwyrtek Hamplové překonala pouze neúspěšná kandidátka Šárka Jelínková, která voličům sdělila, že by takového člověka volit neměli.

Naopak jako výsledek silné podpory neúspěšných kandidátů demokratických stran se jeví velký úspěch historika Martina Krska (SEN21), který na Ústecku z prvního kola postupoval jako druhý na pásce proti primátorovi Ústí nad Labem Petru Nedvědickému (ANO). Ve druhém kole ho Krsek porazil: získal 67,7 procenta hlasů.  Za Ústecko se do Senátu dostal rovněž primátor Mostu Jan Paparega (ProMost), který do horní komory přichází “ztížit výhody nepřizpůsobivým”.

Reportáže z předvolebního klání v Jihlavě a Kroměříži si můžete přečíst v chystaném vydání týdeníku Respekt


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].